کدخبر: ۱۷۰۹۰۲ لینک کوتاه

مجلس ۵۸۴ قانون زائد و غیرضروری را لغو کرد

نمایندگان مجلس با تصویب طرح الغای برخی قوانین، ۵۸۴ مورد از قوانین غیرضروری را لغو کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی امروز صبح مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون حقوقی و قضایی درباره طرح الغای برخی قوانین از تاریخ ۱۸ شهریور ماه ۱۲۸۵ تا ۳۰ اسفند ماه ۱۳۰۹ در دستور کار قرار گرفت و کلیات و جزئیات آن به تصویب رسید.

این طرح با هدف تنقیح و پالایش قوانین زائد و غیرضروری مربوط به سال‌های مورد اشاره تهیه شده است و در صورت تائید شورای نگهبان، ۵۸۴ مورد از این قوانین لغو می‌شود.

بر اساس ماده واحده این طرح، «به موجب این قانون، تمامی قوانین و تصمیمات قانونی از تاریخ ۱۸ شهریور ماه ۱۲۸۵ تا ۳۰ اسفندماه ۱۳۰۹ به شرح پیوست اعم از اینکه اجرا شده یا اجرای آن متوقف شده یا موضوع آن منتفی شده و یا به موجب قانون لاحق، نسخ ضمنی شده باشد، منسوخ اعلام می‌شود.»

از جمله این قوانین می‌توان به این موارد اشاره کرد؛ قانون شورای عالی معارف مصوب ۲۰ اسفند ۱۳۰۰، قانون اعزام محصل به خارج مصوب اول خرداد ۱۳۰۷، قانون اداری وزارت معارف و اوقاف مصوب ۱۱ شهریور ۱۲۸۹، قانون استخدام کشوری مصوب ۲۲ آذر ۱۳۰۱ و قانون تعرفه مخابرات تلگرافی مصوب ۳۰ خرداد ۱۲۹۰ و قانون حکومت نظامی مصوب ۲۷ خرداد ۱۲۹۰.

کلیات این طرح با ۱۶۵ رأی موافق، ۱۹ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر و جزئیات آن با ۱۵۴ رأی موافق، ۳۷ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۸ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.