کدخبر: ۱۸۵۰۲۴ لینک کوتاه

روسیه: اقدام آمریکا را تلافی می‌کنیم

وزارت خارجه روسیه با اشاره به ورود غیرقانونی مقام‌های آمریکایی به اقامتگاه‌های کنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو، تهدید کرد مسکو این اقدام را تلافی می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، ماه گذشته میلادی کارمندان روسی، این کنسولگری در آمریکا را بعد از دستور واشنگتن به مسکو برای تخلیه برخی از ساختمان‌های دیپلماتیکش ترک کردند.

این اقدام در راستای یکسری اقدامات تلافی جویانه میان روسیه و آمریکا که باعث وخامت بی‌سابقه روابط آنها شد، صورت گرفت.

از آن زمان تاکنون مقام‌های آمریکایی بخش‌های اداری این ساختمان را اشغال کرده بودند اما بنا به اعلام وزارت خارجه روسیه این مقام‌ها روز دوشنبه وارد مناطق مسکونی این مجموعه که از جانب دیپلمات‌های روسیه به هنگام ترک محل قفل شده بودند، کردند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: مقام‌های آمریکایی به رغم هشدارهای ما عقل و منطق را نادیده گرفته و دست از نیت‌های غیرقانونی خود برنداشته‌اند. ما حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می‌دانیم. اصل اقدام متقابل همواره سنگ بنای دیپلماسی بوده و خواهد بود.

تلویزیون دولتی روسیه مکررا تصاویری پخش کرد که در آنها بر طبق گزارش این تلویزیون مقام‌های آمریکایی در حال شکستن قفل‌هایی هستند که بخش‌هایی از این مجموعه دیپلماتیک را مهر و موم کرده و پس از آن وارد ساختمان‌ها می‌شوند.

وزارت خارجه روسیه تصریح کرد: این متجاوزان کل ساختمان‌های مجموعه را از جمله اقامتگاه سرکنسول را نیز تصاحب کردند.

در این بیانیه تاکید شد: بنابراین ما نتیجه می‌گیریم که آمریکایی‌ها با این ورود غیرقانونی با ساختمان‌های دیپلماتیک ما به شکل غیررسمی قبول کردند که ساختمان‌های خودشان در روسیه نیز به همین شکل با آنها برخورد شود.