کدخبر: ۱۸۷۷۱۲ لینک کوتاه

چرا بحث اختلاف‌نظر و جدایی جهانگیری از روحانی مطرح شد؟!

اکبر ترکان قائم مقام ستاد انتخاباتی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ـ که قبلا دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بود و اکنون ریاست هیأت مدیره شستا را بر عهده گرفته ـ آخرین فردی است که درباره اختلافات درون دولت از جمله رابطه شکرآب شده «حسن روحانی» رئیس جمهور و «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور سخن گفته و طرح این گونه مسائل را شایعه و نادرست خوانده است؛ این موضوع چندی است که در رسانه ها و شبکه های اجتماعی مطرح شده و ادامه دارد.

به گزارش «تابناک»؛ ترکان درباره جایگاه اسحاق جهانگیری در دولت و شایعه تنزل جایگاهش گفت: من چنین شواهدی ندارم و چنین چیزی برای من اثبات نشده است. این‌ حرف‌ها را آدم‌هایی مطرح می‌کنند که یا واقعاً مطلع نیستند و می‌خواهند این‌ها را جار و جنجال‌های رسانه‌ای مطرح کنند یا دنبال چیزی هستند که برای ما آشکار نیست.»

اختلاف نظر در دولت از نگاه ترکان

عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه عنوان کرده است: «به نظر من، سطوح اشخاصی که شما اسم بردید، بالاتر از این است که با همدیگر رفتارهایی در داخل دولت داشته باشند که این رسانه‌ها منعکس می‌کنند. این حرف‌ها حدسیات سطح پایینی است که هیچ کدام‌شان به واقعیت نزدیک نیست. شواهدی دال بر وجود شرایطی که تأیید‌کننده این حرف‌ها باشد، ندیدم.»

چرا بحث اختلاف‌نظر و جدایی جهانگیری از روحانی مطرح شد؟! 

پس از انتصاب «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم به ریاست دفتر رئیس جمهور در دولت دوازدهم، برخی اصلاح طلبان از «حسن روحانی» گلایه مند شدند. آنها معتقد بودند رئیس جمهور باید فردی را به ریاست دفتر خود برگمارد که نزدیکی به اصولگرایان نداشته باشد. آنها واعظی را نزدیک به اصولگرایان و به ویژه «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی می دانند.

هرچند اختلاف نظر بین واعظی و اصلاح طلبان به سال 76 و کنار گذاشتن او از وزارت امور خارجه با روی کار آمدن دولت اصلاحات باز می گردد، برخی تعمیق این اختلاف نظرها را به انتخابات هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ربط می دهند؛ جایی که اصلاح طلبان اعتقاد داشتند که واعظی در جلساتی با برخی اعضای هیأت رئیسه و فراکسیون های مجلس برای عدم کسب آرای کافی از سوی گزینه های فراکسیون امید (اصلاح طلبان» تلاش کرده است.

هرچند رئیس فعلی دفتر رئیس جمهور که در آن زمان عهده دار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود، این موضوع را رد کرد و برخی افرادی که در مورد آنها ادعایی از سوی اصلاح طلبان مجلس مطرح شده بود، این موضوعات را نادرست خواندند، اما اختلافات بین واعظی و اصلاح طلبان از آن زمان شکل علنی تری به خود گرفت.

نقش واعظی در معرفی کابینه و گزینه پیشنهادی وزیر علوم

در جریان معرفی کابینه دوازدهم نیز برخی چهره های اصلاح طلب بر این عقیده بودند که بسیاری از امور با اعمال نفوذ رئیس دفتر رئیس جمهور که عضو ارشد حزب اعتدال و توسعه نیز هست، پیش می رود و در آخرین مورد نیز در برخی اظهار نظرها ملاحظه می شود که عده ای عدم تصمیم گیری در خصوص چهره های مطرح و اصلاح طلب گزینه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را حاصل اعمال نظرات «محمود واعظی» می خوانند و معرفی «منصور غلامی» به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت علوم را نتیجه اقدامات او می دانند.

این موضوع، یعنی توجه به نظرات واعظی در پیشبرد امور مربوط به دولت دوازدهم تا جایی از سوی برخی مهم، جدی و زیاد عنوان می شود که برخی اخیرا مدعی شده بودند، حتی «حسن روحانی» رئیس جمهور در این زمینه از سوی رئیس دفترش مدیریت می شود و کلام او نفوذ زیادی بر تصمیم گیری های رئیس جمهور و دولت دارد.

برخی این اختلاف نظرها را تا اندازه ای زیاد عنوان کرده اند که مدعی جدایی احتمالی «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور از دولت هم شدند و حتی از «محمود واعظی» به عنوان جانشین احتمالی او یاد کردند. در همین زمینه، یک سایت اصلاح طلب نوشت: «اسحاق جهانگیری به خاطر برخی مشکلات و اختلافات در آستانه جدایی از دولت است؛ او در دولت دوازدهم مورد مشورت رئیس‌جمهور قرار نمی‌گیرد. محمود واعظی عملاً جای جهانگیری را در کابینه گرفته است.» این سایت عنوان کرده بود که «در انتخاب استانداران نیز استانداران اصلاح طلب دوره خاتمی بلاتکلیف مانده‌اند.»

پاسخ جهانگیری به اختلاف‌نظر با دولت

هرچند «اسحاق جهانگیری» دو روز پیش با اشاره به اقدامات جدی و مطلوب دولت در حوزه اشتغال ـ که البته با انتقاد برخی رسانه ها نیز همراه شد ـ حمایت خود را از دولت روحانی اعلام کرد و غیر مستقیم به برخی شبهات اخیر در خصوص احتمال اختلاف با رئیس جمهور و دولت دوازدهم را رد کرد.

طرف دیگر این ماجرا یعنی «محمود واعظی» رییس دفتر رییس جمهور نیز به مطرح شدن برخی مباحث مبنی بر وجود اختلافاتی در دولت نیز پاسخ داد و تصریح کرد، «اکنون بین آقای جهانگیری و همه اعضای دولت صمیمیت وجود دارد». او گفته «هیچ اختلافی بین اقای جهانگیری و دولت و اعضای دولت وجود ندارد. ما الحمدالله در این دولت روابط صمیمی و نزدیکی داشتیم.»

واعظی: ارتباط اعضای دولت صمیمانه است

رئیس دفتر رئیس جمهور عنوان کرده: «اگر کسی در یک سایتی حرفی می زند، نباید در جمع مطرح کرد و به نظر من این حرف ها را نباید جدی گرفت.» او روابط اعضای دولت از جمله خودش و رئیس جمهور را با «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور روابطی همراه با صمیمت خوانده است.

در اینکه برخی اصلاح طلبان از «حسن روحانی» و دولت گلایه هایی دارند و معتقدند به آنچه سهم اصلاح طلبان می خوانند، نرسیده اند، شکی نیست. از سویی رفتارهای رئیس جمهور در دولت یازدهم و اینکه تلاش کرده است، بالانس اعتدالی بیشتری روی خود و دولتش داشته باشد، این بخش از اصلاح طلبان را گلایه مند تر ساخته است.

دلایل انتقاد برخی اصلاح‌طلبان از روحانی

رویکرد «حسن روحانی» در معرفی کابینه و تلاش برای بهره گیری از چهره های معتدل تر، اقدامات او در معرفی گزینه پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تسلیم نشدنش در مقابل خواسته های طیف یاد شده اصلاح طلب، هماهنگی بیشتر دولت با بخش اصولگرای معتدل مجلس نسبت به فراکسیون امیدی ها، برگزاری جلسه اخیر روحانی با اعضای جامعه روحانیت مبارز و احتمال نزدیک شدن دوباره روحانی به تشکلی که تعلق حزبی به آن دارد، برخی پیش بینی ها در خصوص احتمال حمایت رئیس جمهور از «علی لاریجانی» برای انتخابات 1400 ریاست جمهوری، از جمله مسائلی است که برخی اصلاح طلبان نسبت به آن گلایه ها و نارضایتی هایی دارند.

این طیف تلاش می کنند با مطرح و یادآوری کردن حمایت خود از روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 92 و 96 رئیس جمهور را به خواسته های خود نزدیک کنند، اما طبیعی است که «حسن روحانی» با توجه به اینکه در چهار ساله آخر ریاست جمهوری اش قرار دارد، هرچند به نحوی عمل نخواهد کرد که پایگاه حامی خود را از دست بدهد، اقداماتی را دنبال خواهد کرد که به نظر خودش درست تر و به صلاح مملکت نزدیک تر است.