اوبر و یاندکس خودروهای خودران را به بازار عرضه می‌کنند؛

رویاپردازی جدید برای انقلاب در بازار خودرو

کدخبر: 359993
اقتصادنیوز : یاندکس به عنوان پیشرو فناوری های نوین در روسیه با همکاری اوبر به دنبال یک رویاپردازی جدید و انقلاب در بازار خودرویی جهان است.

به گزارش اقتصادنیوز، شرکت فناوری روسی یاندکس که به گوگل روسی معروف است، از سال 2017  تاکنون مشغول کار بر روی خودرو‌های خودران است. علاوه بر این، یاندکس با همکاری شرکت آمریکایی اوبر بزرگ‌ترین پلتفرم تاکسی اینترنتی جهان، درگیر یک یک پروژه سرمایه‌گذاری مشترک برای همکاری‌های مختلف و ایجاد یک بازوی تحویل غذا است.

سرمایه‌گذاری خودرویی موتور جستجو و تاکسی اینترنتی 

در ابتدای هفته جاری ، این دو شرکت اعلام کردند که در حال توافق برای تبدیل بخش اتومبیل‌های خودکار به یک نهاد جداگانه هستند.

نام این شرکت Yandex Self Driving Group یا به خلاصه SDG گذاشته شده است و طبق آن چه اعلام شده است به طور مستقیم تحت مالکیت هر دو شرکت قرار خواهد گرفت. سهم شرکت روسی از SDG حدود 73 درصد و سهم شرکت آمریکایی نیز در حدود 19 درصد خواهد بود. مالکیت سهم باقی‌مانده این شرکت نیز متعلق به کارمندان و مدیریت شرکت یاندکس خواهد بود.

به عنوان بخشی از این اقدام، قرار است شرکت یاندکس 150 میلیون دلار در شرکت SDG سرمایه گذاری کند. با این حال، تاکنون حجم سرمایه گذاری انجام شده در شرکت چیزی در حدود 65 میلیون دلار بوده است که حدود 20 میلیون دلار از این مبلغ در نیمه اول سال جاری به شرکت تزریق شده است. آرکادی ولوژ، مدیر اجرایی ارشد شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی که توسط یاندکس ترتیب داده شده بود، گفت: «ما از افزایش سهم خود در این بخش مهم و استراتژیک کسب و کارمان هیجان زده هستیم».

توسعه خودروهای خودران کار دشواری است – بسیار دشوار است- و به همین دلیل هنوز هیچ وسیله نقلیه خودرانی وجود ندارد و احتمالا تا سال‌های آینده هم چنین چیزی به وجود نخواهد آمد. شرکت SDG از سوی یاندکس و اوبر پشتیبانی می‌شود و این حرکت می‌تواند به تسریع توسعه فناوری‌های مرتبط کمک کند. این شرکت قرار است با وجود حفظ کامل استقلال از تخصص فنی شرکت‌های مادر خود نیز بهره‌مند شود.

اوبر تاکسی اینترنتی

گوگل روسی به دنبال تسخیر تمام فضاها

شهرت یاندکس با اصطلاح گوگل روس گره خورده است. این شرکت به دلیل ارائه خدماتی نظیر موتور جستجوی اینترنتی، ایمیل، نقشه، سرویس پخش موسیقی و مواردی از این دست به گوگل روسیه تشبیه شده است. یاندکس از سال 2017 تاکنون در حال توسعه فناوری وسایل نقلیه خودران است. طبق اعلام این شرکت 130 خودرو آزمایشی خودران آن بیش از 4 میلیون مایل را به صورت خودکار در جاده‌های عمومی روسیه، ایالات متحده و اسرائیل رانندگی کرده‌اند.

این شرکت همچنین در حال کار بر روی سرویس ویژه تعاملی حمل و نقل است که یاندکس رور نام دارد. در حال حاضر در یک مرکز فناوری در مسکو به نام اسکولوکوف فعالیت می‌کند. انتظار می‌رود این سرویس در کوتاه مدت از روسیه نیز فراتر رود و به آمریکا هم گسترش یابد.

Yandex-mostrando-autos-de-conducción-independiente-en-CES-2020

تیتر یک
  • نوسان قیمت هزینه وام مسکن چقدر است؟

    هزینه وام مسکن طی روزهای اخیر تقریبا هیچ تغییری نداشته و نرخ سود وام در ۲۰.۵ درصد ثابت مانده است.

از دست ندهید
بلیط هواپیما