کدخبر: ۱۶۸۹۲۱ لینک کوتاه

دیدار رؤسای جمهور آمریکا و ترکیه

به موازات افزایش تنشها در روابط دوجانبه آنکارا- واشنگتن، رئیس جمهوری آمریکا با همتای ترکیه ای خود دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، همزمان با افزایش تنشها در روابط دوجانبه آنکارا- واشنگتن بر سر تصمیم آمریکا برای تسلیح نیروهای کُرد سوریه، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در کاخ سفید میزبان «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه ای خود بود.

رئیس جمهور ترکیه در این دیدار ضمن پرهیز از انتقاد مستقیم از تصمیم آمریکا برای تسلیح شبه نظامیان کُرد سوریه و تأکید بر وجود «روابطی عالی» میان واشنگتن و آنکارا اعلام کرد که ترکیه این گروه کُرد سوریه را در منطقه نخواهد پذیرفت.

اردوغان در عین حال افزود که دیدار وی با همتای آمریکایی، به منزله «یک چرخش تاریخی در سیر امور» است و از «روابط عالی» میان دو کشور تمجید کرد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت: «در آینده منطقه ما، سازمانهای تروریستی جایی نخواهند داشت. فعالیتهای نظامیان وابسته به یگانهای مدافع خلق و شاخه سیاسی آن در منطقه (حزب اتحاد دموکراتیک سوریه) هرگز پذیرفته نخواهد شد».

ترامپ نیز در حضور همتای ترکیه ای خود گفت: «تاکنون روابط میان دو کشور در سطح عالی بوده و این روابط بهتر نیز خواهد شد». علاوه بر آن، سران این دو کشور متحد و عضو ناتو روابط فی مابین را «مستحکم» خواندند.

گفتنی است که به رغم تنشهای بوجود آمده میان واشنگتن و آنکارا بر سر تسلیح شبه نظامیان کُرد سوری توسط دولت آمریکا، اظهارات اردوغان از لحنی مثبت برخوردار بود.

با این وجود، مهر تأیید ترامپ بر طرح تجهیز و تسلیح شبه نظامیان کُرد وابسته به «یگانهای مدافع خلق» که در حال پیشروی به سوی پایگاه گروه تروریستی- تکفیری داعش در شهر «رقه» سوریه هستند، بر گفتگوهای روز سه شنبه میان سران این دو عضو ناتو سایه افکند.

نکته قابل توجه آن است که اتحاد آمریکا با ترکیه در مقابله با داعش از نقشی محوری برخوردار است؛ زیرا دسترسی ائتلاف به پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه امکان انجام حملات هوایی علیه تروریستها را فراهم می سازد.

اردوغان پیش از این دیدار وعده داد که در گفتگو با ترامپ سعی خواهد کرد نظر و خط مشی رئیس جمهور آمریکا را در مورد «یگانهای مدافع خلق» تغییر دهد.

لازم به ذکر است که مقامات آنکارا گروه «یگانهای مدافع خلق» را انشعابی از گروه «پ ک ک» می دانند که از سال ۱۹۸۴ تاکنون در جنوب شرقی ترکیه به کرات با نیروهای دولتی این کشور وارد درگیریهای نظامی شده و از سوی مقامات آمریکا، ترکیه و اروپا در زمره گروههای تروریستی قرار گرفته است.