کدخبر: ۱۵۲۷۶۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بند و بست‌های آزار دهنده

درآخرین روزهای هفته‌ای که گذشت،میزبان محسن ضرابی و «حسین جواد» و همراهان ایشان بودم. محسن خان که چهره ای آشنا در عرصه فعالیت‌های اقتصادی کرمان و عضو هیأت نمایندگان اتاق کرمان و ایران است و حسین جواد یکی از سرمایه گذاران عمانی که بیش از 10 سال است با ایشان آمد و رفت دارم. بحث مفصلی داشتیم و در همین حین، شیرین ترین کارآفرین ایرانی هم به جمع ما پیوست. یونس ژائله مدیرعامل شیرین عسل را می گویم که یکی از پرتلاش ترین و خلاق ترین سرمایه گذاران حال حاضر ایران است.ایشان هم که سفریک روزه ای به کرمان داشتند با بزرگواری برای حال واحوال پرسی و عیادت به همراه همراهانشان تشریف آوردند.

درباره وضعیت این روزهای اقتصاد کشور بحث کردیم و جالب بود که در اظهارنظر‌های مهمانانم،نکته مشترک و شاید اصلی ترین دغدغه، ناکارآمدی های اداری در ارائه خدمات به سرمایه گذاران بود.این ناکارآمدی که در سال‌های گذشته تشدید شده،یک روی ماجرا است و شاید روی دیگر آن،سیاست زدگی بوروکراسی در کشور است که شدت اثر گذاری و تخریب آن بیشتر از دستگاه اداری ناکارآمد است.

پروژه ای که سرمایه گذاران عمانی از حدود هشت سال پیش با هدایت وپی گیری آقای ضرابی درکرمان شروع کرده اند، هنوز درگیر بعضی مسائل اداری است. البته استان کرمان این شانس را داشته است که فردی آگاه و مسلط و با انگیزه، مسئولیت استانداری را بر عهده دارد اما با این وجود، فرآیند سرمایه گذاری تا بهره برداری از طرح های اقتصادی،بسیار زمان بر است و موجب بی انگیزگی سرمایه گذاران می شود.

آقای ژائله هم که با هدف سرمایه گذاری به کرمان سفر کرده است،بزرگ‌ترین دغدغه خود را برای سرمایه گذاری در استان کرمان،گیر و گرفتاری های اداری اعلام کرد.
پرسیدم برای تأمین مالی پروژه ها دچار مشکل نیستید؟ گفتند نگرانی زیادی برای تأمین مالی و احداث کارخانه و تجهیز آن ندارند و تنها نگرانی این است که در فرآیندهای اداری با مشکل مواجه شود.

پیش از آن که این بحث ها را پیش ببریم،آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد را مطالعه کرده بودم که در آن،رتبه ایران در زمینه بروکراسی با کاهش جایگاه مواجه شده بود.

براساس آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد،جایگاه اقتصادایران با دو پله سقوط از رتبه 74 به رتبه 76 رسیده‌است. بر مبنای این گزارش، بروکراسی اداری یکی از بزرگ ترین مشکلات فضای کسب و کار در ایران ارزیابی شده‌است.

این موضوع خیلی پیچیده نیست و از نظر من، بوروکراتیسم سیاسی نه تنها یکی از بزرگ ترین بلکه بزرگ‌ترین مشکل این روزهای اقتصاد ایران است که حتی تیولداری و سوداگری و فسادهای اداری هم به اشکال مختلف،از این مشکل بزرگ سرچشمه می گیرد.

منبع:
https://telegram.me/mohsenjalalpour