کدخبر: ۱۷۳۴۲۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
هر خواب رفتگی دست و پایی، نشانه ام اس نیست

هر خواب رفتگی دست و پایی، نشانه ام اس نیست

یک متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب با تاکید بر این‌که علائم ابتلا به بیماری ام اس مبهم است، دقت در تشخیص را حائز اهمیت برشمرد و گفت: فردی که خواب رفتگی دست و پاشان از یکی دو روز قبل شروع شده و خوب نمی‌شود و بیشتر می‌شود، فردی که یک سمت بدن خود را حس نمی‌کند یا از تنه به پایین احساس خواب رفتگی یا داغی یا سرما یا بی حسی دارد، بایستی این علائم را جدی بگیرد.

به گزارش ایران پزشک، مهدی وحید دستجردی با بیان این مطلب گفت: درصد قابل توجهی از افرادی که به متخصصان مغز و اعصاب مراجعه می‌کنند، سیاهی رفتن چشم، هنگام بلند شدن از زمین را نشانه آغار ام اس تلقی می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که ام اس مربوط به کشور اسکاندیناوی و اسکاتلند است، افزود: ترس از این بیماری طی چند سال اخیر در میان هم‌وطنان بیشتر شده است. در هر رشته از علم پزشکی، یک نکته طلایی وجود دارد؛ به عنوان مثال زمانی که از سکته قلبی یا مغزی صحبت می‌شود، تاکید بر پیشگیری است؛ در حالی‌که برای بیماری ام اس بایستی بر علائم ابتلا تمرکز شود تا روند درمان در موقع مناسب صورت گیرد.

وحید دستجردی، نژاد را از فاکتورهای خطر در ابتلا به این بیماری دانست و گفت: شیوع ام‌ اس در میان بانوان بیشتر است و بیشتر هم در سنین جوانی شاهد آن هستیم.

وی در ادامه بیان کرد: استرس را نمی‌توان عاملی برای ابتلا به ام اس به شمار آورد. از سوی دیگر، علائم این بیماری بسیار مبهم و برای بانوان ترسناک است.

به گفته این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب، شایع‌ترین علامت بیماری ام اس، گز گز کردن یا بی‌حسی است. فردی که ام اس دارد، دو دست و پای او هم‌زمان یخ می‌زند یا داغ می‌کند و در بعضی از افراد مور مور یا سوزن سوزن می‌شود.

وی ادامه داد: این یکی از فرم‌های خیلی شایع است و نصف بدن شخص گزگز می‌کند یا خواب می‌رود یا بی حس شده یا از تنه به پایین حس ندارد. این‌ علامت‌ها می‌توانند علامت ام اس باشند، به شرطی که حداقل ۲۴ ساعت طول بکشد. پس هرگونه خواب رفتگی دست و پا ام اس نیست.

وحید دستجردی تصریح کرد: فردی که خواب رفتگی دست و پاشان از یکی دو روز قبل شروع شده و خوب نمی‌شود و بیشتر می‌شود، فردی که یک سمت بدن خود را حس نمی‌کند یا از تنه به پایین احساس خواب رفتگی یا داغی یا سرما یا بی حسی دارد، بایستی این علائم را جدی بگیرد.

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب در پایان اظهار کرد: علامت بعدی در شروع بیماری ام اس ضعف است. ضعف یک کلمه کاملا مبهم و خیلی عمومی است. ضعفی که در بیماری ام اس مدنظر است، به معنی کاهش قدرت است.