کدخبر: ۱۵۶۷۴۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

با حضور بزرگان بازار سرمایه صورت گرفت

رونمایی از سایت « دنیای بورس »

با رونمایی از سایت «دنیای بورس» حلقه جدیدی به زنجیره اطلاع‌رسانی مجموعه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» افزوده شد تا این مجموعه گامی دیگر در جهت ارتقای سطح علمی و تحلیلی اقتصاد کشور برداشته باشد. «دنیای بورس» در حالی فعالیت خود را به‌طور رسمی آغاز کرد که می‌تواند دریچه‌ای نوین برای مخاطبان بازار سرمایه باشد و به نیازهای اساسی آنها پاسخ دهد. مبنای فعالیت این سایت انتشار اطلاعات در کوتاه‌ترین زمان است که متاثر از سه شاخص فضای کلان بورس، صنایع بورسی وشرکت‌های بورسی صورت می‌گیرد. به این ترتیب، یکشنبه شب آیین رونمایی از این سایت با حضور مدیران ارشد بازار سرمایه و جمعی از فعالان بورسی برگزار شد. شرکت‌کنندگان در این مراسم با اشاره به نیازهای بازار سهام درخصوص انتشار خبرهای موثق و جلوگیری از رواج شایعه‌پراکنی‌ها در این بازار، رسانه‌ها را مهم‌ترین رکن فرهنگ‌سازی میان سرمایه‌گذاران دانستند

db

فعالیت « دنیای اقتصاد » در چارچوب‌های مشخص

در ابتدای این مراسم علیرضا بختیاری مدیر مسوول مجموعه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» با اشاره به خط مشی این رسانه بیان کرد: « دنیای اقتصاد » فعالیت خود را 14 سال پیش و بر مبنای ترویج اقتصاد آزاد و اقتصاد رقابتی آغاز کرد و بر همین مبنا با دولت‌های مختلفی که بر سر کار آمدند روابط خود را تنظیم کردیم. به‌طوری‌که میزان نزدیکی و دوری این مجموعه از دولت‌های مختلف براساس میزان دوری و نزدیکی دولت‌ها از این دیدگاه اقتصادی شکل گرفت. وی در ادامه و درخصوص انتشار دیگر رسانه‌های این مجموعه گفت: تلاش این رسانه در سال‌های اخیر این بوده تا با توجه به نیازهای جامعه و کشور نشریاتی تولید شود که بتوانند تا حد زیادی نیازهای مخاطبان را برطرف کنند. مدیرمسوول «دنیای اقتصاد» در ادامه با اشاره به فعالیت سایت جدید « دنیای بورس » بیان کرد: تیم تحلیلی این سایت متشکل از افراد مجربی است که فعالیت آنها برمبنای شفافیت هرچه بیشتر بازار سرمایه و اطلاع‌رسانی دقیق است.

رصد لحظه‌ای بیش از 100متغیر

در بخش دیگر این مراسم علی میرزاخانی سردبیر ارشد گروه رسا‌نه‌ای«دنیای اقتصاد» درخصوص ماموریت سایت « دنیای بورس » بیان کرد: مهم‌ترین هدف این سایت ارائه فوری‌ترین تحلیل‌های بورسی است. از زمانی‌که روزنامه «دنیای اقتصاد» راه‌اندازی شد خلأ تحلیل به جای شایعه‌پراکنی در بازار سهام احساس شد و به کرات دیده شد رفتارها بر اساس شایعات شکل می‌گرفت. وی در ادامه افزود: متاسفانه با گسترش استفاده از فضاهای مجازی دیده شد که شایعه‌پراکنی‌ها در بازار سرمایه در قالبی جدید بار دیگر در دسترس فعالان این بازار قرار می‌گیرد. همچنین، این نیاز احساس شد که فعالان بازار سهام برای تامین نیازهای خبری و تحلیلی نیاز به رسانه‌ای دارند که بتواند با سرعت بیشتری نسبت به روزنامه‌ها فعالیت داشته باشد. بنابراین، سایت دنیای بورس پاسخگوی این خلأ جدید است تا مخاطب بتواند در همین فضا خبرهایی را دریافت کند که از صحت و سقم آنها اطمینان دارد. سردبیر ارشد گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» در ادامه بیان کرد: این سایت از نظم و ترتیب خاصی برخوردار است، این نظم برگرفته از استدلال‌هایی است که قیمت سهام را متاثر از سه دسته کلی از متغیرهایی می‌داند که عبارتند از متغیرهای اثرگذار بر شرکت‌ها، صنایع و فضای کلان بورس. در این زمینه تیم دنیای بورس ماموریت دارد به‌صورت لحظه‌ای بیش از 100متغیر در این 3دسته کلی را رصد کنند و اثر این خبرها را بر فضای کلان بورس و صنایع بورسی شرکت‌ها به‌صورت تحلیل فوری منتشر کند.

ماندگاری رسانه با انتشار خبر صحیح

شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از دیگر سخنران‌های این مراسم بود. وی در ابتدا بیان کرد: امروز کشور بیشتر از هر زمان دیگری به تحلیل نیاز دارد. در بعضی مواقع افراد با اتکا به تحلیل‌های خودشان خرید وفروش انجام داده و سودهایی را دریافت می‌کنند که قطعا باعث خوشحالی فعالان بازار است. با وجود این توزیع سودها زمانی که مبتنی بر تحلیل باشد می‌تواند منطقی‌تر و عادلانه‌تر باشد. هرچقدر بتوانیم اخبار بازار سرمایه را براساس متغیرهای اقتصادی شکل دهیم ماندگاری و پایداری این تحلیل‌ها بیشتر خواهد شد. وی با اشاره به مدل تحلیلی «دنیای بورس» گفت: این سایت فعالیت خود را بر مبنای سه متغیر اصلی قرار داده که نشان می‌دهد چارچوب‌های تحلیلی به درستی مدنظر قرار گرفته است. تحلیل سه بخشی این رسانه جدید، در کتاب‌های اقتصاد مالی نیز به خوبی تشریح شده است. در کتاب‌های اقتصادی بزرگ، دو نوع تحلیل ارائه می‌شود که عبارتند از تحلیل بالا به پایین و تحلیل پایین به بالا و مشخصا حوزه‌های این تحلیل در چند بخش تحلیل جهان، تحلیل منطقه‌ای، تحلیل کشوری، تحلیل صنعت و تحلیل شرکتی بیان می‌شود. بر این اساس به نظر می‌رسد در «دنیای بورس» این دسته‌بندی به بهترین نحو صورت گرفته است. این نوع فعالیت یک حرکت بسیار ارزشمند است که می‌تواند در آینده مورد استفاده دیگر رسانه‌ها نیز قرار گیرد.وی در پایان بیان کرد: خواهش ما از اصحاب رسانه که همیشه نقش موثری در بازار سرمایه داشته‌اند این است که فرهنگ رسانه‌ای صحیح را بیشتر ترویج دهند. همچنین به نظر می‌رسد سایتی که هم اکنون رونمایی می‌شود مثل دیگر رسانه‌های «دنیای اقتصاد» با مخاطبان زیادی همراه خواهد بود و می‌تواند مسیر درستی را در آینده طی کند.

حرکت رسانه‌ها به سوی فضای دیجیتالی

در بخش دیگر مراسم رونمایی سایت «دنیای بورس» دکتر حسین عبده تبریزی، عضو شورای عالی بورس با اشاره به صنعت رسانه گفت: در کشورهای پیشرفته بعد از رشد انفجاری روزنامه‌های دیجیتال و توسعه وب، روزنامه‌های کاغذی با نرخ رشد چندانی مواجه نشدند که این کاهش نرخ رشد در بخش‌های مختلف به خوبی مشهود است. وی در ادامه بیان کرد: آمارها نیز نشان می‌دهد صنعت روزنامه نگاری در کشورهای پیشرفته از سال 1950 تا 1999 رشد سالیانه درآمدی 7 درصد داشته است و این رشد از سال 2002 تا 2006 به 5/ 0 درصد رسیده و بعد از آن منفی بوده است. عبده تبریزی افزود: کاهش تیراژ برای روزنامه‌ها به این معنی نیست که صنعت رسانه روبه افول است، بلکه به این معناست که نوع فعالیت آنها در حال تغییر کردن است. این موضوع در مجموعه «دنیای اقتصاد» نیز به خوبی دیده می‌شود و راه‌اندازی سایت جدید «دنیای بورس» بیانگر این موضوع است که این مجموعه مسیر جهانی و درست را در پیش گرفته است. وی در پایان گفت: بررسی‌های آماری نشان می‌دهد «دنیای اقتصاد» طی این سال‌ها توانسته هم‌تراز با معتبرترین نشریه‌های اقتصادی دنیا حرکت کند. در فوریه 2014، تیراژ روزنامه فایننشال تایمز به 88هزار نسخه رسید که با توجه به تیراژ 53 هزارتایی «دنیای اقتصاد» حکایت از موفقیت این مجموعه در ایران دارد. حتی معتبرترین روزنامه اقتصادی آلمان نیز در آن مدت تیراژ 52 هزارتایی داشته است که موفقیت مجموعه دنیای اقتصاد را به خوبی نشان می‌دهد. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد رشد در هلدینگ دنیای اقتصاد بر اساس یک استراتژی است. استراتژی که می‌تواند موجب رشد اقتصادی و فرهنگی دنیای اقتصاد شود.

نقش رسانه‌های فاخر در شفافیت بورسی

حسن قالیباف اصل، مدیر عامل شرکت بورس تهران با اشاره به ابتکار نشریات در خلق حوزه‌های جدید گفت: راه‌اندازی نهادهای جدید اطلاع رسانی و تخصصی در حوزه بازار سرمایه از قبیل سایت دنیای بورس، این هشدار را به جامعه می‌دهد تا از تحلیل‌های سطحی دست بردارند و به سمت تحلیل و نظرات دقیق و اثر‌گذار بر عملکرد شرکت‌ها حرکت کنند تا به این ترتیب اقدامی مثبت و اساسی در راستای توسعه بورس برداشته شود. وی در ادامه افزود: رسانه‌ها در سال‌های اخیر نقش مهمی در حرکت بازار سرمایه داشته‌اند و به ویژه در سال‌های اخیر با توجه به رشد تکنولوژی و ایجاد و گسترش شبکه‌های اجتماعی، تاثیر رسانه‌ها افزایش یافته است. قالیباف در ادامه با اشاره به اینکه انتخاب رسانه مهم‌ترین عامل در توسعه بازار است، گفت: البته برای رسیدن به بازاری مطلوب باید مخاطبان بدانند که از چه شبکه‌ای استفاده کنند و در واقع کدام رسانه به بیان واقعیت می‌پردازد. وی ادامه داد: توسعه رسانه‌ها از قبیل اقدام اخیر دنیای اقتصاد نه تنها به افزایش اطلاع‌رسانی می‌انجامد بلکه باعث افزایش شفافیت در بازار خواهد شد. قالیباف با اشاره به اینکه رسانه‌ها در بحث فرهنگ‌سازی نیز مهم‌ترین تاثیر را دارند، ادامه داد: رسانه‌ها این امکان را فراهم می‌سازند تا اطلاع رسانی از مسیر مثبت و صحیح در جریان باشد و همچنین به ایجاد فرهنگ‌سازی کمک شایانی می‌کنند. مدیر عامل شرکت بورس یکی از کارهای مهم در حوزه رسانه را اطلاع رسانی دستاوردها و موفقیت‌های حاصل شده در بازار سرمایه دانست و گفت: در جریان واگذاری‌های اصل ۴۴، رسانه‌ها نقش بسیار مهمی داشتند و باعث شدند تا بازار سرمایه در مرکز توجهات قرار گیرد. قالیباف ادامه داد: طبیعتا در حوزه اخبار، نوآوری و ابزارهای جدید نیز نقش رسانه‌ها بسیار مهم است و کاهش «عدم تقارن اطلاعاتی» از مهم‌ترین دستاوردهای رسانه‌های تخصصی است. به این معنا که افراد مختلف بتوانند دسترسی یکسانی به رویدادها و تحلیل‌های آنها داشته باشند. وی در پایان اظهار امیدواری کرد که بتوانیم رسانه‌های فاخر بیشتری در کشور داشته باشیم، از این منظر که برد رسانه‌های ما با رسانه‌های بین‌المللی برابری کند.

رسانه‌ها زمینه‌ساز توسعه بازار

حامد سلطانی‌نژاد، مدیر عامل بورس کالا نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود. وی با اشاره به انتشار ابزارهای جدید به خصوص ابزار مشتقه در بازار سرمایه گفت: انتشار چنین ابزارهایی نیاز دارد که بازیگران بازار افزایش یابند. در این خصوص رسانه‌ها می‌توانند با اطلاع رسانی دقیق نقش بسیار مهمی را ایفا کنند. وی در ادامه گفت: تحقق چشم‌اندازهای بورس کالا با توجه به طرح‌های توسعه‌ای نیازمند همکاری رسانه‌ها است. بورس کالا اکنون بیش از هر زمان دیگری نیازمند همکاری رسانه‌ها است تا بتواند به یک نهاد بزرگ ملی تبدیل شود. در این خصوص «دنیای اقتصاد» از بهترین همکارهای رسانه‌ای بورس کالا بوده و امید می‌رود با راه‌اندازی سایت «دنیای بورس» فضای بیشتری برای این همکاری‌ها ایجاد شود.

نقشه راه «دنیای بورس»

بخش دیگر این مراسم اختصاص به تشریح نقشه سایت «دنیای بورس» داشت. بهزاد بهمن نژاد، دبیر سرویس بورس «دنیای اقتصاد» در ابتدا با اشاره صفحه اول این سایت گفت: سعی ما بر این است تا ازدحام مطالب را در صفحه ابتدایی تا حد ممکن کاهش دهیم، به همین منظور مطالب در این بخش در سه سطح کلان، صنایع و شرکت‌ها دسته‌بندی شده‌اند، اما این رده‌بندی در جزئیات نیز صورت گرفته است. به‌عنوان مثال در بخش کلان، اخبار و تحلیل نیز از یکدیگر تفکیک شده است و 8 بازار (سهام، ارز، مسکن، طلا، اوراق بدهی، کالاهای پایه، نفت و بورس کالا) مورد بررسی قرار می‌گیرند. وی در ادامه بیان کرد: در برنامه سایت «دنیای بورس» صرفا به این دسته‌بندی اکتفا نشده است و برچسب‌ها به‌صورت کاملا هدفمند نامگذاری شده‌اند. به‌عنوان مثال در خبری که برچسب متال‌بولتن یا ترامپ قرار گرفته است با کلیک روی این برچسب‌ها، افراد می‌توانند به تمامی مطالب مربوط به این موضوع خاص دسترسی داشته باشند. در بخش صنایع نیز ما به تفکیک حدود 40 صنعت پرداخته‌ایم که علاوه بر جداسازی خبرها، تحلیل‌ها و اطلاعیه شرکت‌ها که مستقیما از کدال دریافت می‌شود و به‌صورت کامل آرشیو می‌شوند نیز نمایش داده شده است. بهمن‌نژاد در ادامه با اشاره به تفکیک نمادهای بورسی در این سایت گفت: شاید یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این سایت تفکیک نمادهای بورسی باشد که در آن بیش از 500 شرکت با صفحات جداگانه قرار داده شده است.

تماس با دنیای بورس

فعالان بازار سرمایه می‌توانند برای بهره‌مندی از سایت دنیای بورس به نشانی www.donyayebourse.com مراجعه کنند یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 87762540-021 تماس بگیرند.

1084725_aea070a3-e69a-48f6-904a-56f6d261b9f5