کدخبر: ۲۰۱۷۹۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

شکل «عکس مار» در بازار دلار

چه کسانی طرفدار جهش دلار هستند؟ پرسش سختی است. چون چنین افرادی معمولا خود را لو نمی‌دهند و عمدتا نقاب حمایت از ارزش پول ملی دارند و صدایی بلندتر. البته برخی‌ها هم ممکن است به دلیل ناآگاهی، طرفدار روش‌هایی باشند که نتیجه‌اش جهش دلار است. به هر حال، جهش ارزی بدترین نوع بی‌ثباتی در اقتصاد یک کشور را به نمایش می‌گذارد و هر کسی چه عامدانه و چه ناآگاهانه در ایجاد آن دخیل و سهیم باشد باید در دنیا و آخرت پاسخگو باشد.

برای جلوگیری از جهش ارزی دو راه بیشتر وجود ندارد: راه اول خاموش کردن موتور تورم یعنی دستگاه «چاپ پول بدون پشتوانه رشد اقتصادی» است. این همان کاری است که بیش از ۹۵ درصد کشورهای جهان انجام داده‌اند و پول باثباتی دارند.

راه دوم این است که اگر زورمان به صاحبان پرقدرت چاپخانه پول نرسید و موتور تورم را نتوانستیم خاموش کنیم داروی تلخ تعدیل تدریجی نرخ دلار با تورم را به اقتصاد تزریق کنیم (همان کاری که تورم به صورت اتوماتیک با همه کالاهای داخلی می‌کند) و نگذاریم انرژی تورم در نرخ دلار به قدری انباشته شود که بی‌ثباتی و جهش ارزی با کوچکترین تلنگری، اقتصاد ملی را به لرزه درآورد. من طرفدار راه اول هستم اما اگر زور چاپخانه پول پرزور بود آیا راه دیگری جز راه دوم می‌ماند؟

گروهی می‌گویند راه سومی هم وجود دارد (انشاءالله ناآگاهانه، اگرچه از بار مسوولیت نمی‌کاهد). اینان کسانی هستند که مشکلی با روشن بودن شبانه‌روزی دستگاه چاپ پول ندارند اما متأسفانه یا ناآگاهانه یا با بی‌صداقتی تمام، پشت شعار زیبای ارزش پول ملی قائم می‌شوند و از تخلیه تدریجی انرژی تورمی دلار جلوگیری می‌کنند یا در رتبه‌ای پایین‌تر، همانند گروه فشار این ایده عمل می‌کنند.

. «عکس مار» در بازار دلار دقیقا شبیه واژه‌هایی است که اینان یعنی گروه سوم به کار می‌برند. نتیجه ناگزیر اجرای ایده گروه سوم جهش دلار است؛ این پاسخ سوالی است که در ابتدای مطلب مطرح شد. از هر صاحبنظر یا اقتصاددانی در هر جای جهان بپرسید پاسخی جز این به شما نخواهد داد؛ مگر اینکه آدرسش در منطقه گروه سوم باشد.