کدخبر: ۱۸۵۳۶۵ لینک کوتاه

حاشیه های سفر شاه عربستان به روسیه

روزنامه القدس العربی چاپ لندن در گزارشی نوشت: سفر سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان به روسیه علیرغم انعقاد قراردادهای بزرگ نظامی، اقتصادی و سیاسی دوجانبه، با چند نقطه ضعف و کمبود همراه بود که این نقاط ضعف و کمبودها ممکن است با تغییر یافتن شرایط و محاسبات به مشکلات بزرگ تبدیل شوند.

به گزارش ایرنا، یکی از این نقاط ضعف یاد شده از کار افتادن ناگهانی پله برقی در هنگام پایین آمدن شاه سعودی از هواپیما در چهارشنبه گذشته در فرودگاه مسکو بود؛ افراد حاضر در فرودگاه و مشاهده کنندگان این صحنه در صفحه تلویزیون نشانه های نگرانی را در چهره ملک سلمان مشاهده کردند که در فاصله پانزده متری میان هواپیما و زمین بلاتکلیف مانده بود؛ البته روسها از این بابت عذرخواهی نکردند و اعلام کردند که این موضوع ارتباطی با آنها ندارد و این پله برقی خارجی به همراه ملک سلمان از عربستان آمده است؛ در نهایت شاه سعودی مجبور شد آرام آرام با پای خود از هواپیما پایین بیاید.

به گزارش نامه نیوز، دومین رویداد که این بار فعالان سعودی در شبکه های اجتماعی به راه انداختند، عدم حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در راس استقبال کنندگان از ملک سلمان در فرودگاه بود و آن را نشانه کم اهمیت دانستن جایگاه و مقام ملک سلمان و عربستان از سوی کشور میزبان دانستند.

علاوه بر دو مورد یاد شده، پوتین اعلام کرده که در گفت وگو با پادشاه عربستان پیشنهاد تمدید توافقنامه نفتی میان ریاض و مسکو را مطرح نکرده است؛ بدین ترتیب رئیس جمهور روسیه نشان داد که این مقامات سعودی هستند که برای تمدید توافق نفتی پافشاری و اصرار دارند در حالی که این موضوع در سال های گذشته برعکس بود.

سفر سلمان به مسکو نشان داد که انعطاف پذیری زیادی در سطوح سیاسی، نفتی و تسلیحاتی میان ریاض و مسکو روی داده است؛ البته این انعطاف پذیری در ارتباط با عربستان نسبت به روسیه صدق می کند و نه برعکس در نتیجه سخاوتمندی سعودی در قراردادهای اقتصادی و نظامی و سیاسی بیانگر موازنه و تعادل میان دو رقیب نیست، بلکه نمایانگر آن است که ریاض نقش خاورمیانه ای مسکو در سوریه، مصر و لیبی و سایر کشورهای عربی را پذیرفته است.

به عنوان مثال عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان ادعا کرده که دو کشور برای ایجاد یکپارچگی در میان &#۳۹;اپوزسیون میانه رو سوریه&#۳۹; با یکدیگر همکاری می کنند، اما سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه این مطلب را به گونه دیگری بیان کرده و اظهار داشت: &#۳۹;دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری می کنند&#۳۹;؛ در واقع اظهارنظر الجبیر نشان می دهد که ریاض در مقابل اقتدار مسکو و رویکردش در سوریه عقب نشینی کرده است.

ازسوی دیگر پادشاه عربستان از این سفر سوء استفاده کرده و به انتقاد بی پایه و اساس از ایران پرداخت، اما این اقدام وی تاثیری روی طرف روس نداشت و مورد استقبال پوتین قرار نگرفت و همین امر نشان داد که رهبر کرملین تا چه اندازه مجذوب همسایه ایرانی خویش است که در افغانستان و یمن و عراق و سوریه و لبنان نفوذ گسترده ای دارد. حتی کرملین دیروز به سرعت به اظهارنظر شاه سعودی واکنش نشان داد و اظهار داشت: &#۳۹;همکاری فنی نظامی با عربستان علیه هیچ کشوری نیست.&#۳۹;

اگر روسیه و عربستان را از نظر موازین قدرت با یکدیگر مقایسه کنیم، بطور حتم روسیه و نه عربستان از این سفر بیشترین سود را برده است.