کدخبر: ۱۷۴۳۰۵ لینک کوتاه

هزینه کردن اعتبارات شهرداری در یک منطقه امکانپذیر نیست

شهردار منطقه ۲۱ با اشاره به اینکه کارنامه مدیریت شهری بر اساس امکانات موجود، قابل دفاع است، گفت: نمی توان همه اعتبارات شهرداری تهران را در یک منطقه هزینه کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه روز سه‌شنبه شورای شهر تهران، صالح صیامی دبیر شورایاری‌های منطقه ۲۱ مشکلات این منطقه را تشریح کرد و به مدت ۵۰ دقیقه به انتقاد از کمبودها و عدم توجه به منطقه پرداخت.

تجمع خودروهای سنگین کارخانه‌ها در این محله، معضل تخلیه نخاله‌ها در فضاهای بی‌دفاع منطقه، ساخت و ساز بناهای صنعتی در مجاورت بناهای مسکونی، زندگی سگ‌های وحشی و کارخانه‌های تعطیل شده منطقه از دیگر مسائلی بود که از سوی صیامی عنوان شد.

نبود فضای فرهنگی ـ ورزشی، بیمارستان، همجواری با فرودگاه، پراکندگی شهرک‌ها، مشکل امنیت، ساخت و سازهای بی‌رویه، فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی از دیگر مشکلاتی بود که این شورایار به آن اشاره کرد.

به گفته این عضو شورایار، برخی از اعضای شورا مدت‌هاست به این منطقه سر نزده‌اند و چگونه با این وضعیت می‌توان گفت شورایاری‌ها چشم و گوش شوراها هستند؟

گزارش کار ۵ دقیقه ای باعث عقیم ماندن اقدامات مدیریت شهری می شود

جمال بافرانی شهردار منطقه ۲۱ تهران در گفتگو با خبرنگار مهر و در پاسخ به برخی مسائل پیش آمده در صحن علنی شورای شهر تهران در روز سه شنبه و سخنرانی نکردن در صحن، گفت: بر اساس قوانین و برنامه های از پیش تعیین شده دبیر دبیران شورایاری هر منطقه سالی یک بار در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران حاضر می‌شود و گزارش عملکرد خود را به اعضای شورا ارائه می دهد. زمان تخصیص یافته به این دبیران نیز ۱۰ دقیقه است.

وی افزود: دبیر دبیران شورایاری منطقه ۲۱ حدود ۵۰ دقیقه در صحن علنی صحبت کرد و به جای اینکه گزارش عملکرد منطقه را ارائه دهد متاسفانه به طرح مسائل حاشیه ای و کمبودهایی پرداخت که رفع آنها نیاز به ساخت مدینه فاضله دارد.

بافرانی افزود: اما هنگامی که نوبت به سخنرانی من در صحن علنی رسید و رئیس شورا از من دعوت کرد پشت تریبون بیایم ضمن تشکر از وقتی که در اختیار من قرار داده بودند از ایشان مدت زمان سخنرانی را پرسیدم که به من اعلام کردند حداکثر زمان من ۵ دقیقه است.

شهردار منطقه ۲۱ در ادامه گفت: با توجه به محدود بودن و ناکافی بودن زمان ضمن تشکر از اعضا که این وقت را در اختیار من قرار داده بودند و بر اساس پیش بینی های از قبل بیان کردم فرصت برای طرح مسائل در این جلسه کم است لذا دفترچه عملکرد دوساله مدیریت شهری در منطقه را آماده کردم و پیش از جلسه در اختیار اعضای شورای شهر قرار دادم.

وی افزود: من خطاب به رئیس شورای شهر گفتم از اعضا می خواهم این دفترچه را مطالعه کرده و سپس در فرصتی مقتضی در آینده درباره اقدامات صورت گرفته توضیح دهم زیرا زمان ۵ دقیقه ای باعث عقیم مانده گزارش عملکرد ما خواهد شد.

بافرانی در ادامه گفت: دکتر چمران نیز ضمن تشکر از این اقدام خطاب به دبیر دبیران شورایای منطقه ۲۱ گفت: رفع کمبودها و درخواست هایی که مد نظر شماست می طلبد که کل بودجه شهرداری تهران در منطقه ۲۱ هزینه شود و این شدنی نیست. دکتر چمران در ادامه از اقدامات صورت گرفته در منطقه ۲۱ و رفع نواقص با وجود کمبود امکانات و اعتبار تشکر و قدردانی کرد.

بالاترین سرانه فضای سبز تهران را دارا هستیم

بافرانی در پاسخ به این سئوال خبرنگار مهر که ظاهرا برخی آمارهای مطرح شده در صحن علنی شورای شهر درست نبوده، تصریح کرد: دبیر شورایاری جمعیت منطقه ۲۱ را ۲۳۰ هزار نفر عنوان کرد که این رقم اشتباه است و طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ تعداد دقیق جمعیت منطقه ۱۸۶ هزار و ۸۲۱ نفر بوده است.

وی تصریح کرد: مجموع فضای سبز منطقه نیز ۸۸۶ هکتار است که نسبت آن به کل جمعیت حدود ۵۰ متر مربع می‌شود. از این نظر ما بالاترین سرانه فضای سبز تهران را دارا هستیم.

شهردار منطقه ۲۱ با اشاره به میانگین فضای سبز در کلانشهر تهران گفت: متوسط فضای سبز در تهران به ازای هر نفر ۱۶ تا ۱۷ متر است این درحالی که دبیر شورایاری منطقه ۲۱ عنوان کرد این عدد برای شهروندان منطقه ما حدود ۱۰ متر مربع است.

تا پایان سال هیچ معبر خاکی در منطقه باقی نمی ماند

بافرانی با اشاره به بافت فرسوده در منطقه نیز گفت: یک هزارم سطح منطقه بافت فرسوده است که بخش عمده آن نیز مربوط است به محله وردآورد که برای نوسازی در این بافت هم برنامه های ویژه ای در نظر داریم و اعتبارات آن نیز مشخص شده است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات عمده منطقه ما، معابر خاکی گسترده است که هم در محدوده مسکونی و هم در بافت میان کارخانه ها دیده می شود.

شهردار منطقه ۲۱ توضیح داد: این معابر خاکی ۸۸۰ هزار متر مربع از مساحت منطقه را به خود اختصاص داده که سال گذشته ۱۶۰ هزار متر مربع آن بهسازی شد. تاکید ما نیز معابر خاکی داخل بافت مسکونی بویژه محله وردآورد بود که اکنون هیچ معبر خاکی در این بخش نداریم.

بافرانی اضافه کرد: از ابتدای امسال با تاکید شهردار تهران معابر خاکی در دستور ویژه ما قرار گرفت و اعتبار مناسبی نیز برای آن تخصیص یافت که انشاءالله می توانیم تا پایان سال همه این بافت را حذف کنیم.

وی گفت: بهسازی، زیرسازی، روسازی، آسفالت، روشنایی و... از جمله اقدامات ما در این بخش است.

در منطقه ۲۱ گره ترافیکی نداریم

 بافرانی با اشاره به افتتاح و بهره‌برداری از ۲۰ پروژه منطقه ۲۱ در اردیبهشت ماه ادامه داد: در سال گذشته پروژه‌های عظیم بسیاری در منطقه ۲۱ ساخته شد، به همین منظور در راستای فراهم آوردن امکانات بیشتر امسال هم پروژه‌های دیگری را در دستور کار داریم که بخش مهمی از آن ها در حوزه حمل و نقل و ترافیک بود.

شهردار منطقه ۲۱ با اشاره به اصلاح هندسی در بزرگراه شهید لشکری و شهید فتح گفت: در طول ۲ سال گذشته ۵ تقاطع مهم فرامنطقه‌ای در منطقه ۲۱ اجرایی شد که باعث شد تا ۹ استان شمالی کشور بتوانند از بزرگراه فتح‌، شرق آزادگان، شهید فهمیده بدون هیچ مشکلی تردد کنند. بدون شک این تقاطع‌ها و بزرگراه‌ها نقش بی‌نظیری در رفع مشکل ترافیک داشته‌اند.

بافرانی با بیان اینکه تقاطع بزرگراه فتح بلوار گلها که برای نخستین بار در تهران یک جمعیت ۱۳۰ هزار نفری را از بن بست خارج کرده است، تصریح کرد: این امر در راستای خدمات‌رسانی به شهروندان انجام شده و مهمترین ویژگی‌ آن فراهم کردن شرایط مناسب برای تردد شهروندان منطقه ۲۱ است.

بافرانی اجرای پل کاروانسرای سنگی را یکی از شاهکارهای پل سازی، معماری و راهسازی شهر تهران خواند و گفت: پل کاروانسر سنگی یک و ۲ در بزرگراه‌های لشگری، فتح، حکیم،‌ شهید فهمیده، شهید همت و خرازی را به یکدیگر متصل کرده است.

پاکسازی منطقه از نخاله های ساختمانی

شهردار منطقه ۲۱ یکی از معضلات اساسی مردم منطقه را تخلیه شبانه نخاله های ساختمانی عنوان کرد و گفت: در این راستا با اقدامات صورت گرفته از تخلیه نخاله های ساختمانی در معابر خاکی منطقه جلوگیری شد.

وی توضیح داد: در همین راستا ۱۰۰ هزار متر مکعب نخاله ساختمانی با پیگیری های مدیریت شهری از منطقه خارج شده است.

بافرانی افزود: از مجموع ۱۳ محله منطقه، تنها ۳ محله ما سرای محله داشت اما اکنون با تمرکز بر فعالیت های توسعه فرهنگی اجتماعی، در هر ۱۳ محله سرای محلات فعال شده اند؛ ۸ ساختمان جدید با معماری ایرانی- اسلامی ایجاد و آماده ارائه خدمات شدند.

وی تاکید کرد: احداث ۲ بوستان ویژه معلولان، مناسب سازی معابر برای معلولان و جانبازان، نورپردازی همه پل های عابر، احداث مجموعه های ورزشی، بوستان ویژه بانوان، شهر بانو، مجتمع بهاران و... از دیگر اقدامات ما برای توسعه فرهنگی اجتماعی منطقه بوده است.

تعامل صد در صدی با شورایاران

بافرانی در پاسخ به سئوالی درباره ارتباط مدیریت شهری با شورایاران، گفت: ارتباط ما با شورایاران قابل قبول و صمیمانه است و ما هر هفته صبح های دوشنبه به صورت انفرادی با اعضای شورایاری نشست هایی داریم و جلسات ماهانه مشترک نیز با آنها به صورت ثابت برگزار می‌شود.

وی افزود: همچنین در بازید از سطح محلات بنده و قائم مقام و معاونان شهرداری منطقه به همراه اعضای شورایاری حضور داریم و به مسائل سطح منطقه می پردازیم.

شهردار منطقه ۲۱ در پایان گفت: موضوع امروز صحن شورای شهر هم موضوع مهمی نبود. در واقع باید گفت: دبیر شورایاران منطقه خواسته های غیرمعقولی برای ارتقاء سطح منطقه داشت که با توجه به امکانات و بودجه شهرداری تهران این درخواست ها غیرمنطقی و غیر اجرایی است.