کدخبر: ۱۶۳۲۸۹ لینک کوتاه

برانکو مثل قطبی؛ قهرمانی با کسر ۶ امتیاز ؟

پرسپولیس در حالی با امتیازات قاطع در صدر جدول قرار دارد و شانس مسلم قهرمانی محسوب می‌شود که امکان دارد با حکم فیفا شرایط عجیبی برای این تیم رقم بخورد.

به گزارش "ورزش سه"، شاگردان برانکو ایوانکوویچ با پیروزی برابر استقلال خوزستان اکنون موفق به کسب امتیاز پنجاه و ششم خود در لیگ شانزدهم شده اند و این اتفاق در حالی رخ داده که شش هفته به پایان فصل زمان باقی مانده است و البته قهرمان فصل گذشته با 57 امتیاز به جام رسیده بود.

تراکتورسازی در صورتی که موفق به کسب امتیاز برابر فولاد در خوزستان شود، فاصله امتیازی خود را با پرسپولیس بار دیگر به 8 امتیاز خواهند رساند و استقلال تهران نیز اکنون 12 امتیاز با شاگردان برانکو ایوانکوویچ فاصله امتیازی دارد و این اتفاقات در کنار هم خبر از قهرمانی پرسپولیس در پایان فصل می‌دهد. اما این تمام ماجرا نیست؛ اگر اخبار پرسپولیس را طی روزهای اخیر دنبال کرده باشید با خبرهایی در خصوص درخواست باشگاه برای کمک مالی به این تیم مواجه می‌شوید که نگرانی‌هایی بابت حکم مالی فیفا در خصوص پرونده مانوئل ژوزه و دستیارانش را به عنوان بزرگترین دغدغه‌ی خود می‌بیند. حکمی که قرار است در روزهای پایانی امسال صادر شود و مسلما باشگاه را با دردسر بزرگ مالی مواجه خواهد کرد و در صورت عدم پرداخت به موقع آن با خطر کسر 6 امتیازی در وهله اول نیز همراه خواهند شد.

در خصوص آخرین وضعیت پرونده مالی این مربی پرتغالی و دستیارانش، مدیر حقوقی باشگاه پیش از این اینطور توضیح داده بود: در رأی صادره از سوی کمیته تعیین وضعیت بازیکنان آمده است که دعوای متقابل باشگاه پرسپولیس به طور کلی مردود است و بخشی از دعاوی مطرح شده از سوی مانوئل ژوزه و دستیارانش پذیرفته شد. بر اساس این رأی، باشگاه پرسپولیس در مورد مانوئل ژوزه، لوییز پدرو، اسکار و فیدالگو آنتوس، به ترتیب به پرداخت مبالغی بالغ بر 624 هزار یورو، 90 هزار یورو، 30 هزار یورو و 65 هزار یورو موظف شده است که شامل مطالبات و جرایم دیرکرد می‌شود. کمیته تعیین وضعیت بازیکنان فیفا با پذیرش بخشی از درخواست‌های مانوئل ژوزه و همکارانش، به سود آنها رأی داد و ما اقدامات قانونی لازم را انجام دادیم و موضوع را در دادگاه عالی ورزش پیگیری خواهیم کرد.

همین مساله باعث شده تا اکنون مسوولان پرسپولیس به شدت به دنبال تامین مسائل مالی مربوط به حکم نهایی در این خصوص باشند تا تیم را از هرگونه کسر امتیاز احتمالی در روزهایی که شانس بالایی برای کسب قهرمانی برخوردار است محافظت کنند و بر همین اساس نیز درخواست‌های پیاپی برای دریافت کمک مالی از سوی هواداران نیز صورت گرفته است.

پرسپولیس آخرین بار در لیگ برتر و در فصل هفتم موفق به کسب عنوان قهرمانی شد و اکنون حسرت آنها برای تکرار آن اتفاق به همراه افشین قطبی به 9 سال رسیده است. نکته جالب اینکه در آن زمان نیز فیفا پرسپولیس را با حکم انضباطی کسر 6 امتیازی همراه کرده بود تا آنها در پایان فصل و در کورسی عجیب با سپاهان قهرمانی تراژیکی را تجربه کنند. پرسپولیس در آن زمان با توجه به عدم رعایت قراردادش با شرکت کوپیان محکوم به پرداخت 142 هزار یورو شده بود که این مساله در نهایت با رای فیفا کسر شش امتیازی این تیم را در پی داشت. با این حال آنها در دیدار پایانی لیگ برابر سپاهان موفق به پیروزی شدند و قهرمانی را به نام خود کردند.

اکنون تاریخ بار دیگر برای سرخ‌ها در حال تکرار است؛ شکایت مربیان پرتغالی سابق که با مدیریت عجیب محمد رویانیان همراه بوده، این باشگاه را با بدهی سرسام آوری همراه کرده که در صورت عدم پرداخت و رضایت طرف مقابل با جریمه کسر امتیاز در وهله اول همراه خواهند شد تا تیم برانکو علیرغم عملکردی مثبت در بحث فنی، یک شکست مدیریتی بزرگ را ثبت کند و قهرمانی‌اش با خطر بزرگی مواجه شود. هرچند مدیران کنونی به دنبال راهی هستند تا این اتفاق تلخ برای این تیم رخ ندهد و آنها موفق شوند حسرت 9 ساله خود را با قهرمانی قدرتمندانه پایان دهند. باید دید تلاش بازیکنان درون زمین و همکاری و تلاش مدیران و هواداران بیرون از زمین این اتفاق را برای آنها رقم خواهد زد یا شاگردان برانکو نیز همانند افشین قطبی و سربازانش با مصائب فراوان به این مهم خواهند رسید.