کدخبر: ۱۸۲۲۶۲ لینک کوتاه

شکایت هاشم بیک زاده از استقلال به AFC

چند وقت پیش خبری جامعه فوتبال را شوکه کرد و خیلی زود هم این شوک فوتبالی به راهکاری تبدیل شد که امروز فوتبالی‌ها از آن به سود خود استفاده می‌کنند. آندو تیموریان و کاوه رضایی به جای اینکه از راهروهای فدراسیون بالا و پایین بروند، پرونده طلب خود از باشگاه استقلال را به‌ ای اف سی فرستادند و کنفدراسیون آسیا هم در نامه‌ای باشگاه استقلال را موظف به پرداخت بدهی‌های این بازیکنان کرد.

در وهله اول جامعه فوتبال نگاه متفاوتی به این ماجرا داشت. هرکس یک اظهارنظری می‌کرد اما در نهایت انگار از این ماجرا استقبال شد و امروز به یک الگوی ورزشی تبدیل شده است. بازیکنان قدیمی استقلال و تیم‌های دیگر به جای اینکه به دفتر مدیرعامل بروند و بر سر طلب خود چک و چانه بزنند پرونده خود را به‌ ای اف سی می‌فرستند تا از آن طریق به پول خود برسند و آنچه امروز فوتبال ما را تهدید می‌کند تلنبار شدن این پرونده‌های شکایت درکنفدراسیون آسیا است.

فصل پیش در لابه‌لای بی خبری مدیرانی که نه از مدیریت بحران سررشته‌ای دارند و نه از بحث درآمدزایی کمترین اطلاعاتی، شاکیان خارجی توانستند جلوی نقل و انتقالات دو باشگاه را بگیرند و این دو باشگاه بزرگ در شوک این تصمیم ماندند. یکی از آن باشگاه‌ها استقلال بود اما این محرومیت کوچکترین اثری در بخش مدیریت این باشگاه نداشت و در این فوتبال معلول همه چیز سر جای خودش باقی ماند وآنچه امروز این باشگاه مردمی را تهدید می‌کند بالا رفتن آمار شکایتی است که پای ‌ای اف سی را به سوءمدیریت فوتبال ما باز می‌کند. حتی در میان بازیکنانی که سالیان سال هم در استقلال بازی کردند، بازیکنانی هستند که به دلیل مشکل مالیاتی به دنبال رسیدن به حق و حقوقی هستند که جلسات دو ساعته هم نتوانسته آنها را به این حق برساند.

آرش برهانی با اینکه وانمود می‌کند هنوز اقدامی برای شکایت نکرده است اما چند وقت پیش تمام مدارک خود را به ‌ای اف سی ارائه داده تا از طریق کنفدراسیون فوتبال آسیا به حق چند ساله‌اش برسد. راهکاری که آندو و کاوه پیش روی فوتبالی‌ها گذاشتند هر چقدر می‌تواند برای مدیران این باشگاه دردسر ساز باشد برای بازیکنان منفعت دارد.

پای یک شکایت در میان است و این بار هاشم بیک‌زاده پرونده طلب هشتصد میلیونی خود را به ‌ای اف سی ارسال کرده که می‌تواند دردسر جدیدی برای استقلالی‌ها باشد. شاید باشگاه استقلال خبر نداشته باشد اما یکسری از بازیکنان قدیمی استقلال عزم خود را جزم کرده‌اند تا طلب خود را از طریق فشارهای ‌ای اف سی از استقلال بگیرند چرا که می‌دانند در کمیته انضباطی ایران سال‌ها است که پرونده‌های انضباطی خاک می‌خورد و به نوعی این پرونده‌ها تلنبار شده و کاری از دست حسن زاده و همکارانش برنمی آید. حالا بازیکنان می‌دانند ‌ای‌اف‌سی مانند اهرم فشار می‌تواند باشگاه‌ها را موظف به پرداخت بدهی خود کند. هاشم بیک زاده تا به این لحظه آخرین بازیکنی است که شکایتش به دست مسوولان‌ ای اف سی رسیده است و به طور حتم این شکایت‌ها به بیک زاده ختم نخواهد شد.

می توان پیش بینی کرد در این بلبشویی که با بی فکری مدیران به راه افتاده خطر محرومیت در انتظار باشگاه بزرگی مثل استقلال باشد. باشگاهی که معاون ورزشی آن در پاسخ به مدیربرنامه مگویان می‌گوید: «پول نداریم، برو به فیفا شکایت کن» و مدیرعامل این باشگاه هم برای رفع مشکلات و انجام مسوولیت‌های خود بارها به این نکته اشاره کرده که بدهی‌ها حاصل کار مدیران قبلی است اما خود آقای رییس در بریز و بپاش‌هایی که در این فوتبال انجام شده سهم بزرگی دارد و در فصل جاری استقلال بابت بازیکنی سه میلیارد پرداخت می‌کند که کوچکترین سهمی در نجات استقلال در شرایط بحرانی نداشته است.

از سوی دیگر رییس هیات مدیره باشگاه هم قبل از مواجه شدن با بدهی کلان استقلال خیلی زود نامه استعفای خود را می‌نویسد و از این باشگاه می‌رود تا درگیر آنچه به اصطلاح به او مربوط نیست، نشود. با چنین شرایطی اما استقلال امروز در بحرانی ترین شرایط قرار دارد و هر روز هم رقم بدهی‌های این تیم بالا می‌رود. در شرایطی که استقلال تیم پانزدهم جدول است و مشکلات فنی این تیم باعث شده تا هیات مدیره به کادرفنی فرصت دو هفته‌ای دهد مشکلات مالی این تیم و بی توجهی به طلبکاران باعث می‌شود که این تیم از شرکت در بازی‌های آسیایی محروم شود و باز هم جلوی نقل و انتقالات زمستانی این تیم گرفته شود.

قریب رییس مستعفی هیات مدیره استقلال وقتی با یکسری مشکلات مواجه می‌شود و می‌داند برنامه‌هایش در این تیم جواب نمی‌دهد خیلی زود پای خود را از تمام ماجراها کنار می‌کشد اما وقتی افتخاری به‌عنوان مدیرعامل در استقلال می‌ماند و مدعی است که می‌تواند مشکلات را حل کند بد نیست نیم نگاهی به پرونده‌هایی داشته باشد که به زودی یقه استقلال را می‌گیرد. در روزهایی که به لطف تعطیلی لیگ شعار «حیاکن، رها کن» به گوش استقلالی‌ها نمی‌رسد افرادی هستند که دور از چشم مدیران استقلال برای رسیدن به حق و حقوقشان فعالتر از همیشه هستند، اتفاقی که در آینده، تیم بحران زده استقلال را بیش از پیش اذیت می‌کند و می‌تواند این تیم را از آنچه حقش هست، محروم کند و این نیز نقطه تاریکی در پرونده کاری مدیران استقلال خواهد بود.