کدخبر: ۲۷۰۸۹۸ لینک کوتاه

کاندیدای نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی

مجید کریمی: اتاق بازرگانی به موقع واکنش نشان دهد

اقتصادنیوز؛ مجید کریمی، کاندیدای نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی در یادداشتی تاکید کرد: اتاق بازرگانی همان طور که از نامش مشخص است، باید به عنوان پارلمان بخش خصوصی و قدیمی ترین نهاد دموکراسی که قرار است نمایندگی بخش خصوصی درمقابل قانون گذار را برعهده داشته باشد، عمل کند. درنتیجه اصلی ترین رسالت آن مطالبه گری در مقابل حاکمیت است. این مطالبه گری باید به درست ترین شکل ممکن و در زمان مناسب صورت گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ مجید کریمی در ادامه این یادداشت آورده‌است: «از نظر بنده زمان مناسب پیش از هرگونه تصمیم گیری است و شاید بهترین توصیف آن است که در فرآیند تصمیم سازی باید اتاق بازرگانی مشارکت داشته و اثرگذار باشد.  درصورتی که این موضوع اجرایی نشود، این انتظار هست که پس از تصمیم سازی البته نه با تاخیر طولانی، اتاق بازرگانی بتواند در اصلاح موارد و مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی اثر گذار باشد.

متاسفانه آن چیزی که پیش از این شاهد آن بودیم، این است که اگر عکس العملی به تصمیمات و اقدامات نشان داده شده است، این موضوع یا با تاخیر رخ داده یا به اندازه ای ضعیف بوده است که اثرگذاری خود را از دست داده است. شاید به عنوان بهترین نمونه از این موضوع بتوان به موضوع ارز 4200 تومانی اشاره . درواقع زمان زیادی صرف شد تا به این جمع بندی دست پیدا کردیم که ارز4200 تومانی و توزیع آن به شکل فعلی اشتباه بوده است. همچنین در موضوع مابه تفاوت، عکس العملی که اتاق بازرگانی به آن نشان داد و مشکلاتی که برای فعالان اقتصادی ایجاد کرد، متناسب با اهمیت موضوع نبود و تنها به یک بیانیه آن هم در یک نوبت اکتفا شد.

این موضوع نمونه ای بارز از واکنش های اتاق بازرگانی است که یا به موقع صورت نمی گیرد یا پیگیری و مطالبه گری متناسب با وزن آن موضوع نیست.

شاید بهتر باشد برای بررسی این موضوع به این نکته اشاره داشت که در شرایط حاکم بر فضای کسب و کار ایران با توجه به پارامترهای تهدید و فرصت بیرونی خاص کشور به واسطه تحریم ها و فضای بین المللی، تغییرات بسیار سریع اتافق می افتد.

اگر این موضوع را در نظر داشته باشیم، برای مواجه با تغییرات محیط فضای کسب و کار کشور نیازمند واکنشی به موقع و متناسب با سرعت تغییرات هستیم. بدون شک اگر این فاکتور را به عنوان پیش فرض پذیرا باشیم، جوانان به دلیل در اختیار داشتن روحیه ای پویا تر، سریع تر به اتفاقات واکنش نشان می دهند.»