جنگ ترامپ و رسانه های آمریکا آغاز شد!

کدخبر: 162344
با اقدام دیروز کاخ سفید در منع حضور خبرنگاران چند رسانه مشخص به نشست خبری سخنگو ، جنگ بین ترامپ و رسانه ها بسیار بیش از آنچه که پیش بینی می شد به مراحل حساس خود رسیده است.

به گزارش عصر ایران ؛ رسانه های تقلبی " و " اخبار جعلی" دو عنوانی که در 5 هفته گذشته بارها از زبان رییس جمهور جدید آمریکا شنیده شده است و حالا در یکی از نادرترین و بی سابقه ترین اتفاقات تاریخ کاخ سفید، سخنگوی مهم ترین نهاد قدرت آمریکا روز جمعه یک نشست خبری غیر رسمی خود را در غیبت جمعی از مهم ترین رسانه های منتقد دولت ترامپ برگزار کرده است.

 

بنا بر اعلام رسانه های آمریکا خبرنگاران چند روزنامه و تلویزیون و وب سایت مهم و پر سابقه از جمله نیویورک تایمز ، لس آنجلس تایمز، سی ان ان و پولیتیکو برای حضور در یک نشست خبری غیر رسمی سخنگوی کاخ سفید دعوت نشده اند و همزمان خبرگزاری آسوشیتدپرس و مجله تایم نیز در اعتراض به این اقدام کاخ سفید این نشست کاخ سفید را تحریم کرده است.

اتفاق نادری که در تاریخ آمریکا سابقه ندارد و به سیاهه رکورد زنی درباره دیگر اتفاقات کم سابقه و یا بی سابقه در دولت جدید آمریکا در 5 هفته گذشته، افزوده شده است.

ترامپ دیروز (جمعه) در نشست سراسری محافظه کاران آمریکا بار دیگر سخنان سابق  خود را در انتقاد از رسانه های مخالف خود تکرار کرد و این رسانه های به گفته خودش تقلبی را "دشمن مردم آمریکا" نامید؛ او همچنین یک سنت خبرنویسی پرسابقه در تاریخ روزنامه نگاری آمریکا را – که حتی پشتوانه حمایت قانونی نیز دارد –زیر سوال برد و گفت رسانه ها باید خبرهای خود را به نقل از منابع خبری مشخص با نام و نشان منتشر کنند و از انتشار اخبار به نقل از "منابع آگاه و نامشخص" پرهیز کنند.

 

پرواضح است که در دهه های گذشته بسیاری از رویدادهای مهم و جنجالی در حوزه سیاسی آمریکا نخستین بار به صورت و شمایل اخبار با منابع ناشناس به سطح رسانه ها درز کرده و پس از آن واکنش ها به آن خبر یا اتفاق مهم بالا گرفته و در نهایت نهاد یا مقام مربوطه مجبور به واکنش رسمی شده و یا نهادهایی که باید وارد عمل شوند مجبور شده اند وارد اقدام شده و کمیته های تحقیق و .. شکل دهند و در نهایت کار به سرانجام خود رسیده است و حالا ترامپ از رسانه های آمریکایی خواسته این چرخه طبیعی افشاگری و این نحوه فعالیت را کنار بگذارند. این انتظار ترامپ در حالی است که شاید حتی با گذشت دهها سال از اتفاقات یا افشاگری های مهم در حوزه سیاسی آمریکا، منابع درز خبری این افشاگری ها فاش نشده و بر اساس قوانین آمریکا هیچ مقامی نیز حق ندارد خبرنگاری را مجبور به افشای نام منبع خبری خود کند.

حالا ترامپ که بسیار زودتر از آنچه که تصور می شد پنجه در پنجه رسانه های منتقد و مخالف خود انداخته ، از آنها خواسته از انتشار اخبار با منابع غیر مشخص اجتناب کنند.

با اقدام دیروز کاخ سفید در منع حضور خبرنگاران چند رسانه مشخص به یک نشست خبری ، جنگ بین ترامپ و رسانه ها بسیار بیش از آنچه که پیش بینی می شد به مراحل حساس  خود رسیده است.

البته به دور از انصاف خواهد بود اگر همه گناه این وضعیت را به گردن ترامپ بیندازیم. ترامپ حق دارد از بی طرف نماندن بسیاری از همین رسانه های بزرگ آمریکا - که خود را مستقل می خوانند - در جریان انتخابات، ناراحت و عصبانی باشد.

برخی از همین رسانه های معتبر و پرسابقه آمریکا در جریان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری عملا وارد کارزار رقابت با ترامپ شدند و با سوگیری ها و جهت گیری های آشکار به نفع هیلاری کلینتون و بر ضد ترامپ فعالیت کردند و استانداردهای حرفه ای خود را به کناری گذاشتند.

رسانه هایی چون سی ان ان و نیویورک تایمز که حتی ترامپ در سخنرانی روز جمعه آنها را رسانه های هیلاری کلینتون خوانده است، در این زمره اند.

این رسانه ها به دلیل اینکه در جریان انتخابات استانداردهای حرفه ای فعالیت رسانه ای را زیرپاگذاشته و عملا وارد گود رقابت سیاسی شدند، مستحق شماتت اند.

به نظر می رسد دولت ترامپ با در نظر گرفتن سابقه برخی از رسانه های آمریکا در جریان کارزار انتخاباتی و نیز با اطلاع از سابقه تاریخی اینکه نزدیکی این رسانه ها به منابع خبری کاخ سفید می تواند منجر به درز چه اخبار و اطلاعات مهمی از درون دولت شود و نیز با توجه به معضل "نَشتی" موجود اخبار و اطلاعات درون دولت در نخستین هفته های دولت جدید آمریکا ، تیغ را به روی رسانه های منتقد و مخالف خود کشیده و می خواهد آنها را از کاخ سفید دور نگه دارد.

البته او روی دیگر این قضیه را که می تواند باعث دردسرهای بزرگی برای دولت خود شود را نادیده می گیرد: اتحاد جمع بزرگی از رسانه های منتقد و مخالف می تواند دولت او را با مشکلات بزرگی مواجه کند.

تنها اگر این رسانه ها ائتلافی به منظور تحریم اخبار ترامپ و کاخ سفید تشکیل دهند ، می توانند با همبستگی صنفی و پیوستن دیگر رسانه ها جبهه ای متحد علیه کاخ سفید تشکیل داده و با بایکوت خبری این نهاد، کمر آن را زیر سایه تحریم خبری خم کنند.

با وجودی که به نظر می رسد ترامپ و هوادارانش به دلیل استفاده موثر از شبکه های اجتماعی هراس چندانی از تحریم خبری کاخ سفید نداشته باشند اما فعالیت شمار زیادی از رسانه ها و خبرنگاران منتقد علیه رییس دولت و نهاد کاخ سفید و متحد شدن آنها علیه عالی ترین مقام سیاسی آمریکا امری بی سابقه است که می تواند برای مرد اول ساختار قدرت آمریکا خطرناک باشد.

آخرین باری که تنها یک رسانه آمریکایی با "موی دماغ شدن" و انتشار اخباری سریالی و جنجالی با "منابع خبری نامشخص" زمینه ساز کوک شدن ساز استیضاح رییس جمهور از سوی کنگره شد، بیش از 40 سال پیش بود که نتیجه این رویارویی به شکست مرد شماره یک آمریکا و خروج او از کاخ سفید به عنوان "نخستین رییس جمهور اخراجی از قدرت در تاریخ آمریکا" شد.

روزنامه "واشنگتن پست" در فاصله سال های 1973 و 1974 با انتشار سلسله گزارش هایی جنجالی و به نقل از" منابع خبری آگاه " از رسوایی "واترگیت " پرده برداشت و باعث ورود کنگره به ماجرا و در نهایت استعفای "ریچارد نیکسون" رییس جمهور اسبق آمریکا از قدرت شد، و حالا ترامپ با آگاهی از این پیشینه با حملات لفظی شدید علیه رسانه های منتقد می خواهد ابتکار عمل را در بررسی پرونده رابطه پنهانی برخی از افراد نزدیکش با دولت روسیه از رسانه های پیگیر این موضوع بگیرد؛ اما آیا او موفق به سد کردن مسیر افشاگری های زنجیره ای رسانه ها در این باره خواهد شد؟!

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما