کدخبر: ۱۷۷۸۵۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آمریکا رئیس‌جمهوری ونزوئلا را تحریم کرد

آمریکا در پی برگزاری یک رای‌گیری جنجالی برای انتخاب یک مجلس موسسان در ونزوئلا، رئیس‌جمهوری این کشور را «یک دیکتاتور» خوانده و هرگونه دارایی‌های او در آمریکا را مسدود کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، به دنبال برگزاری انتخابات مناقشه برانگیز در ونزوئلا، دولت آمریکا «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری این کشور را مورد تحریم قرار داد.

ژنرال «هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است، انتخابات روز یکشنبه در ونزوئلا تصرف «ظالمانه قدرت کامل» و ضربه‌ای کاری به دموکراسی در این منطقه بود.

وی اضافه کرده است: نیکلاس مادورو نه تنها یک رهبر بد، بلکه اکنون یک دیکتاتور نیز است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز اعلام کرده است، کلیه دارایی‌های نیکلاس مادورو در خاک آمریکا توقیف و مسدود می‌شود و هیچ شهروند آمریکایی اجازه همکاری تجاری با وی را ندارد.

«استیو منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفته است، با تحریم نیکلاس مادور، آمریکا موضع خود را در قبال سیاست‌های حکومت وی شفاف اعلام کرد و حمایت از خواست مردم ونزوئلا را برای بازگشت به دمکراسی کامل در کشور نشان داد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌گوید، هر فردی که در «مجلس مؤسسان» جدید حضور یابد مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

براساس انتخابات روز یکشنبه مجلس موسسانی تشکیل خواهد شد که قادر خواهد بود قانون اساسی ونزوئلا را بازنویسی کند.

انتخابات روز یکشنبه اما اعتراضات گسترده‌ای را در پی داشته است و دولت برای مقابله با این اعتراضات از روز یک‌شنبه ده‌ها هزار سرباز را به خیابان‌ها فرستاده است. گزارش‌ها حاکی است که در جریان سرکوب اعتراض‌های مربوط به رأی‌گیری روز یک‌شنبه، دست‌کم ۱۰ نفر کشته و چندین تن نیز زخمی شدند.

دولت «دونالد ترامپ» احتمالا تحریم‌های بیشتری علیه مقام‌های بلندپایه حکومت ونزوئلا اعمال خواهد کرد.

مقام‌های برگزارکننده رأی‌گیری می‌گویند، هشت میلیون و ۱۰۰ هزار نفر ، یعنی حدود ۴۱ درصد از واجدان شرایط در این رأی‌گیری شرکت کرده‌اند. این در حالی است که مخالفان که این رأی‌گیری را تحریم کرده‌اند، می‌گویند تنها دو و نیم میلیون نفر در آن شرکت کرده‌اند.

حزب حاکم سوسیالیست ونزوئلا «پیروزی» خود را جشن گرفته و نیکلاس مادورو روز یک‌شنبه در مرکز کاراکاس در میان صدها تن از هواداران خود در رأی‌گیری اعلام پیروزی کرد و گفت که دولتش به نظر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در مورد این رأی‌گیری «هیچ وقعی نمی‌نهد.»