کدخبر: ۱۷۰۳۱۵ لینک کوتاه

سناریوهای چهارشنبه / عزم جزم جبهه پایداری برای حذف مطهری

روزنامه شرق، آمنه شیرافکن: هیئت‌رئیسه مجلس چهارشنبه این هفته مشخص می‌شود. اما بازی پیچیده‌تر از آن است که بتوان از همین حالا به سناریوی قطعی چهارشنبه فکر کرد. اصولگرایان تندرو عزم‌شان را جزم کرده‌اند تا علی مطهری را حذف کنند. دلیل آن هم آشکار است، دیدار ٦٠ نمایندهه فراکسیون امید با رئیس دولت اصلاحات به مذاق آقایان جبهه پایداری خوش نیامد.

همان موقع علیه محمدعلی وکیلی و علی مطهری به هیئت نظارت بر مطبوعات شکایت بردند و آن شکایت‌ها راه به جایی نبرد. حالا نوبت انتخاب سالانه هیئت‌رئیسه مجلس است و کارنامه علی مطهری در دفاع از رفع حصر و نطق‌های آتشین، پربارتر از دیگر نمایندگان است.

همین است که حالا صورت‌جلسه رسمی نوشته‌اند تا نام علی مطهری از هیئت‌ریسه مجلس دهم خط بخورد. با این حال فراکسیون امیدی‌ها بی‌کار ننشسته‌اند. عزم‌شان را جزم کرده‌اند تا خدشه‌ای به پایداری مرد میانه مجلس وارد نیاید. می‌گویند «خط قرمزمان ماندن مطهری در هیئت‌رئیسه است». این جمله را خیلی از نمایندگان فراکسیون امید بر زبان آورده‌اند.

بهرام پارسایی به دیدار ٦٠ نماینده فراکسیون امید با سیدمحمدخاتمی اشاره دارد و می‌گوید: «همان دیدار را حالا پاشنه آشیل مطهری کرده‌اند».در مجلس ایران سه گروه برای کسب کرسی‌های هیئت‌رئیسه در رقابت‌اند. فراکسیون مستقلین؛ نزدیک به علی لاریجانی، فراکسیون اصولگرایان ولایی؛ نزدیک به جبهه پایداری و فراکسیون امید.

به‌راه‌افتادن جنگ زرگری میان ٣ فراکسیون مجلس

جنگ زرگری از هفته پیش به راه افتاد. مستقلین (حامیان لاریجانی) مدعی شدند که امیدی‌ها زیاده‌خواهی کرده‌اند. در این میان خبر نشست مشترک طرفداران لاریجانی با جبهه پایداری‌ها و توافق بر سر جایگزینی حمید حاجی‌بابایی، با علی مطهری به صدر اخبار آمد. مستقلین تکذیب کردند و تا اینجای کار هنوز فراکسیون اصولگرایان ولایی از توافق ٦-٦ با مستقلین کوتاه نیامده است.این روزها سیدحسین نقوی‌حسینی در نقش سخنگوی فراکسیون اصولگرایان ولایی حرف‌های عجیبی می‌زند. حرف‌هایی که توأما از سوی دو جناح دیگر حاضر در مجلس تکذیب می‌شود.سیدحسین نقوی‌حسینی کماکان بر توافق فراکسیون‌های ولایی و مستقلین برای ارائه لیست مشترک در انتخابات هیئت‌رئیسه تأکید دارد. او به ایسنا گفته «طبق آخرین تصمیم قرار است در این لیست آقای لاریجانی به عنوان رئیس باشد و فراکسیون ولایی شش نماینده و فراکسیون مستقلین پنج نماینده را برای انتخابات هیئت رئیسه به مجلس معرفی کند». مهرداد لاهوتی، سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی مجلس به  فارس خبر داده «میان سه فراکسیون اصلی مجلس تفاهم شده  که کسی برای ریاست و نواب مجلس کاندیدای دیگری ندهد و همین سه نفر کنونی باشند».با این حال مواضع دو فراکسیون دیگر خبر از‌ آن می‌دهد که جمع‌بندی نهایی صورت نگرفته و هنوز وزن‌کشی‌ها در جلسه‌های رسمی و غیررسمی در جریان است. هرچند برخی نمایندگان فراکسیون امید امیدوارند که ماجرا به نفع آنها ختم به خیر شود.  نقوی‌حسینی در واکنش به سخنان لاهوتی تأکید دارد که این موضع، نه موضع فراکسیون متبوع او که صرفا مواضع اعلام‌شده از سوی فراکسیون مستقلین است. به‌این‌ترتیب آب و هوای سیاسی مجلس وهم‌آلود است و پیش‌بینی صف‌آرایی‌های چهارشنبه دشوارتر از همیشه. 

مرزبندی با «امید»

سناریوی مورد نظر نقوی‌حسینی از درخشان‌ترین سناریوها برای فراکسیون ولایی مجلس خواهد بود. فراکسیونی که با نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری از هرگونه تلاش برای تخریب دولت فروگذار نکرده است. نام نقوی‌حسینی بی‌هیچ تردیدی مخاطب را به نطق عجیب و غریبش در مراسم استیضاح رضا فرجی‌دانا، وزیر اسبق علوم حسن روحانی می‌برد. هم او که با بستن آسمان به ریسمان و گفتن سخنان واهی درافتادن فرجی‌دانا از مقام وزارت سنگ‌ تمام گذاشت. او همچنین تأکید کرده «به‌هیچ‌عنوان بنای دادن لیست مشترک با امیدی‌ها نداریم. البته اگر در لحظات پایانی فراکسیون مستقلین تصمیم دیگری بگیرد، در آن شرایط فراکسیون ولایی به صورت مستقل لیست خواهد داد».این سناریو نزد فراکسیون امیدی‌ها نیز مقبول است. عبدالکریم حسین‌زاده تأکید دارد که «بنای فراکسیون امید این است که از اصول خود کوتاه نیاید، ماندن هر دو نواب رئیس از خطوط قرمز ماست، بنای تن‌دادن به هر نوع توافقی را نداریم. فراکسیون امید برای خودش اصولی دارد».پارسایی نیز در نقد رفتارها و واکنش‌های چند روز اخیر فراکسیون مستقلین به ایلنا گفته «اگر مستقلین با پایداری توافق کرده‌اند، فراکسیون امید را به دروغ‌گویی متهم نکنند. توافق مستقلین و پایداری با فرمول ۶+۶ انجام شده تا هر فراکسیون شش نماینده خودشان را داشته باشند. با توجه به اینکه هرکدام در جلسات مجمع عمومی فراکسیونی‌شان رأی‌گیری کرده‌اند، نمی‌توانند نتیجه را تغییر دهند. ما نیز همچنان بر کف مطالبات مبنی بر حفظ وضع موجود پافشاری می‌کنیم».

پذیرش نایب‌رئیسی مطهری از جانب فراکسیون مستقلین

در شرایطی که الیاس حضرتی در توییتر شخصی‌اش نوشته: «فراکسیون مستقلین مطهری را برای نایب‌رئیسى در لیست‌شان پذیرفته‌اند»، پارسایی گفته که «مطهری عضو فراکسیون امید است، نه مستقلین و پایداری».

اشاره پارسایی به گزارش علی مطهری است؛ علی مطهری در نشست مشترک اعضای دو فراکسیون مستقلین و اصولگرایی حاضر بوده، نشستی که پس از بحث طولانی به فرمول ۶+۶ ختم شد. مطهری آن روز به عنوان عضو مستمع فراکسیون امید در آن نشست حاضر بود.جمع‌بندی پارسایی این است: «با این حساب یا آقای مطهری دروغ گفته یا آقایان خلاف واقع گفته‌اند که مطمئنا با شناختی که از آزادگی، اصالت فکر و تعهد اخلاقی که از مطهری سراغ داریم، هرگز حاضر به خلاف‌گویی نمی‌شود. مطهری منبع موثق و نماینده فراکسیون امید در این جلسه بوده و حرف ایشان برای ما سندیت دارد».

بزنگاه آشکارشدن عیار اصلاح‌طلبان مجلس

انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس، بزنگاه وزن‌کشی سیاسی فراکسیون‌ها در صحن علنی است. آفت فراکسیون امید مجلس، انبوه نمایندگانی است که با اسم و رسم امید به بهارستان راه یافته‌اند و حالا کمتر برای این فراکسیون هزینه سیاسی می‌کنند. پروانه سلحشوری در همین زمینه می‌گوید: «بهتر است عیار اصلاح‌طلبانه مشخص شود. اتفاقا ارائه فهرست مستقل می‌تواند وزن فراکسیون امید را در مجلس مشخص کند. مردم باید بدانند چه تعداد نماینده واقعا پای تفکر اصلاح‌طلبی ایستاده‌اند و چه تعدادشان به عافیت‌اندیشی فکر می‌کنند».یک روز به وزن‌کشی سه فراکسیون اصلی مجلس زمان مانده است.

تا به اینجای کار فراکسیون اصولگرایان بهترین بازی را داشته و اگر بتواند سناریوی ٦+٦ را با مستقلین پیش ببرد به شکافی میان طیف لاریجانی و عارف در مجلس دامن می‌زند که مواهب آن سراسر در سال آینده به نفع همان‌ها خواهد بود. در همین حال، اوضاع برای طیف نزدیک به علی لاریجانی در مجلس نیز چندان خوشایند نخواهد بود؛ چنان‌‌که او باید به نزدیکی فکری به جناح سیاسی‌ای بیندیشد که روزگاری در مجلس نهم برای حمله به سخنرانی او در قم اتاق فکر تشکیل داده بودند. این بازی از جهاتی به نفع اصلاح‌طلبان خواهد بود؛ آنها اگرچه کرسی‌هایی را در هیئت‌رئیسه از دست می‌دهند اما عیارشان نزد افکار عمومی مشخص شده و دیگر لازم نیست بنا به مصلحت‌هایی از افشای اسامی اهل عافیت خودداری کنند.

-----------------------------------

عزم جزم پایداری‌ها برای حذف مطهری

شرق: قاسم میرزایی‌نیکو، درباره شرایط فراکسیون امید، از بد‌عهدی برخی نمایندگان و عزم جزم جبهه پایداری برای حذف علی مطهری سخن گفته است.

 دلیل مخالفت با نایب‌رئیسی مطهری چیست، چه کسانی پشت این تلاش‌ها هستند؟

جبهه پایداری‌ها محکم ایستاده‌اند که مطهری نیاید. هنوز جمع‌بندی نهایی صورت نگرفته و باید ببینم در نهایت تکلیف هیئت‌رئیسه چه می‌شود.

 به‌هر‌حال تعداد پایداری‌ها هم در این مجلس کمتر شده است. همان تعداد معدود در حال لابی هستند؟ و به صورت مستقیم اسم آقای مطهری را برده‌اند؟

بله. در بعضی جاها صحبت کردند و گفته‌اند. البته آنها در مجامع رسمی تکذیب می‌کنند که چنین چیزی را گفته‌اند و بعضا صورت‌جلسه هم کرده‌اند که آقای مطهری رأی نیاورد و کاندیدای دیگری دارند و می‌خواهند فرد دیگری را بیاورند. ولی مجموعه فراکسیون امید محکم ایستاده است که نگذارد چنین اتفاقی بیفتد. فراکسیون امید هم باید محکم بایستد و بگوید که ما این هستیم و مردم هم توقع خودشان را کم خواهند کرد و برای همه روشن خواهد شد.

 یکی از نقدهایی که به فراکسیون امید هست این است که خیلی دقیق درباره وضعیت درون فراکسیونی حرف نمی‌زنند.

متأسفانه مسامحه شد و هیئت‌رئیسه فراکسیون اسامی را تعیین نکرد. باید یک پالایشی انجام می‌داد. ما حدود ١٤٠ نماینده داریم که با لیست امید در شهرستان‌ها رأی آورده‌اند و صحبت اعتدال و تدبیر و امید را می‌کنند. حداقل حوزه انتخابیه آنها باید بداند که آنها در مجلس جور دیگری موضع می‌گیرند، اما در شهرستان که می‌روند حرف دیگری می‌زنند. اگر موضع‌ها روشن شود برای مردم هم شفاف‌سازی می‌شود.

 از این تعداد نماینده که می‌فرمایید، اگر بخواهیم خالص آن را دربیاوریم فکر می‌کنید چند نفر باشند؟

حدود ٨٠ نفر.

 مشکل این افراد چیست، چرا از نام امید استفاده کرده و بعد به سوی جریان‌های سیاسی دیگر رفته‌اند؟

چندین مطلب وجود دارد، یکی ترس از رد صلاحیت است، این‌جوری رایج شده است که هر کس اصلاح‌طلب باشد، در دور بعد رد می‌شود. خب این نماینده هم می‌خواهد نماینده بماند و دوست ندارد رد شود. دیگر اینکه این نماینده می‌خواهد متعادل باشد و این باعث می‌شود هر دو طرف او را تحویل بگیرند و هم دوست این طرفی باشد و هم دوست آن طرفی‌ها. مشکل کلیدی این است که به نظرم اینها چارچوب و خط حزبی ندارند. درست است که ما حزب نداریم، اما ساختار فراکسیون امید شبیه جریان و حزب است. این جریان خیلی‌ها را در خودش جای داده است. اما اینها پایبندی لازم را ندارند. توجیه می‌کنند که آدم‌های این طرف خیلی تندرو هستندو با فتنه‌گران می‌نشینند. خط می‌کشند و این خط‌کشی‌ها را پررنگ می‌کنند.

 سرانجام سیاسی این افراد چطور خواهد بود؟

از همه نظر ضرر می‌کنند. هم پیش وجدان‌شان، هم پیش مردم. جالب اینکه نگران تأیید صلاحیت‌اند و نمی‌دانند اگر دوباره چتر امید برسرشان نباشد، رأی نخواهند آورد.

 فراکسیون امید بالاخره بنا دارد این فهرست خالصش را مشخص کند؟

بهتر است این‌طور باشد. این اعلام موضع جمع‌بندی درون‌گروهی می‌طلبد.

 موضع جبهه پایداری‌ها در صف‌آرایی آرایش سیاسی مجلس را چطور می‌بینید؟

بعید می‌دانم به نتیجه برسند و فکر می‌کنم مسئله به نفع ما حل شود.