کدخبر: ۱۵۸۸۵۵ لینک کوتاه

ایران به دعوتنامه حج عربستان پاسخ داد

قاضی عسکر با اشاره به دعوتنامه عربستان برای برگزاری مذاکرات ۲ جانبه حج ۹۶ گفت: نامه توسط صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به وزیر حج عربستان ارسال و محورهای مورد نظر جمهوری اسلامی ایران به طرف سعودی منعکس شده است.

به گزارش فارس، در نشست شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به ریاست حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسکر تشکیل شد نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت تصریح کرد: در صورت فراهم شدن مقدمات و شرایط لازم همه مصمم هستند که حج آینده برگزار شود.

وی با اشاره به دعوتنامه عربستان برای برگزاری دیدارها و مذاکرات 2 جانبه درخصوص حج 96 افزود: نامه توسط صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به وزیر حج

عربستان ارسال و محورهای مورد نظر جمهوری اسلامی ایران به طرف سعودی منعکس شده است.

او اضافه کرد: امیدواریم گفت‌وگوها به نتیجه رسیده و زمینه برای برگزاری فریضه معنوی حج فراهم شود.

وی همچنین با اشاره اینکه عربستان اعلام کرده است سهمیه کشورها نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت از مسئولان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری خواست که برای تمامی امور مرتبط با حج در کمیته‌های کارشناسی راهکار مناسب طراحی شود و همه حوزه‌ها برای اعزام حدود 80 هزار زائر آمادگی لازم را داشته باشند.

نماینده ولی فقیه فضای عمومی در سطح جامعه و مسئولان را در مسیر راه‌اندازی حج آینده عقلانی و حکیمانه توصیف و ابراز امیدواری کرد راه برای انجام حجی آبرومندانه و با عزت باز شود.

در این نشست حمید محمدی سرپرست سازمان حج و زیارت و مدیران بخش‌های مختلف در این سازمان و بعثه مقام معظم رهبری با بیان تمهیدات صورت گرفته در خصوص حج 96 اعلام کردند که در این خصوص برنامه‌ریزی‌ها صورت گرفته و برای رفع مشکلات و ابهاماتی که وجود دارد جلسات کمیته‌های کارشناسی با قوت ادامه خواهد یافت.

بر پایه این گزارش درادامه این نشست شرکت کنندگان درباره مفاد آیین نامه و محورهای اجرایی کمیته بحران در حج، عمره، عتبات و سوریه و اعزام‌های نوروزی عتبات نیز تبادل نظر کردند.

در این جلسه اعلام شد که برای افزایش 50 درصدی کاروان‌های اعزامی به عتبات عالیات در ایام نوروز مقدمات در حال فراهم شدن است و ثبت نام از مشتاقان در اواخر بهمن ماه صورت خواهد گرفت.

سرپرست سازمان حج و زیارت نیز از اعزام روزانه حداقل 150 کاروان به عتبات عالیات در ایام نوروز خبر داد.

نماینده ولی فقیه نیز تاکید کرد: برای ارائه خدمات مناسب به زائران در بخش‌های اسکان، تغذیه و حمل و نقل تدابیر لازم اندیشیده شود و به زائران در خصوص تسهیلاتی که دریافت خواهند کرد از طرق مختلف اطلاع رسانی شود.

در این جلسه همچنین روند خدمات رسانی به زائران عتبات در سال‌های اخیر رو به رشد توصیف شد و در عین حال با اشاره به اینکه برخی مشکلات در سفرهای زیارتی تکراری شده است تصریح شد باید با انتخاب عوامل اجرایی و مدیران توانمند و توجیه کارگزاران، سازوکاری فراهم شود تا اینگونه مشکلات به حداقل برسد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از مسئولان حوزه‌های مختلف در سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری خواست که اجرای هر چه بهتر محورهای مورد نظر ستاد در مرکز و عراق را در برنامه خود قرار دهند و در خصوص نحوه ثبت نام و اعزام کاروان‌ها به صورت هوایی و زمینی با توجه به ملاحظاتی که وجود دارد برنامه‌ریزی کنند.