کدخبر: ۱۵۴۸۳۰ لینک کوتاه

رشد سهام پتروشیمی در روز افول خودرویی ها

بازتاب مثبت تصمیم اوپک در بورس تهران

بورس تهران نخستین روز کاری خود پس از یک هفته نیمه تعطیل را با رشد شاخص به پایان رساند. شاخص بورس تهران امروز ۴۰ واحد رشد داشت و در نهایت روی عدد ۸۰۰۵۸ واحد ایستاد. این در حالی است که در میانه معاملات تا سطح ۸۰۱۸۰ هم افزایش یافته بود.

به گزارش اقتصاد نیوز بورس امروز کار خود را تحت تاثیر اخبار توافق اوپک برای کاهش سقف تولید آغاز کرد. این خبر روی سهام پتروشیمی ها و پالایشگاه ها تاثیر مثبت گذاشت. البته امروز اخبار مربوط به تصویب تمدید تحریم های آمریکا علیه ایران در سنای آمریکا فضای مبهمی را در بورس ایجاد کرده و به همین دلیل حجم معاملات بر اثر بلاتکلیفی سهامداران کاهش پیدا کرد.

امروز در بازار سرمایه تنها محرک امیدبخش، رشد قیمت نفت پس از توافق اوپک بود و سبب شد، نمادهای مرتبط با نفت مانند پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و هلدینگ هایی که در سبد سهام آنها پالایشگاه ها و پتروشیمی ها قرار دارند، ناجی بورس شده و با استقبال خریداران روبرو شوند.

نشست 171 اوپک، اعضا با کاهش 1.2 میلیون بشکه ای تولید نفت موافقت کردند و روسیه نیز اعلام کرد که 300 هزار بشکه از تولید نفت خود کم می کند. پس از اعلام توافق اوپک، قیمت نفت مسیری صعودی یافت به طوری که نفت برنت به مرز بشکه ای 55 دلار نیز نزدیک شد.

همچنین در معاملات امروز تالار بورس، 746 میلیون و 697 هزار سهم و حق تقدم به ارزش بیش از سه هزار و 14 میلیارد ریال در 63 هزار و 178 نوبت خرید و فروش شد.
بیشتر شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز در معاملات امروز منفی بودند، به گونه ای که شاخص کل (هم وزن) 166 واحد، شاخص قیمت (هم وزن) 132 واحد، شاخص آزاد شناور 289 واحد، شاخص بازار اول 46 واحد کاهش یافت.
اما شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) 14 واحد و شاخص بازار دوم 512 واحد افزایش داشت.
نمادهای جم (پتروشیمی جم)، وغدیر (سرمایه گذاری غدیر)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین) با تاثیر مثبت شاخص را افزایش دادند، اما در مقابل فملی (ملی صنایع مس) و خودرو (ایران خودرو) با تاثیر منفی مانع رشد بیشتر شاخص شدند.

داروسازی روزدارو، حق تقدم داروسازی روز دارو، حق تقدم سرمایه گذاری غدیر، حق تقدم سیمان شرق و حق تقدم نفت پارس امروز با بیشترین رشد قیمت روبرو شدند.
حق تقدم سرمایه گذاری اعتبار ایران، فولاد امیرکبیر کاشان، حق تقدم عمران و توسعه فارس، حق تقدم صنایع کاشی و سرامیک سینا و سایپا شیشه نیز از بیشترین کاهش قیمت برخوردار بودند.