کدخبر: ۱۸۲۸۲۰ لینک کوتاه

با ارزش‌ترین برندهای فوتبال در دنیا

برند سازی در فوتبال دنیا پروژه ایی پیچیده و مهم است. وقتی باشگاه تبدیل به برند شد آن وقت منابع مالی بیشترو بازیکنان قوی تری جذب خواهد کرد.

هر سال شرکت مشاوره «برند فایننس» قوی‌ترین و باارزش‌ترین برندهای فوتبال جهان را معرفی می‌کند. قوی‌ترین و باارزش‌ترین برندهای امسال کدام‌اند و اصلا قدرت برند و ارزش برند چه مفهومی دارند؟

باشگاه رئال مادرید با قهرمانی در اسپانیا و دفاع موفق از عنوان قهرمانی‌اش در لیگ قهرمانان اروپا در جدیدترین رده‌بندی قوی‌ترین برندهای فوتبال در صدر رده‌بندی قرار دارد. اما با وجود قدرت بالای برند مادریدی‌ها، نام‌ونشان ارزش‌اش از ارزش برند منچستر یونایتد کمتر است.

 بنا بر جدیدترین گزارش کمپانی برند فایننس، باشگاه منچستر یونایتد که فصل گذشته در لیگ اروپا به قهرمانی رسید، با وجود کسب رده ششم در لیگ برتر انگلستان با ۱٫۷۳۳ میلیارد دلار همچنان باارزش‌ترین برند فوتبال جهان را در اختیار دارد. ارزش برند رئال مادرید ۱٫۴۱۹ میلیارد دلار است. به این ترتیب دومین برند ارزش فوتبال جهان متعلق به اسپانیایی‌ها است.

 

در رده‌بندی قوی‌ترین برندهای فوتبال جهان، پشت سر رئال مادرید، بارسلونا و بایرن مونیخ قرار دارند. باواریایی‌ها سال گذشته توانستند ارزش برند خود را ۴۱ درص افزایش دهند و به ۱٫۲۲۲ میلیارد دلار برسانند.

البته این باشگاه‌های انگلیسی هستند که باارزش‌ترین برندهای فوتبال جهان را دارند. در این رده‌بندی از ۱۰ باشگاه اول ۶ باشگاه از لیگ برتر انگلیس هستند. مجموع ارزش برند همه باشگاه‌های انگلیسی ۹٫۳ میلیارد دلار برآورد شده است که ۴۵٫۷ درصد مجموع ارزش کلیه لیگ‌هایی که اندازه‌گیری شده‌اند را تشکیل می‌دهد.

 

در کنار منچستر یونایتد، ارزش برندهای چلسی قهرمان لیگ برتر با افزایش ۴۷۲ میلیون دلاری و تاتنهام هاتسپر نایب قهرمان انگلستان با افزایش ۲۵۵ میلیون دلاری بیشتری رشد را بعدِ فصل گذشته داشته‌اند. دلیل اصلی رشد برند چلسی به گفته این پژوهش، علاوه بر قهرمانی در لیگ برتر، به خاطر قرارداد جدیدش با نایکی (۹۰۰ میلیون پوند برای ۱۵ سال) و همین طور افزایش ۵۰ درصدی گنجایش استادیوم خانگی استمفورد بریج نیز هست. افزایش ارزش نام‌ونشان تاتنهام نیز فقط به خاطر موفقیت ورزشی‌اش در فصل گذشته نیست. این باشگاه لندنی نیز در حال حاضر در حال بازسازی ورزشگاه وایت هارت لین و افزایش گنجایش آن به ۶۱ هزار نفر است.

 

قدرت برند

قدرت یک برند در فوتبال بر اساس عملکرد توی زمین، بازاریابی و درآمدزایی و همین مدیریت برند باشگاه سنجیده می‌شود. شرکت برند فایننس برای اندازه‌گیری قدرت برند «شاخص قدرت برند» (BSI) را ایجاد کرده است. در این شاخص عواملی چون نتایج ورزشی، ارزش تیم، رتبه‌بندی در بازی جوانمردانه، رضایت هواداران، گنجایش استادیوم و میزان استفاده از آن و حضور در شبکه‌های اجتماعی اندازه‌گیری می‌شوند و بر اساس آنها برای هر برند یک ارزش بی‌اس‌آی از صفر تا صد بدست می‌آید. سپس بر اساس این امتیاز، هر برند یک رتبه‌ میان AAA+ و D می‌گیرد. مانند رتبه‌بندی اعتباری شرکت‌ها.

ارزش برند

برند فایننس برای اندازه‌گیری از روشی استفاده می‌کند که در مدیریت برند به «رویکرد رهایی از حق امتیاز» (Royalty Relief Approach) استفاده می‌کند. در این روش برای اندازه‌گیری ارزش یک برند برآورد می‌شود که در آینده چه درآمدی از این برند حاصل می‌شود و همین طور اینکه اگر یک شرکت می‌خواست حق استفاده از این برند را بگیرد، بابت آن چقدر باید می‌پرداخت.