کدخبر: ۱۸۲۲۴۷ لینک کوتاه

پایان جدایی شهرداری از دولت

نزدیکی نجفی به روحانی باعث می‌شود شهرداری تهران مورد حمایت دولت قرار گیرد.

به گزارش عصر ایران؛ رییس جمهور روحانی با حضور محمدعلی نجفی شهردار تهران در هیات دولت موافقت کرده است. اتفاقی که باعث می‌شود بعد از حدود دو دهه شهردار تهران در جلسات دولت حضور پیدا کند.

در زمان ریاست جمهوری آیت‌الله هاشمی آیین نامه‌ای تدوین شد که بر اساس آن شهردار تهران می‌توانست در جلسات دولت شرکت کند. بعد از این تصمیم کرباسچی در جلسات دولت حضور پیدا کرد.

 رئیس‌جمهور وقت از وی برای حضور در جلسات هیئت دولت دعوت کرد و در نهایت کرباسچی به عنوان شهردار تهران بدون حق رأی در این جلسات حاضر می‌شد.

کرباسچی آخرین شهردار تهران بود که در جلسات هیات دولت حاضر می شد و این روند با انتخاب شهردار جدید در نخستین دوره شورای شهر تهران یعنی الویری، ادامه نیافت. شهرداری بعدی شورای شهر اصلاح طلبان یعنی ملک مدنی نیز به جلسات هیات دولت دعوت نشد.

تشکیل شورای شهر دوم و انتخاب احمدی نژاد به عنوان شهردار باعث شد تا خاتمی از احمدی نژاد برای حضور در جلسات دولت دعوت نکند.

احمدی‌نژاد بعد از تکیه زدن به کرسی شهرداری تهران از خاتمی ‌خواست اختیارات بیشتری درباره شهر تهران به شهرداری واگذار کند و منابع جدیدی برای بودجه این نهاد در نظر بگیرد اما رییس دولت اصلاحات این درخواست‌ها را نپذیرفت.

گردونه سیاست ایران چرخید و چرخید تا شهردار تهران از خیابان بهشت به خیابان پاستور رفت و تبدیل به رییس جمهور ایران شد. بعد از انتخاب احمدی نژاد به عنوان رییس جمهور شورای شهر دوم تهران، محمدباقر قالیباف رقیب احمدی نژاد در انتخابات را به عنوان شهردار پایتخت انتخاب کرد.

احمدی نژاد هم مسیر خاتمی را رفت و اجازه نداد قالیباف در جلسات دولت شرکت کند. وی حتی در طول دوران ریاست جمهوری خود خواهان کم شدن اختیارات شهرداری تهران شد و گفت که مدیریت مترو تهران باید به دولت واگذار شود.

اختلاف‌های دولت و شهرداری باعث شده بود تا شهرداری برای کسب درآمد بیشتر به سمت تراکم فروشی متمایل شود.

قالیباف به هیچ کدام از جلسات دولت احمدی نژاد دعوت نشد تا اینکه حسن روحانی به کرسی ریاست جمهوری تکیه زد. قالیباف نامزد انتخابات ریاست جمهوری 96 بود و انتخابات را به دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی واگذار کرد.

قالیباف در اولین دیدار خود با روحانی از او خواست به آیین نامه حضور شهردار در هیئت دولت عمل کند تا حضور شهردار در کابینه بتواند زمینه هماهنگی‌های لازم میان شهرداری و دولت را در جهت رفع مشکلات مردم تهران فراهم آورد.

اختلاف نظرهای روحانی و قالیباف باعث شد تا باز هم شهردار تهران غایب جلسات دولت شود. این اختلاف‌ها کار را به جایی رساند که شهردار وقت تهران اعلام کرد دولت هیچ حمایتی از شهرداری تهران نمی‌کند و شهرداری به تنهایی بار پایتخت ایران را به دوش می‌کشد.

حالا با انتخاب محمدعلی نجفی به شهرداری تهران، دولت براساس اعلام رسمی او، از شهردار جدید تهران برای حضور در جلسه آینده هیات دولت دعوت کرده است.

نزدیکی نجفی به روحانی باعث می‌شود شهرداری تهران مورد حمایت دولت قرارگیرد. منظور از حمایت اینجا حمایت مالی نیست. چون قطعا دولت دوازدهم با وجود مشکلات فراروان مالی نمی‌تواند به شهرداری تهران کمک مالی آنچنانی کند بلکه می‌تواند حامی تصمیمات شهردار و شورای شهر تازه تهران باشد.

مردم پایتخت می‌توانند امیدوار باشند با این هماهنگی، شهردار تهران با توان و امکانات بیشتری، شهر بهتری را بسازد.