کدخبر: ۱۵۴۵۶۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
خطر‌ ریزش بهمن در جاده‌های کوهستانی البرز

خطر‌ ریزش بهمن در جاده‌های کوهستانی البرز

با توجه به افزایش دما، وقوع پدیده بهمن و خطر ریزش برف در جاده‌های کوهستانی البرز ‌دور از انتظار نیست.

به گزارش فارس براساس آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی در سه روز آینده روند نسبی افزایش دمای هوا در نیمه شمالی کشور ادامه خواهد داشت. براین اساس با توجه به افزایش دما برای جاده‌های کوهستانی البرز خطر ریزش برف و پدیده بهمن دور از انتظار نیست.

‌به سبب وجود برف با ارتفاع قابل توجه در مناطق کوهستانی دامنه های شمالی البرز و گرمایش دمای هوا‌، احتمال ریزش بهمن در مناطق مستعد جاده‌های کوهستانی جنوب استان‌های گیلان (پونل به خلخال)، جاده‌های کوهستانی جنوب مازندرا‌ن در مناطق غربی و مرکزی آن شامل جاده‌های چالوس، هراز و کیاسر به سمنان طی روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه وجود دارد.

با تداوم فعالیت سامانه بارشی جنوبی در 24 ساعت آینده در استان‌های بوشهر، فارس، شمال خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد بارش باران و وزش باد و در مناطق کوهستانی و سردسیر بارش برف برای لرستان، شمال کرمان، جنوب یزد و خراسان جنوبی بارش پراکنده گاهی با وزش باد پیش‌بینی می‌شود.‌

تا بعدازظهر روز شنبه بارش پراکنده باران گاهی با رعد و برق، در استان‌های بوشهر و فارس، جنوب خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد ادامه داشته و به تدریج از شدت آن کاسته می‌شود.

از امروز تا روز چهارشنبه جوی نسبتاً پایدار در اغلب نقاط کشور حاکم است‌ براین اساس به علت پایداری و سکون نسبی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت نیمه شمالی کشور افزایش آلاینده‌های جوی دور از انتظار نیست.

از روز چهارشنبه با نزدیک شدن سامانه بارشی از سمت شمال غرب کشور به استان‌های واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب و سواحل غربی خزر بارش باران، گاهی با وزش باد و کاهش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود که بارش در مناطق سردسیر و کوهستانی به شکل برف خواهد بود؛ گستره بارش‌ها روز پنج‌شنبه در دامنه‌های البرز مرکزی و مرکز کشور است ضمن آنکه در 2 روز آینده خلیج فارس و دریای عمان مواج است.

‌داده‌ها‌ی هواشناسی حاکی از روند افزایش محسوس دمای هوا طی 24 ساعت گذشته است که بیشترین افزایش دما در شمال شرق کشور بین 5  تا 12 درجه رخ داده است؛ بررسی الگوهای عددی نشان می‌دهد که روند افزایش دما تا روز چهارشنبه در نیمه غربی و مرکز و تا پنجشنبه هفته جاری در شرق کشور تداوم خواهد. 

شاخص کیفیت هوا طی روز شنبه و امروز روند صعودی داشته و به شرائط ناسالم برای گروه‌های حساس افزایش یافته است‌، انتظار می‌رود که این شرایط تا اوایل روز پنجشنبه تداوم یابد، قابل توجه اینکه تعطیلی روزهای دوشنبه و چهارشنبه اندکی تاثیر منفی در روند افزایش خواهد داشت و مانع افزایش قابل توجه شاخص آلاینده‌ها در شهرهای صنعتی و بزرگ مانند، تهران، کرج، اصفهان، اراک و تبریز خواهد شد و در این مدت شاخص کیفیت هوا در این نقاط‌ بین شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس تا شرایط سالم در نوسان خواهد ماند.

الگوهای عددی بیانگر ورود سامانه بارشی از اواخر چهارشنبه به نوار غربی کشور است که تا روز جمعه دامنه تاثیر آن ‌به مناطق مرکزی و تهران نیز گسترش خواهد یافت،انتظار می‌رود این سامانه موجب بارش باران و در ارتفاعات بارش برف در دامنه‌های زاگرس در جنوب غرب، غرب و شمال غرب کشور شود و همراه با رگبار و وقوع رعدوبرق در بخش‌های جنوب غرب کشور باشد گر چه احتمال تغییر در روزهای آینده نسبت به مقدار بارش و شدت تاثیر این سامانه در مناطق مختلف کشور وجود دارد‌.                                                                   

فردا نیز رگبار باران، گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید موقت در بوشهر، فارس، جنوب کهگیلویه و بویر احمد و جنوب یزد تداوم خواهد یافت.‌

آسمان تهران روز آینده نیمه ابری همراه با غبار محلی و به تدریج صاف پیش‌بینی می‌شود که این شرایط روز سه‌شنبه تقریباً نیز حاکم است؛ بیشینه و کمینه دما فردا در تهران 10 و 2 درجه خواهد بود.

فردا همدان با کمینه دمای 8 درجه زیر صفر و پس از بجنورد با کمینه دمای 7 درجه زیر صفر سردترین شهرهای کشور و بوشهر و اهواز با بیشینه 24 درجه بالای صفر گرم‌ترین شهرهای کشور خواهند بود.