کدخبر: ۱۷۰۹۴۶ لینک کوتاه

طغیان عربها علیه میزبانی قطری ها

میزبانی جام‌جهانی آینده فوتبال به خطر افتاد

تنش سیاسی اخیر برخی از کشورهای عربی با قطر وارد حوزه ورزش و به خصوص فوتبال شده؛ به طوری که این کشورها میزبانی قطر برای جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ را نشانه گرفته و قصد تضعیف مواضع ورزشی قطر و به خطر انداختن میزبانی آن را دارند.

به گزارش ورزش نویس؛ پس از قطع همکاری باشگاه الاهلی عربستان با هواپیمایی قطر و ممنوعیت مصاحبه ملی‌پوشان این کشور با رسانه‌های قطری،  حالا اتحادیه فوتبال کشورهای خلیج‌فارس هدف جدیدترین اقدام ضدقطری قرار گرفته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه الاخبار عربستان نوشته است: انتظار می‌رود با توجه به زلزله اخیر سیاسی 6 کشور عربی با قطر میزبانی بیست‌وسومین دوره جام خلیج‌فارس از این کشور بازپس گرفته شود؛ رقابت‌هایی که شهریورماه سال جاری باید در قطر برگزار شود اما با توجه به قطع روابط دیپلماتیک باید به کشور دیگری در خلیج‌فارس انتقال یابد. یک مقام آگاه نیز به روزنامه الاخبار گفت: انتقال محل میزبانی بیست‌وسومین دوره جام خلیج‌فارس از دوحه عملی است و به‌زودی درباره این تصمیم رایزنی و نشستی را با مقامات فدراسیون‌های فوتبال دیگر کشورها به‌ویژه امارات برگزار می‌کنیم. روزنامه البیان امارات نیز همگام با رسانه‌های عربستانی عرصه ورزش و فوتبال را برای حمله به قطری‌ها مناسب دید و در شماره دیروز خود نوشت: انتظار می‌رود مجمع فو‌ق‌العاده اتحادیه فوتبال خلیج‌فارس خارج از دوحه به‌منظور تعیین سیاست‌های جدید در قبال قطر برگزار شود. مروان بن‌غلیظه، نایب‌رئیس اتحادیه ریاست نشست را باید به‌عهده بگیرد و در خصوص تغییر محل دائمی این اتحادیه از قطر به کشور دیگری تصمیم‌گیری کنند.

رئیس فدراسیون فوتبال آلمان تهدید کرد که اگر تنش سیاسی قطر با کشورهای منطقه همچنان ادامه‌ داشته باشد جام جهانی 2022 را تحریم خواهند کرد. به‌ گزارش «‌ایسنا»، راینهارد گریندل گفت‌: «تا آغاز جام‌جهانی 2022، پنج سال دیگر باقی مانده و باید در این مدت پیدا کردن راه حل‌های مناسب برای بهتر کردن شرایط میزبانی در اولویت قرار بگیرد. یک واقعیت آشکار وجود دارد و آن این که نمی‌توان جام‌جهانی را در کشوری که به حمایت از تروریسم می‌پردازد برگزار کرد. باید با مسوولان دولتی آلمان صحبت کنیم و نگرانی خود را از این وضعیت بیان‌ داریم.» در همین حال دیلی تلگراف انگلیس نیز گزارشی تفصیلی را درباره ناتوانی قطر در برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ پس از قطع روابط سیاسی ۴ کشور عربی با دوحه نوشت. این روزنامه به ناتوانی قطر برای برگزاری جام جهانی فوتبال 2022 اشاره کرده و نوشته پس از اعلام قطع روابط چند کشور عربی که درراس آنها عربستان و امارات قرار دارد پروازهای بی‌شمار هوایی این کشورها به قطر قطع خواهد شد.

در همین راستا اما، فدراسیون جهانی فوتبال نیز به تنش‌های شکل گرفته در روابط دیپلماتیک کشورهای عربی خاورمیانه با قطر واکنش نشان داد. فیفا بیانیه کوتاهی دراین خصوص منتشر کرده که در آن آمده است: «فیفا با مسوولان کمیته برگزاری جام جهانی 2022 قطر و کمیته عالی تحویل و میراث در مورد مدیریت مسائل مربوط به جام جهانی 2022 صحبت کرده است. در حال حاضر اطلاعات بیشتری برای ارائه وجود ندارد.»