کدخبر: ۱۵۹۹۴۹ لینک کوتاه

رد اداعای عربستان علیه ایران از سوی کارشناسان سازمان ملل

کارشناسان سازمان ملل اعلام کردند که شواهد کافی برای اثبات ادعای ارسال سلاح از ایران به حوثی‌ها در یمن به دست نیاورده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، یک گروه متشکل از کارشناسان سازمان ملل برای نظارت بر تحریم‌ها و مناقشه در یمن، گزارش سالانه خود را به شورای امنیت ارائه دادند که درآن 10 حمله هوایی ائتلاف ضدیمنی در ماه‌های بین مارس تا اکتبر 2016 مورد بررسی قرار گرفته است.

در گزارش این کارشناسان آمده است که، در نتیجه این حملات دست کم 292 غیر نظامی جان خود را از دست داده اند که حدود  100 نفر از آن‌ها زن و کودک بوده‌اند. این کارشناسان در ادامه تاکید کرده‌اند که، این ائتلاف به رهبری عربستان و با مشارکت بحرین، کویت، قطر، امارات متحده عربی، مصر، اردن، مراکش و سودان، حملاتی را در یمن انجام داده‌اند که جزء جرایم جنگی محسوب می شود و حامیان این ائتلاف، شامل آمریکا، عربستان و فرانسه با ید به قوانین بین الملل بشر دوستانه پایبند باشند و به آن احترام بگذارند.

کارشناسان سازمان ملل همچنین در گزارش خود ادعای عربستان مبنی بر ارسال سلاح از سوی جمهوری اسلامی ایران به یمن که در اختیار حوثی‌ها قرار گرفته را مورد بررسی قرار دادند.

در ادامه این گزارش در عین حال آمده است: این هیات شواهد کافی که ثابت کند یک محموله سلاح بزرگ از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به یمن فرستاده شده باشد، به دست نیاورده است؛ اگرچه ممکن است سلاح‌های ضدتانک که در اختیار حوثی‌ها قرار دارد در ایران ساخته شده باشد.

به گزارش رویترز؛ علاوه براین، در بخش مربوط به ائتلاف ضد یمنی در گزارش این کارشناسان از تمامی اعضای این ائتلاف و حامیان خواسته شده است تا در اقدامات خود از جان غیر نظامیان محافظت کنند و تمام تدابیر لازم برای تضمین اجرای حقوق بشر دوستانه را اتخاذ کنند.