خطر صاعقه در دامنه‌های البرز و غرب کشور

کدخبر: 165319
سازمان هواشناسی نسبت به بروز بادهای توفانی، صاعقه، شکستن درختان و بروز سیلاب در استان‌های غربی کشور و همچنین دامنه‌های البرز از جمله در استان تهران هشدار داد.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: در حال حاضر تصاویر ماهواره هواشناسی بیانگر پوشش ابرهای جوششی در استانهای غربی کشور  است. همچنین تصاویر رادار هواشناسی و  گزارشهای ایستگاههای هواشناسی بیانگر بارش باران  در برخی استانهای غرب کشور در ایلام و کرمانشاه و دامنه های جنوبی البرز در استان قزوین است.

احد وظیفه هشدار داد: امروز شنبه انتظار می رود با تداوم جریانهای گرم ومرطوب و گذر ناوه تراز میانی سبب بارشهای رگباری توام با رعد و برق و باد شدید موقت، موجب آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن رودخانه ها و مسیلها در کرمانشاه، نیمه جنوبی کردستان، ایلام، لرستان، شمال خوزستان، نیمه جنوبی همدان، مرکزی،  شرق گیلان،  غرب مازندران  و دامنه های البرز در استانهای  قزوین، البرز و تهران شود.

وی تصریح کرد: مهمترین مخاطره این گونه سامانه های همرفتی بارشهای شدید موقت، وقوع صاعقه و تندباد شدید موقت و توفان تندری است که می تواند منجر به سیلاب و شکست درختان شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی توصیه کرد ضمن رعایت نکات ایمنی و انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارت،  از توقف در حاشیه رودخانه ها، کانالها و مناطق مستعد سیلاب و همچنین از تردد غیر ضروری در رود دره های مناطق کوهستانی خودداری شود.  همچنین بازبینی تابلوهای شهری و تخلیه آبراهها و کانالها برای جلوگیری از خسارت  باد شدید و سیلاب موقت توصیه می شود.

وظیفه تاکید کرد: انتظار می رود در روز یکشنبه نیز بارشهای رگباری توام با رعدوبرق و باد شدید موقت، موجب آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن رودخانه ها و مسیلها در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل ، جنوب لرستان، شمال خوزستان، شمال چهار محال و بختیاری، جنوب همدان، مرکزی،  شرق گیلان،  غرب مازندران و دامنه های البرز در استانهای  قزوین، البرز و تهران شود. مهمترین مخاطره این گونه سامانه های همرفتی بارشهای شدید موقت، وقوع صاعقه و تندباد شدید موقت و توفان تندری است که می تواند منجر به سیلاب و شکست درختان شود و رعایت توصیه‌های مشابه امروز برای فردا نیز ضروری است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما