کدخبر: ۱۷۳۰۴۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
با این کارها احتمال دوقلو زایی شما افزایش می یابد!

با این کارها احتمال دوقلو زایی شما افزایش می یابد!

لابد شما هم با دیدن دوقلوهای بامزه که مثل هم لباس می‌پوشند، دلتان ضعف می‌رود و شیفته داشتن دوقلو هستید. باید بگوییم آمارها نشان می‌دهد به دنیا آمدن دوقلوها افزایش یافته و متخصصان معتقدند تراکم این داستان در کنار افزایش اثربخشی درمان‌های باروری و بالا رفتن میزان چاقی در مادرانی که سن‌شان کمی بالاتر است، بیشتر جریان دارد. البته اینها تنها چند عامل محدود در پس تولد دوقلوها هستند.

الو دکتر؛ در اینجا به شانس یا احتمال ‌کلی تولد نوزادان دوقلو همراه با عواملی می‌پردازیم که می‌تواند این احتمال را افزایش دهد.لابد شما هم با دیدن دوقلوهای بامزه که مثل هم لباس می‌پوشند، دلتان ضعف می‌رود و شیفته داشتن دوقلو هستید. باید بگوییم آمارها نشان می‌دهد به دنیا آمدن دوقلوها افزایش یافته و متخصصان معتقدند تراکم این داستان در کنار افزایش اثربخشی درمان‌های باروری و بالا رفتن میزان چاقی در مادرانی که سن‌شان کمی بالاتر است، بیشتر جریان دارد. البته اینها تنها چند عامل محدود در پس تولد دوقلوها هستند. در اینجا به شانس یا احتمال ‌کلی تولد نوزادان دوقلو همراه با عواملی می‌پردازیم که می‌تواند این احتمال را افزایش دهد. 

 

شانس تولد دوقلوها

امروزه تولد‌های چندتایی به میزان جالبی افزایش یافته است، تعداد دوقلوهایی که به دنیا می‌آیند طی 30سال اخیر بیش از ۷۵درصد زیاد شده است. تقریبا ۴درصد از نوزادانی که در ایالات‌متحده به دنیا می‌آیند دوقلو، سه‌قلو یا بیشتر هستند که البته حدود ۹۵درصد از آنها دوقلو هستند.

عواملی که احتمال تولد نوزادان دوقلو را افزایش می‌دهند

وقتی پای صحبت دوقلوهای غیرهمسان به میان می‌آید، تعدادی از عوامل نقش مهمی در آن ایفا می‌کنند (به خاطر داشته باشید که تولد دوقلوهای همسان پدیده‌ای نادر بوده و به‌طور متناوب رخ می‌دهد)، بنابراین اگر متوجه هر یک از عوامل زیر شده‌اید، شانس داشتن دوقلو برای‌تان دو برابر خواهد شد:

در خانواده‌تان دوقلو دارید؟

در‌واقع وراثت، شانس داشتن بچه‌های دوقلو را برای شما افزایش خواهد داد، اما تنها از‌سوی مادر. حتی اگر شجره خانواده همسر شما پر باشد از دوقلوها، این مسئله، شانس باردار شدن شما برای به دنیا آوردن نوزادان دوقلو را افزایش نخواهد داد.

پیش از این صاحب دوقلو شده‌اید؟

تحقیقات نشان می‌دهد اگر قبلا سابقه زایمان نوزاد دوقلو داشته باشید، احتمال آنکه دوباره بچه‌های‌تان دوقلو باشند، افزایش می‌یابد.

در سن بالا تصمیم گرفته‌اید مادر شوید؟

وقتی سن‌تان بالا می‌رود، شانس باردار شدن شما و زایمان دوقلو افزایش می‌یابد. محققان به‌تازگی دریافته‌اند میزان هورمون محرک فولیکول (FSH) در زنان بالای ۳۵سال به‌مراتب از زنان جوان‌تر بالاتر بوده و همین مسئله باعث می‌شود بیش از یک تخمک در تخمک‌گذاری دخیل باشد.

قبلا مادر شده‌اید؟

در هر بارداری، شانس تولد نوزادان دوقلو کمی بیشتر می‌شود و این احتمالا به این خاطر است که هر بارداری شما را کمی مسن‌تر می‌کند (که به خودی خود،‌ شانس تولد نوزاد دوقلو را افزایش خواهد داد).

تحت درمان‌های باروری بوده‌اید؟

اگرچه درمان‌های مربوط به باروری آنچنان که باید و شاید شانس باروری را افزایش نمی‌دهند، اما هر نوع ابزار یا روش مربوط در ارتباط با افزایش قدرت باروری (خصوصا آنهایی که محرک تخمک‌گذاری هستند) شانس بارداری چندگانه را افزایش خواهند داد. حدود ۲۰ تا ۲۵درصد از زنانی که از داروهای محرک تخمدان استفاده کرده یا لقاح مصنوعی (IVF)انجام می‌دهند، شانس تولد دوقلو یا چندقلو برای‌شان بیشتر می‌شود.

اضافه‌وزن دارید؟

زنانی که شاخص حجم بدن‌شان پیش از دوران بارداری بیش از ۳۰ باشد نسبت به زنانی که این میزان در آنها کمتر است، شانس داشتن دوقلوهای ناهمسان در آنها افزایش می‌یابد؛ چراکه میزان عامل رشد انسولین‌ مانند (IGF) در زنان قدبلندتر، بیشتر است که همین مسئله با بالا بردن میزان حساسیت تخمدان‌ها به FSH، شانش تخمک‌گذاری را افزایش می‌دهد.

قد‌بلند هستید؟

احتمال داشتن بچه‌های دوقلو در زنان قدبلند و چاق نسبت به زنانی که جثه کوچکی دارند، بیشتر است. متخصصان می‌گویند علت این مسئله این است که میزان IGF در زنان قدبلند بیشتر گزارش می‌شود.

حقایق جالب درباره دوقلو‌ها

حال که درباره عوامل موثر در تولد دوقلوها دانستید، به نکات جالبی درباره داشتن دوقلوها و بزرگ کردن آنها می‌پردازیم.

احتمال زایمان زودرس چقدر است؟

با درنظر داشتن اینکه برخی از خانم‌ها این روزها دوقلو باردار می‌شوند، به نظر می‌رسد که بارداری دوقلوها چیز چندان عجیبی نیست، اما به راستی داشتن دو بچه به جای یکی در شکم،‌ اتفاق بزرگی محسوب می‌شود. زنانی که دوقلو باردار هستند، خطر پره ‌اکلامپسی، دیابت‌ بارداری و زایمان زودهنگام در آنها بیشتر است.  تحقیقات نشان می‌دهد حدود ۶۰درصد از دوقلوها زودتر از موعد به دنیا می‌آیند و دوران بارداری آنها حدود ۳۵هفته طول می‌کشد. البته این به این معنا نیست که دوقلوهای شما از سلامت کامل برخوردار نیستند، اما در دوران بارداری باید جوانب احتیاط را بیشتر رعایت کرده و اگر دوقلوهای‌تان بعد از زایمان کمتر از 5/2کیلو وزن داشته باشند، باید در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) نگهداری شود.

سختی‌های دوقلوزایی

آوردن یک نوزاد به خانه به اندازه کافی دشوار است، چه برسد به دو تا. تلاش برای غذا دادن و خواباندن دوقلوها واقعا خسته‌کننده خواهد بود و والدین نوزادان دوقلو حداقل در ماه‌های اول بعد از زایمان کمتر از والدین یک نوزاد می‌خوابند تا زمانی که دوقلوها به یک برنامه هماهنگ برسند. خستگی می‌تواند همه چیز را برای شما با چالش مواجه کند.  شاید به‌همین خاطر است که مادران دوقلوها حدودا ۴۳‌درصد بیشتر از مادرانی که یک بچه به دنیا می‌آورند، دچار افسردگی بعد از زایمان می‌شوند.  شاید غیرممکن به نظر برسد که بخواهید زمانی را به خودتان اختصاص دهید یا حتی بخواهید درباره احساس‌تان با پزشک صحبت کنید. اما به خاطر داشته باشید که درک و شناخت این مسئله که افسردگی بعد از بارداری چطور رخ می‌دهد هم می‌تواند در حال شما تاثیر زیادی داشته باشد. سعی کنید حمایت اطرافیان‌تان را در این زمینه جلب کنید، فهرستی از نام دوستان، اعضای خانواده و پرستاران بنویسید تا کمک‌تان کند از این وضعیت بیرون بیایید و هرازگاهی برنامه‌ی مفرح داشته باشید. دوقلوهای شما دوست دارند مادرشان در بهترین وضعیت به آنها برسد.

چطور از پس دوقلوها برآیید؟

خب، خبر خوب این است که بزرگ کردن بچه‌های دوقلو تا ابد کار دشواری نخواهد بود. در واقع سختی کار، تنها در سه ماهه اول بعد از زایمان است.  پس از آن، خواهرها یا برادرهای هم سن و سال می‌توانند آنها را سرگرم کنند 

پیوند قلبی دوقلوها

دوقلوهای همسان ارتباط بهتری با هم داشته و پیوند قوی‌تری نسبت به دوقلوهای ناهمسان با هم دارند، اما شاید غیرممکن باشد که بتوان ارتباط بین دوقلوها را به یک روش تفکیک و مشخص کرد. ممکن است یکی از دوقلوها خوش‌برخوردتر باشد و برای آن دیگری صحبت کند. ممکن است دوقلوهای‌تان واقعا از هم جدایی‌ناپذیر باشند و زبان خاص خودشان را داشته باشند‌ یا آنکه ممکن است زمانی که با هم هستند با هم بجنگند و در عین حال از جدا شدن از هم نفرت داشته باشند. در دوران جوانی و نوجوانی نخستین رابطه دوقلوها، رابطه‌ای است که با یکدیگر خواهند داشت. روشی که طی آن با یکدیگر سازش پیدا کرده و این واقعا زیباست.