عواقب مداخله رویت شد/سهامداران خرد به هوش باشند!

سواری مجانی نورچشمی ها در بورس

کدخبر: 360640
اقتصادنیوز : افت دیروز بورس به زحمت در سطح 13 هزار واحد کنترل شد اما در همین بازار قرمز پوش به لطف حمایت ها و پول پاشی ها برخی خریداران سهم توانستند بین 8 تا 10 درصد سود در یک روز را تجربه کنند!

به گزارش اقتصادنیوز، در روزهایی که بورس در مسیر ریزش قرار داشت، یک نظر در بین فعالان بازار و تحلیل گران مشترک بود؛ ‌«حقوقی ها فقط از سهم های بزرگ حمایت می کنند و این نحوه حمایت موجب شده بازار شکل بی قواره ای پیدا کند.»

اشاره ها و نشانه ها هم تایید کننده حمایت حقوقی‌ها در برخی از سهم‌های بزرگ بازار بود. این حمایت مشخصا در معاملات دیروز با جمع‌آوری صف فروش در نماد چند شرکت شاخص‌ساز به ثبت رسید.

 به نظر می رسد در روزهای گذشته تصور چنین حمایت هایی سبب شد تا توزیع نقدینگی در بازار هم دستخوش تغییر شود و بخش زیادی از سرمایه‌های خرد به منظور کسب سودهای ساختگی یا در واقع رانت به سمت سهم های مورد حمایت به حرکت درآید. حرکتی که دیروز در برخی از سهم‌های پرمعامله رقم خورد و قیمت را از کف مجاز تا سقف یا نزدیکی سقف مجاز پیش برد را می‌توان از این منظر نگریست.

این حرکت به سمت بزرگان بازتاب سیگنال هایی است که بازارساز از طریق حمایت از سهم‌های خاص به سرمایه‌گذاران می‌دهد و به این ترتیب، توزیع ثروت را نه بر حسب کارایی بنگاه که بر حسب صلاحدید خود تغییر داده است.

بورس حمایت

توزیع سود 8 درصدی در یک روز

این سیاست های صلاحدیدی موجب شد که دیروز  شاهد نوعی بیمه‌گری در سهام باشیم و این نوع حمایت به صورت سودهای بین ۸ تا ۱۰ درصدی تحقق یابد. در واقع اگر کسانی دیروز به هر طریقی حدس می‌زدند که با حمایت حقوقی ها صف های فروش در نمادهای خاص بازار برچیده می‌شود این امکان برایشان فراهم شد  که در ابتدای معاملات در کف مجاز قیمت اقدام به خرید کنند و در انتهای بازار در سقف قیمت با کسب سود بالای ۸ درصد سهام خود را بفروشند. در واقع، علاوه بر اینکه پشتوانه‌های مالی حمایتهای اخیر در بازار محل سوال است، این پرسش هم پیش می‌آید که بازارساز چرا باید با تور حمایتی خود این سیگنال غلط را به بازار ارسال کند که برخی سهم‌ها از برخی دیگر بهتر و در واقع عزیزترند؟

آمار خرید حقیقی در بورس دیروز

برندگان بورس دیروز کسانی بودند که سهام شرکت های بزرگ را در کف خریدند، اما حقیقی ها که دیروز در صف خریدند خوش‌شانس بودند یا دارای قدرت ریسک و تحلیل؟ اگر آنهایی که در کف خریدند و در سقف فروختند نورچشمی هایی بودند که خبرها قبل از وقوع به دستشان می رسد تکلیف چه می شود؟

برای اهمیت این نکته فقط کافی است اطلاعاتی که از خرید و فروش سهم های پر داد و ستد دیروز منتشر شده مرور شود.

در سه سهم شاخص ساز بورس دیروز نزدیک به دو هزار میلیارد تومان تغییر مالکیت صورت گرفته است.نیمی از پول سمت سهمی رفت که دیروز از کف منفی به سقف مثبت رسید.سهمی که در ابتدای روز صف فروش بودند و با صف خرید بسته شدند! این جابجایی اتفاق بوده و محصول تشخیص خریداران یا ناشی از اشاره ها و سرنخ دادن ها در فضای غبار آلود تالار بورس تهران؟

به نظر می رسد بازار این روزها علاوه بر نوسان با یک مشکل جدی اما پنهان شده پشت حمایت ها مواجه است؛ اطلاعات نهانی، که با آن سهامداران خرد و حقیقی از همه جا بی خبر بد دارند تکانده می شوند و بزرگان در همین بازار قرمز هم خوب دارند سود می کنند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما