کدخبر: ۱۷۶۶۸۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
پزشکانی که علاقه ای به ویزیت دقیق ندارند!

پزشکانی که علاقه ای به ویزیت دقیق ندارند!

عضو کمیته علمی کنگره خود مراقبتی گفت:به طور استاندارد پزشک عمومی حداقل ۸ دقیقه و پزشک متخصص ۱۵ دقیقه زمان برای ویزیت بیمار باید اختصاص دهد در حالی که گاهی در برخی مراکز پزشکی در هر ساعت حدود ۲۰ بیمار ویزیت می شود؛ بنابراین علاوه بر کمبود وقت برای تشخیص بیماری، زمان لازم برای آموزش به بیمار نیز وجود ندارد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از دبیرخانه کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار، دکتر حمیداله بهادر با بیان اینکه حدود 5 تا 10 درصد پزشکان ایرانی از مهارت آموزش به بیمار برخوردار هستند، افزود: پزشکان باید زمان کافی برای معاینه بیمار اختصاص دهند تا به تشخیص صحیح بیماری رسیده و اطلاعات لازم را به بیمار ارائه دهند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: تحول در آموزش به بیمار برای رسیدن به نتیجه مطلوب درمانی و کاهش عوارض بیماری ها امری ضروری در کشور به شمار می رود که لازم است از سوی کارکنان خدمات سلامت مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: در بیشتر کشورهای دنیا برنامه ریزی های مختلفی در این زمینه انجام شده و فارغ التحصیلان رشته های مختلف پزشکی با اصول آموزش به بیمار آشنا هستند؛ در حالی که این موضوع در کشور ما چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

عضو کمیته علمی کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار ادامه داد: مهارت آموزش به بیمار توسط فارغ التحصیلان پزشکی باید مورد توجه قرار گیرد و باید پزشکان واحدهای درسی در این زمینه همچون پرستاران داشته باشند؛ با این روش رسیدن به اهداف درمانی بهتر محقق خواهد شد.

بهادر با اشاره به اینکه حتی بسیاری از بیماران نحوه مصرف و چگونگی استفاده از داروهایشان را به درستی نمی دانند، گفت: این مساله می تواند سبب بروز مشکلات زیادی برای بیماران شود؛ به طور مثال فرد نمی داند دارو را باید قبل، بعد یا حین غذا میل کند تا عوارض کمتری داشته باشد که این موضوع نیز ضرورت آموزش به بیمار را نشان می دهد.

وی ادامه داد: نظام سلامت در کشور دارای نواقصی است از جمله نبود وقت کافی برای ویزیت بیمار به ویژه در مراکز دولتی و تحت پوشش بیمه که خدمات رایگان ارائه می شود و ازدحام مراجعه کننده وجود دارد و این مسائل سبب آسیب به بیماران می شود.

عضو کمیته علمی سمینار آموزش بیمار افزود: همچنین بانک اطلاعات بیماری ها در کشور ما هنوز کامل نیست تا بتوان بر اساس آن برنامه ریزی و سیاست گذاری کرد تا چه اقدامات اساسی در راستای آموزش بیماران لازم است یا چه تعداد پزشک در مورد یک بیماری در کشور نیاز داریم.

وی خاطر نشان کرد: البته وزارت بهداشت در راستای ایجاد و تکمیل بانک اطلاعات بیماری ها گام هایی برداشته است اما هنوز برای رسیدن به نقطه مطلوب، نیاز به برنامه های جامع و مدون است.

پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار در روزهای 4 تا 6 مردادماه با حضور اساتید و صاحب نظران این حوزه در مرکز همایش های مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برگزار می شود.