کدخبر: ۱۵۵۱۲۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

حسین موسویان پیشنهاد داد:

۹ اقدام در مواجهه با نقض برجام از سوی آمریکا

حسین موسویان، پژوهشگر دانشگاه پرینستون در گفت‌و‌گویی یک اقدام ۹گانه برای مواجهه با «نقض برجام» از سوی آمریکا را پیشنهاد می‌دهد و تاکید می‌کند که باید از سیاسی کردن یک موضوع حقوقی پرهیز شود. رئیس کمیته سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل شورای عالی امنیت ملی بین سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ بر این باور است که چنانچه «اوباما بخش‌های مغایر برجام این قانون را مثل گذشته متوقف نکند، ایران برای اولین بار در موضعی خواهد بود که اجماع جهانی علیه آمریکا را شکل می‌دهد. او اضافه می‌کند که این فرصت بزرگی است که نباید به‌خاطر منافع سیاسی قربانی شود.»

موسویان همچنین در خصوص آینده برجام در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ معتقد است که ترامپ برجام را پاره نمی‌کند، اما این احتمال وجود دارد که کنگره آمریکا خرواری از تحریم‌های جدید درمورد سایر زمینه‌های مورد اختلاف مثل تروریسم، حقوق بشر و بحران‌های منطقه را دردستور کار قرار دهد. پیشنهادهای 9 گانه موسویان در خصوص راهکار ایران در مواجهه با تندید تحریم ها و نقض برجام به شرح زیر است:

اول: ابتدا از سیاسی کردن اختلاف حقوقی به شدت پرهیز شود. متاسفانه جنجال‌های فعلی درجهت سیاسی کردن یک موضوع حقوقی است. برجام یک برنامه اقدامی است که اجرای کامل آن حداقل 8 سال طول می‌کشد.

دوم: از اتخاذ مواضع و شعارهایی که هیچ پشتوانه اجرایی هم نخواهد داشت اجتناب شود. متاسفانه در چند روز اخیر برخی شعارهایی دادند که پشتوانه اجرایی نمی‌تواند داشته باشد.

سوم: همه جناح‌های سیاسی داخلی متوجه باشند که جناح ضدایران و لابی صهیونیستی - تکفیری به دنبال ایجاد یک جنجال سیاسی مصنوعی است با این هدف که جمهوری اسلامی تعادل خود را از دست داده، عصبانی شده و برجام را نقض کند و عکس‌العمل‌های ناموزون بروز دهد تا آنها بتوانند در گروه 1+5 مجددا اجماع علیه ایران را شکل دهند و با شروع ریاست‌جمهوری ترامپ در آمریکا، یک سلسله اقدامات وسیع از قبل طراحی شده را کلید بزنند. آنها به‌دنبال راه انداختن قطار اقدامات خصمانه متقابل ایران و آمریکا هستند تا دو کشور را وارد سیکل تقابل کرده و جشن بگیرند.

چهارم: درصورتی که دولت اوباما بخش‌های ناقض برجام را مثل یک‌سال قبل متوقف نکرد، آنگاه جمهوری اسلامی باید ابتدا گزارش کارشناسی حقوقی تهیه کند. برجسته‌ترین حقوقدانان ما باید در تهیه یک گزارش بسیار مستدل، قوی و محکمه‌پسند مشارکت کنند، درغیر این‌صورت موجب باخت حقوقی ایران خواهد شد که ضربه حیثیتی سنگینی به‌همراه خواهد داشت.

پنجم: حقوقدانان تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران براساس گزارش حقوقی مذکور، رایزنی‌های خود را با هر 6 کشور طرف قرارداد برجام بلافاصله انجام دهد تا از نظرات کارشناسی متقابل همه کشورهای عضو گروه 1+5 مطلع شود. این موضوع به آن دلیل مهم است که اروپا، روسیه و چین خواهان همکاری اقتصادی ازجمله در صنعت نفت با ایران هستند یعنی خواست ایران با خواست آنها یکی است.

ششم: ایران باید نه تنها کفه بین‌المللی پیگیری‌های حقوقی خود را سنگین کند، بلکه باید در کارزار حقوقی با آمریکا متحدان جهانی داشته باشد. چنانچه اوباما بخش‌های مغایر برجام این قانون را مثل گذشته متوقف نکند، ایران برای اولین بار در موضعی خواهد بود که اجماع جهانی را علیه آمریکا شکل می‌دهد. این فرصت بزرگی است که نباید به خاطر منافع سیاسی قربانی شود.

هفتم: درصورتی که اوباما بخش‌های مربوط به تحریم‌های هسته‌ای را لغو کرد و اروپا، چین و روسیه هم معتقد بودند که تمدید این قانون به این شکل، نقض برجام نیست و مانع روابط آنها با ایران نفت، گاز و پتروشیمی نخواهد شد که ممکن است برای ایران کافی و رضایتبخش باشد، در غیر این‌صورت نظرات حقوقی کشورهای 1+5 نیز باید در کمیته نظارت بر اجرای برجام در شورای‌عالی امنیت ملی ایران بررسی شود. اگر قانع‌کننده نبود، گزارش کارشناسی حقوقی نهایی ایران باید به نحوی تکمیل شود که پاسخگوی همه استدلال‌های کشورهای 1+5 باشد.

هشتم: نهایتا در مرحله پنجم جمهوری اسلامی شکواییه مستدل و جامع خود را به کمیته مشترکی که در برجام پیش‌بینی شده ارائه و از این طریق پیگیری کند.

نهم: اگر جمهوری اسلامی خواهان اجرای برجام است؛ همدلی جناح‌های سیاسی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. چنانچه بنا باشد که از برجام به‌عنوان ابزار کسب قدرت استفاده شود و اختلافات جناحی درمورد برجام به اوج برسد، شانس موفقیت ایران در صحنه بین‌المللی در مورد اجرای بهینه برجام شدیدا کاهش خواهد یافت.