کدخبر: ۱۸۷۶۶۴ لینک کوتاه

درمان درد و ورم دندان عقل پس از کشیدن

ورم دندان عقل پس از کشیدن مشکلی است که اغلب ایجاد می شود ، به دلیل حساسیت محل رشد این دندان و جراحی که برای کشیدن آن صورت گرفته بایستی نکات مهمی را رعایت کنید.

نمناک؛ کشیدن دندان عقل با جراحی جدی صورت میگیرد به همین دلیل آماس لثه و استخوان بعد از چند ساعت طبیعی است. دندان عقلانسان معمولا بین16 تا 19 سالگی ظاهر می شود و کشیدن آن باید تحت ضوابط متخصص باشد .ورم دندان عقل پس از کشیدن [کلیک و کشیدن برای جابجایی]

در حقیقت کشیدن دندان عقل به این دلیل است که جای کافی برای رشد آن وجود ندارد و زمانی که دندان عقل می روید فشار روی دندان آسیاب و دندان دیگر وارد میشود که دردو التهاب را در پی دارد و حتی به عصب آسیب می رساند درنتیجه جراحی و کشیدن ضروری است و باید مراقبت های خانگی با دقت صورت گیرد چون اندکی اشتباهی باعث نتیجه خطرناک مثل عفونت میشود.

روش های خانگی برای درمان درد و ورم دندان عقل پس از کشیدن

تورم یک عکس العمل طبیعی است ،وقتی بافت آسیب می بیند تورم معمولا در ناحیه دهان و گونه و زیر چشم ایجاد میشود و 5 تا 12 ساعت بعد از جراحی شروع و سه تا چهار روز ادامه دارد بنابراین توصیه هایی که پزشک دارد را انجام دهید ، توصیههایی که در این بخش از دهان و دندان نمناک به آنها خواهیم پرداخت .

تسکین ورم دندان عقل پس از کشیدن با کمپرس آب سرد و گرم

کمپرس آب سرد و یخ را 24 ساعت اول جراحی روی گونه قرار دهید یا یخ را داخل حوله بپیچید و 15 دقیقه روی گونه بگذارید .نکته قابل اهمیت این است کمپرس آب سرد باشد و بعد اجازه دهید پوست 5 دقیقه استراحت کند.

بعد از 24 ساعت کمپرس آب گرم را برای کاهش التهاب روی گونه قرار دهید اما مراقب باشید خیلی کمپرس داغ نباشد. همچنین حوله ای به آب گرم آغشته و بدون فشار روی موضوع 20 دقیقه بگذارید البته ابتدا گرمای حوله را با دست تست کنید ؛این کار را به طور منظم روزی 2 بار انجام دهید.

برای کاهش ورم دندان عقل پس از کشیدن سرتان را در موقعیت مناسب حفظ کنید

سر را نسبت به بدن بالاتر بگیرید تا مایعات اضافی برگردد و تورم لثه کاهش یابد همچنین متخصصین پیشنهاد می کنند در دو روز اول بعد از جراحی نشسته و حدود 10 ساعت بخوابید و یا چندین بالشت زیر سر قرار داده و لم دهید .به خاطر داشته باشید به آن سمت که جراحی شده نخوابید چون التهاب بدتر می شود.

نسخه های خانگی برای تسکین و رفع ورم دندان عقل پس از کشیدن

برای کاهش التهاب و خونریزی چای بابونه مفید است ،همچنین می توانید مقداری نپتون را دم کنید وقتی از دما افتاد آن را بجوید تا آب آن خارج شود و خوب به محل تورم برسد ؛این کار را 15 دقیقه انجام دهید و مراقب باشید به طور مستقیم روی زخم نمالد.

نکته :در این مدت از دهانشویه برای از بین بردن باکتری ها استفاده نکنید و باید غذاهای مایع بخورید و از خوردن غذاهای سفت و جامد اجتناب کنید .

هر چقدر که نیاز دارید استراحت کنید تا دچار عوارض جدی نشوید.