کدخبر: ۱۵۸۶۲۰ لینک کوتاه

داروخانه هوشمند برای کاهش خطای انسانی

امروزه روباتیک تا حد زیادی به داروخانه ها و بیمارستان ها راه یافته است و حتی پیش بینی می شود که در آینده بسیار نزدیک، روبات ها جایگزین امدادگرهای پزشکی در عملیات امدادرسانی شوند.

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی زی نیوز، در تازه ترین مورد، امارات متحده عربی نیز داروخانه هوشمندی را در یکی از بیمارستان های این کشور راه اندازی کرد که در آن یک روبات خدمات رسانی می کند.

به واقع، برای کاهش هزینه ها و خدمات رسانی بهتر به بیماران، استفاده از روبات که در میان داروهای مختلف جستجو کند و داروها را با دوز مناسب انتخاب و بسته بندی کرده و در اختیار پرستاران قرار دهد، در حال افزایش است.
این روبات ها نه تنها کیفیت کار را افزایش می دهند بلکه احتمال بسیار کمتری وجود دارد که حین انجام کار اشتباه کنند.
روباتی که در امارات متحده عربی برای توزیع داروهای تجویزی آغاز به کار کرده است، با کلیک روی بارکدها کار می کند و بنابراین خطای انسانی را به حداقل می رساند.
این روبات می تواند تا 35 هزار دارو را نگهداری کند و حدود 12 نسخه را در کمتر از یک دقیقه توزیع کند؛ این کار مدت زمان انتظار مشتری ها را به اندازه قابل توجهی کاهش خواهد داد.
روبات های پزشکی امروزه به یک فناوری در حال ظهور تبدیل شده اند؛ آنها می توانند علاوه بر حمایت و دستیاری پزشکان، در اجرای دقیق اموری نیز که از عهده پزشکان خارج است، کمک کنند.