کدخبر: ۱۵۴۱۷۲ لینک کوتاه

سهم خودروهای فرسوده در آلودگی هوا

مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: یک میلیون و٨٠٠ هزار خودرو باعمر بالای ٥ سال در پایتخت تردد می‌کنند(حدود ٤٥ درصد ازخودروها) و این خودروها سهم عمده‌ای در آلودگی هوا دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید نواب حسینی‌منش افزود: اگر بحث معاینه فنی در دوره زمانی دو یا سه ساله تاثیر خود را بر آلودگی هوا نشان ندهد، مردم اعتقاد خود را به تاثیر معاینه فنی خودروها بر سلامت هوا از دست می‌دهند. وی با اشاره به کاهش مراجعات به مراکز معاینه فنی در هفته‌های اخیر گفت: با تلاش همکاران ما در شهرداری تهران و وزارت کشور، بیش از ٩٠ درصد خودروهای واجد شرایط به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده و موفق به دریافت معاینه فنی شده‌اند.

حسینی‌منش افزود: در شرایط فعلی از ازدحام روزهای نخست به مراکز معاینه فنی کاسته شده است. بنابراین شیفت دوم برخی مراکز معاینه فنی بسیار خلوت شده و امکان لغو شیفت دوم برخی مراکز معاینه فنی وجود دارد. وی با تاکید بر اجرای طرح کاهش و ارتباط آن با موضوع معاینه فنی خودروها گفت: در طرح کاهش تلاش ما این است که خودروها بر اساس میزان آلایندگی درشهر تردد کنند.

حسینی‌منش با انتقاد از افزایش سن معاینه فنی گفت: برای تاثیر بحث معاینه فنی باید به سرعت کاهش سن معاینه فنی را اجرایی کنیم؛ زیرا خودرویی که بیش از دو سال بدون داشتن معاینه فنی در شهر تردد می‌کند، آلودگی تولید می‌کند. به گفته مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، اگر نظارت و سختگیری بر تداوم اجرای معاینه فنی خودروهای تهران وجود نداشته باشد و این طرح ناقص اجرا شود، معضل آلودگی هوای تهران پا برجا خواهد ماند.