رمزگشایی حسن روحانی از پیام «نه» مردم

کدخبر: 169449
روزنامه شرق نوشت : «نه» را ملت گفت؛ این جان کلام روحانی بود تا با گذشت سه روز از حماسه ملتی که اقامتش در پاستور را با رای ٢٤ میلیونی برای چهار سال دیگر تمدید کردند، از مردمی بگوید که برای «آری» گفتن به او به خیلی از وعده‌ها «نه» گفتند. «نه» به پول، آن هم از سوی کسانی که با مشکلات مالی روبه‌رو بودند، «نه» به درآمد ملی آن هم زمانی که رقم تخیلی دو‌و‌نیم برابری را وعده می‌دادند و «نه» به فریبکاری و تخریب تا هر چیز به جای خود و هر کس به کار خود مشغول باشد.

 حسن روحانی تنها سه روز پس از انتخابش به‌عنوان رییس‌جمهوری دوازدهم ایران در جمع خبرنگاران حاضر شد تا از نمایش بزرگ‌ترین حضور مردم بگوید؛ حضوری که روحانی با احتساب کسانی که در صف مانده‌اند و نتوانستند رای خود را داخل صندوق‌رای بیندازند، آمار ٤٥ میلیونی را برای آن ثبت می‌کند تا از آن به عنوان بزرگ‌ترین حضور مردم در انتخابات ایران یاد کند.

روحانی با بی‌نظیر خواندن این حضور، به بازگویی پیام آنان پرداخت و عنوان کرد: «مردم با این انتخاب خواستند بگویند که در کشور ما تکثر به رسمیت شناخته شده است. هیچ گروه، جناح، تفکر و ایده‌ای قابل حذف نیست. همه هستند، حضور دارند و از همه باید برای ساختن ایران پرآوازه بهره بگیریم. در این انتخابات مردم در تراز بالاترین دموکراسی‌های جهان حضور پیدا کردند. مردمی که دارای مشکلات اقتصادی هستند. مردمی که در روستاها با مشکلات زندگی می‌کنند اما به پول نه گفتند. مردم به خوبی اعلام کرده‌اند، ما می‌فهمیم آب شور عطش را کم نمی‌کند. مردم به فکر اقتصاد هستند و به درآمد ملی ٥/٢ برابری تخیلی نه گفتند. نه مردم به فریبکاران بهترین بخش این انتخابات بود.»

دروغگویی‌ها کاری از پیش نبرد

روحانی با بیان اینکه «آنها تلاش کردند به مردم بگویند دین‌شان در خطر است» به موضوع سند ٢٠٣٠ اشاره کرد و گفت: آنان کوشیدند که سند ٢٠٣٠ را که ریشه‌اش مربوط به سال ١٩٩٠ می‌شود بگویند که علیه دین مردم است. سندی که نه ما بلکه هیچ کشوری آن را امضا نکرده است؛ سندی که دولت یازدهم به صراحت نوشته با دین، فرهنگ و اخلاق ما سازگار نیست و کان‌لم یکن تلقی شده است. وی تصریح کرد: مردم به دین و فرهنگ خود بسیار حساس هستند و دروغگویی‌ها کاری از پیش نبرد.

مردم به عقلانیت آری گفتند

منتخب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری باز هم بر «نه» گفتن مردم تاکید کرد و گفت: مردم به تخریب نه گفتند و در مقابل به اتحاد، تعامل، اعتدال و عقلانیت آری گفتند. مردم ما در این انتخابات به همه نهادها و ارگان‌ها گفتند که هر کس به جای خود و هر کس به کار خود مشغول باشد. وی ادامه داد: مردم به نیروهای مسلح از عمق جان عشق می‌ورزند. مردم ما به قوای دیگر و رسانه‌ها علاقه‌مند هستند، اما نمی‌پذیرند که یک نهاد ملی به معنایی فراملی به نهادی فروملی و جناحی تبدیل شود. مردم در این انتخابات گفتند ما احترام نهادهای خودمان را حفظ خواهیم کرد. وی خاطرنشان کرد: ولایت فقیه و مقام معظم رهبری به کل ملت ایران تعلق دارد و به یک گروه و جناح خاص متعلق نیست. مردم به پایین آمدن مقام رهبری، سپاه، بسیج و نیروهای مسلح نه گفتند؛ چرا که اینها به کل ملت ایران تعلق دارند.

هیچ‌کس حق ندارد انقلاب را به درون خیمه‌های خود بکشاند

رییس‌جمهور همچنین گفت: همه مردم ترانه‌شان و صدای موسیقی وحدت‌شان یکسان بود. همه اقوام، مذاهب، روستایی‌ها و شهری‌ها مثل هم رای دادند. همه گفتند ما یک مسیر را انتخاب کردیم. چرا مردم به وحدت، اعتدال و عقلانیت رای دادند؟ زیرا خواهان پیشرفت کشور و اقتصادش بودند. مردم می‌دانند اقتصاد ما بدون رقابت اقتصادی پیشرفت نخواهد کرد. آن هم رقابتی که به جای قدرت سیاسی و امنیتی بر مبنای کیفیت کالایش مورد توجه قرار بگیرد. مردم ما به برنامه رای دادند و می‌دانستند که اقتصاد و اشتغال در سایه سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری در سایه آزادی و تعامل سازنده با جهان امکان‌پذیر است. مردم می‌خواهند طبق دین و فرهنگ و انقلاب‌شان رفتار کنند. مردم انقلاب کردند و همه‌شان کنار هم بودند که فریاد می‌زدند استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی ایران. همه مردم ما انقلابی هستند. هیچ‌کس حق ندارد انقلاب را به درون خیمه‌های خود بکشاند. دین و اعتقاد آسمانی است که همه در بالای سر خود دارند.

احقاق حقوق مردم از اهداف ما است

پس از پایان سخنرانی رییس‌جمهور، نوبت به خبرنگاران رسید که یک به یک سوالات خود را مطرح کنند. حسن روحانی درباره نشست اخیر ترامپ با برخی کشورهای عربی و متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم در این نشست اظهار داشت: اجتماع در عربستان به نظر من اجتماعی نمایشی بود و ارزش سیاسی نخواهد داشت. عربستان قبلا هم از این اجتماعات درست کرده بود. مبارزه با تروریسم با پول ملتی را به ابرقدرتی دادن و با تشکیل یک جلسه حل نمی‌شود. کسی که توانسته در مقابل تروریسم بایستد، ملت عراق، ملت سوریه و ملت لبنان بوده و ملت ایران نیز از طریق دیپلمات‌ها و مستشاران نظامی‌اش به این دو ملت بزرگ و سایر ملل کمک کرده و کمک خواهد کرد. چه کسی کمک کرده که امروز داعش در شهرهای بزرگ عراق مستقر نباشد جز ملت عراق؟ چه کسی کمک کرده داعش در دمشق نباشد جز ملت سوریه؟ البته ایران کنار آنها بوده و خواهد بود. چه کسی می‌تواند در منطقه ادعا کند بدون ایران ثبات منطقه حفظ شده و امنیت کامل مستقر می‌شود؟ چه کسانی با تروریسم جنگیدند؟ ایران، عراق، سوریه، حزب‌الله و در کنار آنها روسیه. وی خاطرنشان کرد: چه کسانی از تروریسم حمایت کردند و به آنها پول دادند؟ پس نمی‌توانند ادعای مبارزه با تروریسم داشته باشند. در عین حال فکر نمی‌کنم مردم امریکا حاضر باشند با خونی که در یازده سپتامبر دادند با میلیاردها دلاری که از خرید اسلحه است معامله کنند و در برابر تروریست‌های منطقه سر فرود بیاورند. البته دولت امریکا هیچ‌وقت با تروریسم مبارزه نکرده اما مردم امریکا حتما با تروریست‌ها مخالف‌اند و می‌خواهند تروریسم در جهان نباشد. با اتهام زدن کاری حل نمی‌شود و باید صادقانه با تروریسم مبارزه کرد.

از کسانی که مخالف دولت‌مان بودند و هستند کمک می‌خواهیم

رییس‌جمهور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه وی وعده‌هایی را که در طول انتخابات به مردم داده بود چه زمانی عملکردش در این زمینه را به آنان گزارش خواهد کرد و اینکه تا چه اندازه در عملی کردن این وعده‌ها جدی است، اظهار داشت: من در انتخابات وعده‌هایی دادم و گفتم همه تلاشم این است که به وعده‌هایم عمل کنم. در دولت یازدهم هم وعده‌های زیادی دادم و تا حد زیادی در اجرای آنان موفق بودم. در آن دوره با کاهش قیمت نفت هم مواجه شدیم اما مردم کمک کردند و گام‌هایی برداشتیم. ما برای اجرای وعده‌های‌مان تمام تلاش‌مان را به‌کار می‌بریم و از مردم هم کمک می‌خواهیم. از همه رقبایم در انتخابات کمک می‌خواهم. از تمام احزاب و جناح‌ها کمک می‌خواهم. از رقبایم تشکر می‌کنم و از کسانی که مخالف دولت‌مان بودند و هستند کمک می‌خواهیم؛ چراکه ما برای کشورمان کار می‌کنیم و همان‌طور که رهبری گفت که برای کشورتان به پای صندوق‌های رای بیایید حتی اگر نظام را قبول ندارید، ما هم می‌گوییم کسانی که دولت را قبول ندارند برای کشورشان به صحنه بیایند و کمک کنند.

ما نیازی نداریم سلاح بخریم؛ ما خودمان سلاح می‌سازیم

روحانی در ادامه نشست خبری خود درباره فروش چند میلیارد دلاری اسلحه توسط امریکا به عربستان، اظهار داشت: عربستان قبلا هم یکصد میلیارد در جنگ تحمیلی به صدام داده بود و نتیجه آن را در همان زمان دید. الان هم اشکال ندارد این صد میلیارد، صد میلیاردها را بدهد و پول مردم عربستان را به جیب امریکا بریزد. ما نیازی نداریم سلاح بخریم؛ ما خودمان سلاح می‌سازیم. هر سلاحی که بخواهیم تولید می‌کنیم و مشکلی برای ما از این جهت نیست. هر چند عربستان هم نمی‌تواند از این سلاح‌ها استفاده کند و ناچار است مستشاران امریکایی را به خدمت بگیرد.

وی خطاب به دولت‌های مهم خاورمیانه و عربستان گفت: مردم عربستان دوست و همسایه ما هستند و ما همیشه دوست‌شان داشتیم و داریم و امیدواریم بدانند که راه قدرت سلاح نیست. آن هم خریدن آن از دیگر کشورها. حتی راه قدرت درست کردن سلاح هم نیست که البته بخشی از قدرت کشور محسوب می‌شود. روحانی تاکید کرد: اساس قدرت، قدرت ملی است که با انتخابات و حضور مردم پای صندوق آرا درست می‌شود. ترامپ در زمان حضور ٤٥ میلیونی مردم ایران پای صندوق رای به منطقه آمد و به کشوری رفت که بنده‌های خدا تاکنون صندوق آرا را ندیده‌اند و انتخاباتی برگزار نکرده‌اند و امیدوارم ادامه راه آنها بگذارند حاکمان موروثی نباشند و توسط خود مردم انتخاب شود و آن روز قدرت عربستان بیشتر خواهد شد.

هر زمان به تست موشک نیاز داشته باشیم، تست می‌کنیم

رییس‌جمهور در پاسخ به پرسشی مبنی بر واکنش وی نسبت به اظهارات وزیر خارجه امریکا درباره دست برداشتن ایران از حمایت از حزب‌الله و گروه‌های مقاومت در منطقه اظهار داشت: قرار ما این نیست که آنان دنبال رویاهای خود باشند. این حرف‌ها رویاسازی آنهاست. مردم ما برای رفع نیازهای خود نه از کسی می‌پرسند و نه از کسی اجازه می‌گیرند. مردم ما تصمیم گرفتند که مقتدر باشند و موشک و سلاح ما برای صلح است و اگر ساخته نشود یک عده دچار اشتباهات محاسباتی می‌شوند که قبلا هم شدند و در منطقه آشوب آفریدند. وی با تاکید بر اینکه «موشک و سلاح ما برای تهاجم نیست، بلکه برای دفاع است» ادامه داد: مسوولان امریکا بدانند که ما هر زمان به تست موشک نیاز داشته باشیم، تست می‌کنیم و منتظر آنان نخواهیم نماند. ما برجام و قطعنامه ٢٢٣١ را پذیرفتیم که قدرت دفاعی‌مان را از دست ندهیم و آن را حفظ کنیم. من به آن آقا می‌گویم که برود و قطعنامه ٢٢٣١ را بخواند.

مخالفان باید باشند، ما نیازشان داریم

روحانی با تاکید بر اینکه «مخالفان باید باشند، ما نیازشان داریم» خاطرنشان کرد: در جامعه افکار واحد نیست و به‌طور طبیعی ما در زمینه مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نظرات یکی نداریم و ٨٠ میلیون جمعیت با آزادی‌هایی که دارند در کشور هستند.

وی افزود: یکسری مسائل که جزو اصول، ‌قانون اساسی و دین ما است و درباره یکسری هم نظرات واحدی وجود ندارد. انتخابات نیز برای این است که مردم پای صندوق رای بیایند و اداره کشور را دست کسی بسپارند. من هم فقط رییس‌جمهور ٢٤ میلیونی که رای دادند و ٤ میلیونی که در صف بودند تا رای بدهند نیستم. مساله این است که اکثریت قاطع مردم راهی را انتخاب کردند و این یعنی همه پذیرفتیم نه اینکه مخالف نباشد اما اجرا بر این مبناست یعنی باید بر مبنای رای اکثریت جامعه اداره شود، البته منافع جمعی و ملی اقلیت نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

دولت دوازدهم کمی جوان‌تر می‌شود

رییس دولت دوازدهم در پاسخ به این پرسش که برای تحقق هدف کارآمد‌تر شدن راه دولت دوازدهم نسبت به دولت یازدهم چه تغییری در کابینه خواهد داشت؟ اظهار داشت: ما نیاز به نیروی جوان‌تری برای اداره کشور داریم. ما در دولت یازدهم در شرایط - اگر نگویم بحرانی که تعبیر درستی نیست - سختی بودیم. تحریم و مشکلات و رشد منفی وجود داشت و شرایط خاصی داشتیم که لازم بود از همه تجربه کشور برای مقابله با آن استفاده کنیم. برخی از وزرا در دولت یازدهم با ما کار کردند من چند بار خواستم و آنها گفتند سن ما بالاست اما من ازآنان خواستم که بمانند که چرا من معتقد بودم تجربه آنان برای اداره کشور مفید است و آنان باید اداره را به دست بگیرند. البته من در دولت بعدی دنبال این هستم که مدیران ما میانگین سن‌شان کاهش پیدا کند. وی تاکید کرد: ما می‌خواهیم با حضور همه ملت و جوانان ما در سراسر کشور دولت کارآمدتر شود و برای این مهم می‌کوشیم که دولت دوازدهم کمی جوان‌تر شود.

نسبت به حقوق شهروندان ایرانی به عنوان رییس دولت مسوول هستم

رییس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که چرا وی با وجود آنکه حقوقدان است، یک‌بار به‌طور خاص درباره حصر سخن نمی‌گوید، اظهار داشت: کشور ما دارای چارچوب و مقرراتی است و همه ما باید به دنبال اجرای مقررات باشیم. هم قوه قضاییه و هم قوه مجریه و هم مقننه مقررات و قوانینی دارند که باید در چارچوب آن عمل کنند و همه ما باید در چارچوب قانون اساسی حرکت کنیم. وی افزود: من نسبت به حقوق شهروندان ایرانی به عنوان رییس دولت مسوول هستم حتی ایرانیان خارج از کشور. هر جا ببینم که حق یک ایرانی چه در داخل و چه در خارج از کشور مورد تعرض و اجحاف قرار گرفته است باید آن را دنبال کنم و در داخل کشور نیز با قوه قضاییه از طریق وزارت دادگستری یا مکاتبه مستقیم و نیز در جلسات مشترک روسای سه قوه موضوعات را دنبال می‌کنم.

نسبت به موضوع ۲۰۳۰ گذشت نخواهم کرد

 روحانی در بخش دیگری از این نشست خبری در ارتباط با سند ۲۰۳۰ اظهار داشت: وزرای ما شامل وزیر خارجه، علوم و آموزش و پرورش نامه‌ای خدمت مقام معظم رهبری نوشتند و مفصلا مساله ۲۰۳۰ را توضیح دادند که جمهوری اسلامی ایران تحفظ خود را حفظ کرده است و اگر خلاف فرهنگ و ارزش‌های ملی بود به آن توجهی نمی‌کردند. ظاهرا گزارش‌هایی به رهبری دادند که ایشان را نگران کردند. من در سخنرانی‌هایم پیش از این به ایشان اطمینان دادم و الان هم این اطمینان را می‌دهم که مشکلی در ارتباط با مساله ۲۰۳۰ وجود ندارد نه تنها این سند بلکه تمام سندهای بین‌المللی یا در مجلس یا به عنوان سند بالادستی تصویب می‌شوند. رییس‌جمهور با بیان اینکه «آموزش و پرورش برای نظام جمهوری اسلامی ایران از اهمیت بالایی برخوردار است» گفت: ١١ تا ۱۲ میلیون جمعیت ما در حال آموزش دیدن هستند و آموزش و پرورش برای ما بسیار مهم است. متاسف هستم که عده‌ای در دوران انتخابات از این موضوع سوءاستفاده کردند. وی افزود: من از غیبت و تهمت‌هایی که به من زدند می‌گذرم اما نسبت به موضوع ۲۰۳۰ گذشت نخواهم کرد؛ چراکه به معلمان، ‌آموزش و پرورش و دین ما توهین کردند. اعلامیه‌های دروغ پخش می‌کردند. من در حوزه زندگی کردم و می‌دانم طلبه‌ها چقدر خوب هستند. من در حوزه بزرگ شدم. عده‌ای آمدند و طلبه‌های ما را تحریک کردند و برای حفظ اسلام بلندگو دست‌شان دادند و گفتند دین شما دارد از بین می‌رود. ‌عده‌ای فریاد وا اسلاما سر دادند و ۲۰۳۰ را بهانه کردند. این کار زشت بود. امیدوارم خداوند از گناه‌شان بگذرد. مردم و معلمین ما خودشان می‌دانند اما من از این موضوع نمی‌گذرم.

خیلی حرف‌ها را برای آرامش جامعه نمی‌زنم

روحانی با اشاره به اینکه در انتخابات بحث اعلام اموال را درست کردند اظهار کرد: این خوب بود اما همه پول گرفته شده ٢٣ میلیارد تومان بود که همه آن نیز به خزانه برگردانده شده اما نهادهای خصولتی چقدر دریافت می‌کنند. من خیلی حرف‌ها را در این چهار سال و در زمان انتخابات نزدم و برای آرامش جامعه نمی‌زنم اما همه ما به خاطر دین و مردم همه‌چیز را شفاف اعلام کنیم که در این راستا لوایح مربوط به شفافیت نیز به زودی ارایه می‌شود.

خدا جواب‌شان را داد

رییس‌جمهور در ارتباط با اتهامات وارد شده به وی در زمان تبلیغات انتخاباتی و در پاسخ به این سوال که آیا پیگرد نخواهید کرد، گفت: در مناظرات مواردی مطرح می‌شود و شد. نسبت‌هایی به من زده شد که همان جا گفتم ناصحیح است. من عقیده دارم بهترین قاضی اول خدا، ‌سپس مردم و در درجه سوم قوه قضاییه است. وی افزود: خدا همانجا جواب داد و مردم هم در پای صندوق‌های رای، جواب خود به آنها را دادند. الان هم تصمیمی در مورد پیگرد قضایی توسط قوه قضاییه ندارم.

گروه سیاسی| «نه» را ملت گفت؛ این جان کلام روحانی بود تا با گذشت سه روز از حماسه ملتی که اقامتش در پاستور را با رای

٢٤ میلیونی برای چهار سال دیگر تمدید کردند، از مردمی بگوید که برای «آری» گفتن به او به خیلی از وعده‌ها «نه» گفتند. «نه» به پول، آن هم از سوی کسانی که با مشکلات مالی روبه‌رو بودند، «نه» به درآمد ملی آن هم زمانی که رقم تخیلی دو‌و‌نیم برابری را وعده می‌دادند و «نه» به فریبکاری و تخریب تا هر چیز به جای خود و هر کس به کار خود مشغول باشد. حسن روحانی تنها سه روز پس از انتخابش به‌عنوان رییس‌جمهوری دوازدهم ایران در جمع خبرنگاران حاضر شد تا از نمایش بزرگ‌ترین حضور مردم بگوید؛ حضوری که روحانی با احتساب کسانی که در صف مانده‌اند و نتوانستند رای خود را داخل صندوق‌رای بیندازند، آمار ٤٥ میلیونی را برای آن ثبت می‌کند تا از آن به عنوان بزرگ‌ترین حضور مردم در انتخابات ایران یاد کند. روحانی با بی‌نظیر خواندن این حضور، به بازگویی پیام آنان پرداخت و عنوان کرد: «مردم با این انتخاب خواستند بگویند که در کشور ما تکثر به رسمیت شناخته شده است. هیچ گروه، جناح، تفکر و ایده‌ای قابل حذف نیست. همه هستند، حضور دارند و از همه باید برای ساختن ایران پرآوازه بهره بگیریم. در این انتخابات مردم در تراز بالاترین دموکراسی‌های جهان حضور پیدا کردند. مردمی که دارای مشکلات اقتصادی هستند. مردمی که در روستاها با مشکلات زندگی می‌کنند اما به پول نه گفتند. مردم به خوبی اعلام کرده‌اند، ما می‌فهمیم آب شور عطش را کم نمی‌کند. مردم به فکر اقتصاد هستند و به درآمد ملی ٥/٢ برابری تخیلی نه گفتند. نه مردم به فریبکاران بهترین بخش این انتخابات بود.»

دروغگویی‌ها کاری از پیش نبرد

روحانی با بیان اینکه «آنها تلاش کردند به مردم بگویند دین‌شان در خطر است» به موضوع سند ٢٠٣٠ اشاره کرد و گفت: آنان کوشیدند که سند ٢٠٣٠ را که ریشه‌اش مربوط به سال ١٩٩٠ می‌شود بگویند که علیه دین مردم است. سندی که نه ما بلکه هیچ کشوری آن را امضا نکرده است؛ سندی که دولت یازدهم به صراحت نوشته با دین، فرهنگ و اخلاق ما سازگار نیست و کان‌لم یکن تلقی شده است. وی تصریح کرد: مردم به دین و فرهنگ خود بسیار حساس هستند و دروغگویی‌ها کاری از پیش نبرد.

مردم به عقلانیت آری گفتند

منتخب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری باز هم بر «نه» گفتن مردم تاکید کرد و گفت: مردم به تخریب نه گفتند و در مقابل به اتحاد، تعامل، اعتدال و عقلانیت آری گفتند. مردم ما در این انتخابات به همه نهادها و ارگان‌ها گفتند که هر کس به جای خود و هر کس به کار خود مشغول باشد. وی ادامه داد: مردم به نیروهای مسلح از عمق جان عشق می‌ورزند. مردم ما به قوای دیگر و رسانه‌ها علاقه‌مند هستند، اما نمی‌پذیرند که یک نهاد ملی به معنایی فراملی به نهادی فروملی و جناحی تبدیل شود. مردم در این انتخابات گفتند ما احترام نهادهای خودمان را حفظ خواهیم کرد. وی خاطرنشان کرد: ولایت فقیه و مقام معظم رهبری به کل ملت ایران تعلق دارد و به یک گروه و جناح خاص متعلق نیست. مردم به پایین آمدن مقام رهبری، سپاه، بسیج و نیروهای مسلح نه گفتند؛ چرا که اینها به کل ملت ایران تعلق دارند.

هیچ‌کس حق ندارد انقلاب را به درون خیمه‌های خود بکشاند

رییس‌جمهور همچنین گفت: همه مردم ترانه‌شان و صدای موسیقی وحدت‌شان یکسان بود. همه اقوام، مذاهب، روستایی‌ها و شهری‌ها مثل هم رای دادند. همه گفتند ما یک مسیر را انتخاب کردیم. چرا مردم به وحدت، اعتدال و عقلانیت رای دادند؟ زیرا خواهان پیشرفت کشور و اقتصادش بودند. مردم می‌دانند اقتصاد ما بدون رقابت اقتصادی پیشرفت نخواهد کرد. آن هم رقابتی که به جای قدرت سیاسی و امنیتی بر مبنای کیفیت کالایش مورد توجه قرار بگیرد. مردم ما به برنامه رای دادند و می‌دانستند که اقتصاد و اشتغال در سایه سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری در سایه آزادی و تعامل سازنده با جهان امکان‌پذیر است. مردم می‌خواهند طبق دین و فرهنگ و انقلاب‌شان رفتار کنند. مردم انقلاب کردند و همه‌شان کنار هم بودند که فریاد می‌زدند استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی ایران. همه مردم ما انقلابی هستند. هیچ‌کس حق ندارد انقلاب را به درون خیمه‌های خود بکشاند. دین و اعتقاد آسمانی است که همه در بالای سر خود دارند.

احقاق حقوق مردم از اهداف ما است

پس از پایان سخنرانی رییس‌جمهور، نوبت به خبرنگاران رسید که یک به یک سوالات خود را مطرح کنند. حسن روحانی درباره نشست اخیر ترامپ با برخی کشورهای عربی و متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم در این نشست اظهار داشت: اجتماع در عربستان به نظر من اجتماعی نمایشی بود و ارزش سیاسی نخواهد داشت. عربستان قبلا هم از این اجتماعات درست کرده بود. مبارزه با تروریسم با پول ملتی را به ابرقدرتی دادن و با تشکیل یک جلسه حل نمی‌شود. کسی که توانسته در مقابل تروریسم بایستد، ملت عراق، ملت سوریه و ملت لبنان بوده و ملت ایران نیز از طریق دیپلمات‌ها و مستشاران نظامی‌اش به این دو ملت بزرگ و سایر ملل کمک کرده و کمک خواهد کرد. چه کسی کمک کرده که امروز داعش در شهرهای بزرگ عراق مستقر نباشد جز ملت عراق؟ چه کسی کمک کرده داعش در دمشق نباشد جز ملت سوریه؟ البته ایران کنار آنها بوده و خواهد بود. چه کسی می‌تواند در منطقه ادعا کند بدون ایران ثبات منطقه حفظ شده و امنیت کامل مستقر می‌شود؟ چه کسانی با تروریسم جنگیدند؟ ایران، عراق، سوریه، حزب‌الله و در کنار آنها روسیه. وی خاطرنشان کرد: چه کسانی از تروریسم حمایت کردند و به آنها پول دادند؟ پس نمی‌توانند ادعای مبارزه با تروریسم داشته باشند. در عین حال فکر نمی‌کنم مردم امریکا حاضر باشند با خونی که در یازده سپتامبر دادند با میلیاردها دلاری که از خرید اسلحه است معامله کنند و در برابر تروریست‌های منطقه سر فرود بیاورند. البته دولت امریکا هیچ‌وقت با تروریسم مبارزه نکرده اما مردم امریکا حتما با تروریست‌ها مخالف‌اند و می‌خواهند تروریسم در جهان نباشد. با اتهام زدن کاری حل نمی‌شود و باید صادقانه با تروریسم مبارزه کرد.

از کسانی که مخالف دولت‌مان بودند و هستند کمک می‌خواهیم

رییس‌جمهور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه وی وعده‌هایی را که در طول انتخابات به مردم داده بود چه زمانی عملکردش در این زمینه را به آنان گزارش خواهد کرد و اینکه تا چه اندازه در عملی کردن این وعده‌ها جدی است، اظهار داشت: من در انتخابات وعده‌هایی دادم و گفتم همه تلاشم این است که به وعده‌هایم عمل کنم. در دولت یازدهم هم وعده‌های زیادی دادم و تا حد زیادی در اجرای آنان موفق بودم. در آن دوره با کاهش قیمت نفت هم مواجه شدیم اما مردم کمک کردند و گام‌هایی برداشتیم. ما برای اجرای وعده‌های‌مان تمام تلاش‌مان را به‌کار می‌بریم و از مردم هم کمک می‌خواهیم. از همه رقبایم در انتخابات کمک می‌خواهم. از تمام احزاب و جناح‌ها کمک می‌خواهم. از رقبایم تشکر می‌کنم و از کسانی که مخالف دولت‌مان بودند و هستند کمک می‌خواهیم؛ چراکه ما برای کشورمان کار می‌کنیم و همان‌طور که رهبری گفت که برای کشورتان به پای صندوق‌های رای بیایید حتی اگر نظام را قبول ندارید، ما هم می‌گوییم کسانی که دولت را قبول ندارند برای کشورشان به صحنه بیایند و کمک کنند.

ما نیازی نداریم سلاح بخریم؛ ما خودمان سلاح می‌سازیم

روحانی در ادامه نشست خبری خود درباره فروش چند میلیارد دلاری اسلحه توسط امریکا به عربستان، اظهار داشت: عربستان قبلا هم یکصد میلیارد در جنگ تحمیلی به صدام داده بود و نتیجه آن را در همان زمان دید. الان هم اشکال ندارد این صد میلیارد، صد میلیاردها را بدهد و پول مردم عربستان را به جیب امریکا بریزد. ما نیازی نداریم سلاح بخریم؛ ما خودمان سلاح می‌سازیم. هر سلاحی که بخواهیم تولید می‌کنیم و مشکلی برای ما از این جهت نیست. هر چند عربستان هم نمی‌تواند از این سلاح‌ها استفاده کند و ناچار است مستشاران امریکایی را به خدمت بگیرد.

وی خطاب به دولت‌های مهم خاورمیانه و عربستان گفت: مردم عربستان دوست و همسایه ما هستند و ما همیشه دوست‌شان داشتیم و داریم و امیدواریم بدانند که راه قدرت سلاح نیست. آن هم خریدن آن از دیگر کشورها. حتی راه قدرت درست کردن سلاح هم نیست که البته بخشی از قدرت کشور محسوب می‌شود. روحانی تاکید کرد: اساس قدرت، قدرت ملی است که با انتخابات و حضور مردم پای صندوق آرا درست می‌شود. ترامپ در زمان حضور ٤٥ میلیونی مردم ایران پای صندوق رای به منطقه آمد و به کشوری رفت که بنده‌های خدا تاکنون صندوق آرا را ندیده‌اند و انتخاباتی برگزار نکرده‌اند و امیدوارم ادامه راه آنها بگذارند حاکمان موروثی نباشند و توسط خود مردم انتخاب شود و آن روز قدرت عربستان بیشتر خواهد شد.

هر زمان به تست موشک نیاز داشته باشیم، تست می‌کنیم

رییس‌جمهور در پاسخ به پرسشی مبنی بر واکنش وی نسبت به اظهارات وزیر خارجه امریکا درباره دست برداشتن ایران از حمایت از حزب‌الله و گروه‌های مقاومت در منطقه اظهار داشت: قرار ما این نیست که آنان دنبال رویاهای خود باشند. این حرف‌ها رویاسازی آنهاست. مردم ما برای رفع نیازهای خود نه از کسی می‌پرسند و نه از کسی اجازه می‌گیرند. مردم ما تصمیم گرفتند که مقتدر باشند و موشک و سلاح ما برای صلح است و اگر ساخته نشود یک عده دچار اشتباهات محاسباتی می‌شوند که قبلا هم شدند و در منطقه آشوب آفریدند. وی با تاکید بر اینکه «موشک و سلاح ما برای تهاجم نیست، بلکه برای دفاع است» ادامه داد: مسوولان امریکا بدانند که ما هر زمان به تست موشک نیاز داشته باشیم، تست می‌کنیم و منتظر آنان نخواهیم نماند. ما برجام و قطعنامه ٢٢٣١ را پذیرفتیم که قدرت دفاعی‌مان را از دست ندهیم و آن را حفظ کنیم. من به آن آقا می‌گویم که برود و قطعنامه ٢٢٣١ را بخواند.

مخالفان باید باشند، ما نیازشان داریم

روحانی با تاکید بر اینکه «مخالفان باید باشند، ما نیازشان داریم» خاطرنشان کرد: در جامعه افکار واحد نیست و به‌طور طبیعی ما در زمینه مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نظرات یکی نداریم و ٨٠ میلیون جمعیت با آزادی‌هایی که دارند در کشور هستند.

وی افزود: یکسری مسائل که جزو اصول، ‌قانون اساسی و دین ما است و درباره یکسری هم نظرات واحدی وجود ندارد. انتخابات نیز برای این است که مردم پای صندوق رای بیایند و اداره کشور را دست کسی بسپارند. من هم فقط رییس‌جمهور ٢٤ میلیونی که رای دادند و ٤ میلیونی که در صف بودند تا رای بدهند نیستم. مساله این است که اکثریت قاطع مردم راهی را انتخاب کردند و این یعنی همه پذیرفتیم نه اینکه مخالف نباشد اما اجرا بر این مبناست یعنی باید بر مبنای رای اکثریت جامعه اداره شود، البته منافع جمعی و ملی اقلیت نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

دولت دوازدهم کمی جوان‌تر می‌شود

رییس دولت دوازدهم در پاسخ به این پرسش که برای تحقق هدف کارآمد‌تر شدن راه دولت دوازدهم نسبت به دولت یازدهم چه تغییری در کابینه خواهد داشت؟ اظهار داشت: ما نیاز به نیروی جوان‌تری برای اداره کشور داریم. ما در دولت یازدهم در شرایط - اگر نگویم بحرانی که تعبیر درستی نیست - سختی بودیم. تحریم و مشکلات و رشد منفی وجود داشت و شرایط خاصی داشتیم که لازم بود از همه تجربه کشور برای مقابله با آن استفاده کنیم. برخی از وزرا در دولت یازدهم با ما کار کردند من چند بار خواستم و آنها گفتند سن ما بالاست اما من ازآنان خواستم که بمانند که چرا من معتقد بودم تجربه آنان برای اداره کشور مفید است و آنان باید اداره را به دست بگیرند. البته من در دولت بعدی دنبال این هستم که مدیران ما میانگین سن‌شان کاهش پیدا کند. وی تاکید کرد: ما می‌خواهیم با حضور همه ملت و جوانان ما در سراسر کشور دولت کارآمدتر شود و برای این مهم می‌کوشیم که دولت دوازدهم کمی جوان‌تر شود.

نسبت به حقوق شهروندان ایرانی به عنوان رییس دولت مسوول هستم

رییس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که چرا وی با وجود آنکه حقوقدان است، یک‌بار به‌طور خاص درباره حصر سخن نمی‌گوید، اظهار داشت: کشور ما دارای چارچوب و مقرراتی است و همه ما باید به دنبال اجرای مقررات باشیم. هم قوه قضاییه و هم قوه مجریه و هم مقننه مقررات و قوانینی دارند که باید در چارچوب آن عمل کنند و همه ما باید در چارچوب قانون اساسی حرکت کنیم. وی افزود: من نسبت به حقوق شهروندان ایرانی به عنوان رییس دولت مسوول هستم حتی ایرانیان خارج از کشور. هر جا ببینم که حق یک ایرانی چه در داخل و چه در خارج از کشور مورد تعرض و اجحاف قرار گرفته است باید آن را دنبال کنم و در داخل کشور نیز با قوه قضاییه از طریق وزارت دادگستری یا مکاتبه مستقیم و نیز در جلسات مشترک روسای سه قوه موضوعات را دنبال می‌کنم.

نسبت به موضوع ۲۰۳۰ گذشت نخواهم کرد

 روحانی در بخش دیگری از این نشست خبری در ارتباط با سند ۲۰۳۰ اظهار داشت: وزرای ما شامل وزیر خارجه، علوم و آموزش و پرورش نامه‌ای خدمت مقام معظم رهبری نوشتند و مفصلا مساله ۲۰۳۰ را توضیح دادند که جمهوری اسلامی ایران تحفظ خود را حفظ کرده است و اگر خلاف فرهنگ و ارزش‌های ملی بود به آن توجهی نمی‌کردند. ظاهرا گزارش‌هایی به رهبری دادند که ایشان را نگران کردند. من در سخنرانی‌هایم پیش از این به ایشان اطمینان دادم و الان هم این اطمینان را می‌دهم که مشکلی در ارتباط با مساله ۲۰۳۰ وجود ندارد نه تنها این سند بلکه تمام سندهای بین‌المللی یا در مجلس یا به عنوان سند بالادستی تصویب می‌شوند. رییس‌جمهور با بیان اینکه «آموزش و پرورش برای نظام جمهوری اسلامی ایران از اهمیت بالایی برخوردار است» گفت: ١١ تا ۱۲ میلیون جمعیت ما در حال آموزش دیدن هستند و آموزش و پرورش برای ما بسیار مهم است. متاسف هستم که عده‌ای در دوران انتخابات از این موضوع سوءاستفاده کردند. وی افزود: من از غیبت و تهمت‌هایی که به من زدند می‌گذرم اما نسبت به موضوع ۲۰۳۰ گذشت نخواهم کرد؛ چراکه به معلمان، ‌آموزش و پرورش و دین ما توهین کردند. اعلامیه‌های دروغ پخش می‌کردند. من در حوزه زندگی کردم و می‌دانم طلبه‌ها چقدر خوب هستند. من در حوزه بزرگ شدم. عده‌ای آمدند و طلبه‌های ما را تحریک کردند و برای حفظ اسلام بلندگو دست‌شان دادند و گفتند دین شما دارد از بین می‌رود. ‌عده‌ای فریاد وا اسلاما سر دادند و ۲۰۳۰ را بهانه کردند. این کار زشت بود. امیدوارم خداوند از گناه‌شان بگذرد. مردم و معلمین ما خودشان می‌دانند اما من از این موضوع نمی‌گذرم.

خیلی حرف‌ها را برای آرامش جامعه نمی‌زنم

روحانی با اشاره به اینکه در انتخابات بحث اعلام اموال را درست کردند اظهار کرد: این خوب بود اما همه پول گرفته شده ٢٣ میلیارد تومان بود که همه آن نیز به خزانه برگردانده شده اما نهادهای خصولتی چقدر دریافت می‌کنند. من خیلی حرف‌ها را در این چهار سال و در زمان انتخابات نزدم و برای آرامش جامعه نمی‌زنم اما همه ما به خاطر دین و مردم همه‌چیز را شفاف اعلام کنیم که در این راستا لوایح مربوط به شفافیت نیز به زودی ارایه می‌شود.

خدا جواب‌شان را داد

رییس‌جمهور در ارتباط با اتهامات وارد شده به وی در زمان تبلیغات انتخاباتی و در پاسخ به این سوال که آیا پیگرد نخواهید کرد، گفت: در مناظرات مواردی مطرح می‌شود و شد. نسبت‌هایی به من زده شد که همان جا گفتم ناصحیح است. من عقیده دارم بهترین قاضی اول خدا، ‌سپس مردم و در درجه سوم قوه قضاییه است. وی افزود: خدا همانجا جواب داد و مردم هم در پای صندوق‌های رای، جواب خود به آنها را دادند. الان هم تصمیمی در مورد پیگرد قضایی توسط قوه قضاییه ندارم.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما