کدخبر: ۱۶۸۰۰۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

هشدار فیس‌بوک در مورد تاثیر اخبار جعلی بر انتخابات انگلیس

در حالی که هنوز مدتی تا برگزاری انتخابات در انگلستان باقی مانده، فیس‌بوک با انتشار آگهی‌هایی در روزنامه‌های این کشور در مورد تلاش برای دستکاری افکار عمومی از طریق اخبار جعلی هشدار داده است.

به گزارش سی نت، در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گذشته امریکا، انتشار انبوهی از اخبار جعلی و مخرب علیه هیلاری کلینتون در فیس بوک به اعتبار و حسن شهرت وی لطمه زد و گفته می شود این امر در کاهش آرای وی موثر بوده است.

پس از این اتفاق فشارهای زیادی از سوی دولت های جهان و همین طور نهادهای مدنی به فیس بوک وارد شد تا سازوکاری برای جلوگیری از انتشار اخبار جعلی توسط این شبکه اجتماعی به کار گرفته شود. حالا فیس بوک اعلام کرده افرادی را به منظور شناسایی و حذف اخبار جعلی به کار خواهد گرفت و در تازه ترین اقدام تبلیغاتی در این زمینه در روزنامه های محلی انگلیس به چاپ رسیده است.

در این آگهی ها روش هایی برای شناسایی اخبار واقعی از اخبار جعلی پیشنهاد داده شده است تا کاربران به راحتی فریب محتوای این اخبار را نخورند. از جمله این روش ها می توان به جنجالی و دقیق نبودن سرخط اخبار جعلی، انتشار در سایت های گمنام با اسامی مشابه با سایت های مشهور، استفاده از عکس های غیرمرتبط، تناقض با دیگر گزارش های خبری و ... اشاره کرد.

این آگهی ها در روزنامه های مشهوری مانند تایمز، گاردین و تلگراف به چاپ رسیده است. مدیران فیس بوک که علیرغم همه تلاش ها قادر به حذف همه این مطالب دروغین از این شبکه اجتماعی بزرگ نیستند امیدوارند با آگاه سازی مردم جلوی تاثیرگذاری اخبار یاد شده را بگیرند.