مردان اقتصادی دولت یازدهم تشریح کردند

برنامه دولت برای تحرک بازارها

کدخبر: 165370
دولتمردان کابینه یازدهم در افتتاحیه دهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه علاوه بر ارائه کارنامه کاری حوزه‌های تخصصی خود از ضرورت‌های حوزه سیاست‌گذاری و برنامه دولت برای تحرک در بازارها رونمایی کردند. مهم‌ترین محور مورد تاکید تیم اقتصادی دولت، نیاز به هماهنگی بیشتر میان بازارهای مالی و کاهش موازی‌کاری عنوان شد.

به گزارش اقتصادنیوز ، در این میان، شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار برنامه‌های مهم خود را در چارچوب رفع محدودیت‌های بازار سرمایه در سال 96 تشریح کرد. ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی کاهش نرخ سود بین بانکی از 28 درصد تا حدود 17 درصد را دستاورد مهمی دانست. وی دو دست‌انداز در این مسیر را معرفی و ریسک‌های مرتبط با آن را برای نظام بانکی و سرمایه‌گذاران تبیین کرد.

علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد توضیح داد که چگونه با بهبود شاخص‌های اقتصادی، تاب‌آوری اقتصاد ایران بهبود یافته است. به گفته وی، اکنون پس از عبور از شرایط بحرانی گذشته، می‌توان به آینده امیدواری بیشتری داشت. البته محمدجواد ظریف و سورنا ستاری دو مهمان متمایز این مراسم نیز از اثر اقتصادی سیاست‌های اتخاذشده در حوزه‌های تخصصی خود سخن گفتند. یارانه سیاست خارجی به اقتصاد و کمک به رونق بازارها از طریق اقتصاد دانش‌بنیان محور سخنان این دو دولتمرد بود.

دهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه در حالی روز گذشته آغاز شد که تفاوت‌های این دوره با ادوار گذشته نوید تحولی قابل توجه در اقتصاد و بازارهای مالی ایران را نشان می‌دهد. حضور مقامات ارشد سیاسی و اقتصادی، تغییر زمان شروع این نمایشگاه و حضور پرشورتر شرکت‌ها و نهادهای مالی از نکات قابل توجه این دوره از فاینکس 2017 بود.

مراسم رسمی افتتاحیه این نمایشگاه با حضور علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی و شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد. شرکت‌کنندگان در این مراسم در یک اجماع کلی مهم‌ترین برنامه اقتصادی کشور را هماهنگی میان بازارهای مالی دانستند و به نوعی نقشه راه بازارها را بر اساس موفقیت‌های گذشته و برنامه‌های آینده ترسیم کردند.

روز گذشته بازارهای مالی کشور شاهد برگزاری بزرگترین رویداد این حوزه بودند. دهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه در حالی در اولین ماه فصل بهار آغاز شد که در دوره‌های گذشته زمان برگزاری این نمایشگاه به اوایل فصل تابستان و ماه تیر برمی‌گشت. از سوی دیگر با گذشت یکسال و نیم از دستیابی به توافق برجام به نظر می‌رسد این دوره می‌تواند رهاوردهای برجسته‌ای نسبت به قبل داشته باشد.

شاهد این گواه نیز حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در افتتاحیه این برنامه بود که نشان از اثر عینی برجام در اقتصاد و بازارهای مالی کشور دارد. در شروع مراسم افتتاحیه این نمایشگاه شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به‌عنوان میزبان گزارشی از عملکرد بورس در سال 95 و برنامه‌های این سازمان در سال 96 ارائه داد. محمدی با تاکید بر بهبود شرایط بازار سرمایه نسبت به قبل گفت: اندازه بازار در سال 95 بدون احتساب صندوق‌ها 490 هزار میلیارد تومان بوده که این عدد در مقایسه با سال گذشته افزایش 103 درصدی داشته است.

رئیس سازمان بورس همچنین در ادامه به بیان برنامه‌هایی پرداخت که طی سال‌های گذشته به‌عنوان چالش‌های اصلی بورس تهران مطرح بوده است که می‌توان به رفع محدودیت‌های بازار سرمایه در حوزه‌های مختلف از جمله چالش توقف نمادها، دشواری‌های مربوط به فعالیت کارگزاری‌ها و مشکلات زیرساخت فناوری اشاره کرد. همچنین، حذف حجم مبنا، تعدیل در دامنه نوسان، فرهنگ‌سازی و ارتباط با مخاطبان از دیگر وعده‌های سکاندار بورس تهران در سخنرانی روز گذشته بودند. 

دومین سخنران این همایش ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی بود. سیف نیز در ابتدای سخنانش به تلاش بانک مرکزی در جهت تعامل هرچه بیشتر با بازار سرمایه اشاره کرد. وی مهم‌ترین دستاورد سال گذشته بانک مرکزی را کاهش نرخ بهره بین بانکی از 28 درصد به حدود 17 درصد دانست، اما در این مسیر دو مانع موجب برگشت نسبی نرخ‌ها شدند.

به گفته سیف انتشار نامناسب اوراق دولتی در بازار بدهی به منظور تامین بودجه به جای سامان‌دهی بدهی‌های دولت و همچنین پرداخت سود بالا از سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت مهم‌ترین مسائلی بودند که مسیر کاهشی نرخ سود را متوقف کردند. از دیگر نکات مهمی که رئیس کل بانک مرکزی بر آن تاکید کرد بحث ارتباط مستقیم ریسک و بازدهی بود؛ یعنی جایی که سود بالاتری ارائه می‌شود اصولا ریسک بیشتری نیز وجود دارد.

سیف با یادآوری این موضوع تاکید کرد بانک‌هایی که نرخ سود بالاتری را پیشنهاد می‌دهند قطعا از نظر عملیات بانکی ریسک بالاتری دارند؛ بنابراین، سرمایه‌گذاران بهره بالاتر را به هزینه ریسک بیشتر دریافت می‌کنند. رئیس کل بانک مرکزی با استناد با این نکته مجددا تاکید کرد مجوز به موسسات اعتباری به معنای تضمین 100 درصدی فعالیت آنها نیست و در هیچ جای دنیا نیز، مجوز تضمینی برای فعالیت بانک‌ها نیست.

سخنران سوم این نمایشگاه، عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی بود. وی با تاکید بر جایگاه ارزشمند بازارهای مالی گفت: اگر می‌خواهیم شاخص‌های بخش حقیقی اقتصاد دچار تحول شود باید بازارهای مالی ما متحول و کارآمد باشند. همتی همچنین یکی از موتورهای اصلی رونق بازار سرمایه را توسعه صنعت بیمه دانست.

علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی دیگر سخنران این مراسم بود که نسبت به قبل با گفتاری پویاتر به بیان آمارهای اقتصادی و تشریح کارنامه دولت پرداخت. آمارهایی که به نوعی نشان از بهبود شرایط اقتصادی کشور نسبت به چند دوره قبل دارد. طیب‌نیا در این زمینه ضمن قدردانی از وزارت امور خارجه و اجرایی شدن برجام گفت: ارتقای 32 رتبه‌ای جایگاه ایران در شاخص انجام کسب و کار، 18 رتبه‌‌ای در شاخص آزادی اقتصادی، 13 رتبه‌ای در شاخص شفافیت و کنترل فساد و 10 رتبه‌ای در شاخص حقوق مالکیت، نمونه‌هایی از سیاست‌های اقتصادی دولت در جهت افزایش ضریب تاب‌آوری اقتصاد و غلبه بر مشکلات ناشی از اعمال تحریم‌ها است. وی همچنین کارآیی نظام تامین مالی و استفاده از بازارهای مالی به منظور دستیابی به رشد اقتصادی بیش از 8 درصد را از دیگر موفقیت‌های دولت دانست.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی

    اقتصادنیوز: قیمت طلا و نقره در معاملات دیروز روندی کاهشی داشت. با این حال بیت‌کوین توانست با تغییر مسیر به لاین صعود…

از دست ندهید
بلیط هواپیما