کدخبر: ۱۸۹۰۸۳ لینک کوتاه

عربستان : رویارویی قریب‌الوقوع ما با حزب الله لبنان در حال شکل‌گیری است

روزنامه لبنانی«الجمهوریه» دو روز قبل از استعفای ناگهانی سعد الحریری از مقام نخست وزیری، با اشاره به تحولات اخیر در منطقه و لبنان به ویژه اقدامات علیه حزب الله مانند تحریم های آمریکا، نوشت: مقامات سعودی به ویژه «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در دیدار هفته گذشته با «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان تاکید کردند که رویاروئی قریب الوقوع ریاض با حزب الله لبنان در حال شکل گیری است.

به گزارش ایرنا «طارق ترشیشی» در تحلیلی در این خصوص نوشت: همه نشانه ها بیانگر آن است که منطقه از جمله لبنان، وارد مرحله جدیدی شده و عنوان اساسی آن نزد آمریکایی ها و سعودی ها، مقابله با نفوذ ایران از جمله در لبنان و در راس آن مقابله با «حزب الله» است. 

سعد الحریری دیروز (شنبه) در اقدامی تردید آمیز استعفای خود از نخست وزیری لبنان را در مکانی نامعلوم در ریاض پایتخت سعودی و از طریق شبکه سعودی العربیه اعلام کرد.

ترشیشی افزود:واشنگتن و ریاض، حزب الله را «مهم ترین و بارزترین برگ و اهرم ایران در منطقه می دانند؛ چرا که تاثیر بسیاری بر اوضاع فلسطین و سپس لبنان تا سوریه داشته است و دارد، البته تاثیر حزب الله در عراق و یمن را حاشیه ای و کمرنگ می خوانند.

سرمقاله نویس الجمهوریه ادعا کرد: برداشت آمریکایی و سعودی از این موضوع، آنگونه که سیاستمداران وناظران می گویند، یک برداشت دوگانه بوده و بطورکلی معتقد است، جمهوری اسلامی ایران درصدد تعمیم الگوی «حزب الله» در عراق و یمن و سایر کشورها است، زیرا با توجه به حضور در سوریه به الگویی تبدیل شده که تعمیم دادنش واجب است. 

' واشنگتن و ریاض معتقدند ضربه زدن به حزب الله به معنای با یک تیر دو نشان زدن است، اولی ضربه زدن به راهبرد تبدیل حزب الله به الگو و جلوگیری از تحقق آن و دومی ضربه زدن به تاثیر و نقشی که حزب الله در تحولات فلسطین ، لبنان و سوریه دارد'.

وی با بیان اینکه ' اولویت امروز ریاض و واشنگتن مقابله با حزب الله است'، افزود :سیاستمداران و ناظران با توجه به این برداشت، دو سوال مطرح کردند، آیا مقابله با حزب الله باید در سوریه و لبنان صورت بگیرد؟ یا اینکه منحصرا در سوریه خواهد داد و اما چگونه؟

اما در کنار این سوال آنچه مطرح می شود، رویکرد آمریکایی با این طرح سه ملاحظه و نکته اساسی است که نشان می دهد به احتمال قوی مقابله با حزب الله در سوریه صورت می گیرد و نه در لبنان.

' ملاحظه نخست مربوط به آوارگان سوری در لبنان و ملاحظه دوم مرتبط با رژیم صهیونیستی است زیرا درگیری و مواجهه با حزب الله در لبنان ممکن است درها را برای مقابله حزب الله با اسرائیل باز کند'.

' سومین نکته و ملاحظه این است که مقابله با حزب الله در سوریه باید محدود و محصور در همین کشور باشد، زیرا اگر به لبنان کشیده شود رنگ و بوی مذهبی و قومی به خود می گیرد'.

ترشیشی اضافه کرد:با توجه به این نکات وملاحظات، گمانه زنی ها این است که مواجهه با حزب الله در سوریه خواهد بود اما هنوز مشخص نیست که ماهیت و کیفیت این مقابله به چه صورت خواهد بود. 

وی ادامه داد: در این شرایط دیدارهایی که مسئولان سعودی با مسئولان و مقامات لبنانی داشته اند، بر دو نکته اساسی متمرکز است، اول آنکه به مسئولان و رهبران سیاسی لبنان ابلاغ کنند که درگیری و رویاروئی با حزب الله در سوریه صورت می گیرد، دوم اینکه، دولت لبنان باید از «حزب الله» فاصله بگیرد تا جلوی انتقال درگیری با این حزب در سوریه به لبنان گرفته شود.

این نویسنده لبنانی نوشت: با توجه به این اوضاع، تنش ها و درگیری های عمیقی که به تازگی در منطقه شکل گرفته، پیامدهایی نیز بر اوضاع داخلی لبنان بر جای خواهد گذاشت. گویی فرصتی به لبنان برای تصفیه حساب های سیاسی داده شده است. در نتیجه، پرسشی که اینجا مطرح می شود، این است، لبنان تا چه حد می تواند خود را از این رویارویی به دور نگه دارد؟ آیا حزب الله درگیری ها با این حزب را محدود و محصور در سوریه نگه می دارد همانطور که از زمان ورودش به جنگ در سوریه و تا امروز همین کار را کرده و آن را به لبنان نکشانده است؟ آیا حزب الله از ارسال پیام هایی به دشمنانش دست خواهد کشید تا بهانه ای برای هدف قرار دادن این حزب در خاک لبنان به دست آنها ندهد؟

ترشیشی در ادامه این سوالات را مطرح می کند: آیا جریان های سیاسی مخالف حزب الله، وارد تنش های سیاسی علیه آن می شوند و دوباره به درگیری ها و اختلافات و چند دستگی های پیشین باز می گردند؟ آیا اوضاع لبنان پس از بازگشت سعد الحریری به بیروت از سفرش به عربستان همانند قبل از سفرش خواهد بود؟ یا اینکه مجبور خواهد شد با اقدامات و تلاش های سعودی علیه حزب الله حتی به مقدار کم و ناچیز همراهی کند تا با این اقدام اولا روابطش را با عربستان و ثانیا با محیطی که به آن تعلق دارد، حفظ کند؟ 

لبنان در معرض توفان

سرمقاله نویس الجمهوریه افزود: بدون شک، سیاستمداران پیگیر این مسئله می گویند لبنان اکنون در معرض مستقیم توفان قرار دارد. 

«ثامر السبهان» وزیر مشاور دولت سعودی در امور کشورهای عرب خلیج فارس در چند روز گذشته اظهاراتی درباره لبنان و حزب الله داشت و «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و سایر مقامات این کشور هم در دیدار با الحریری در ریاض، به وی تاکید کردند که اظهارات السبهان درباره حزب الله و موضع گیری وی در خصوص این حزب و اوضاع لبنان بیانگر سیاست عربستان و استراتژی این کشور در این مرحله است. حفظ امنیت و ثبات در لبنان در دستان لبنانی ها است؛ آن هم در صورتی که اولا موفق شوند اجازه ندهد حزب الله از محافل و بلندگوی لبنانی برای ارسال پیام به هر طرف و کشوری استفاده کند و دوم اینکه موضع رسمی لبنان مغایر با موضع حزب الله باشد.

ترشیشی نوشت: این تحولات در حالی رخ می دهد که لبنان انتخابات پارلمانی را پیش رو دارد و همه این مسائل در مواضع سیاسی آن تاثیر گذار است. ممکن است بازگشت به صف بندی های قدیمی یعنی گروه های 8 و 14 مارس دشوار باشد اما بعید نیست که روند تنش ها و کشمکش های سیاسی ادامه یابد.

بسیاری با توجه به اشاره های سعودی ها و آمریکایی ها می گویند لبنانی ها باید به مسئولیت های خود عمل کنند، استقلال به راحتی و بر روی طبقی از نقره برایشان به ارمغان نمی آید.

به عقیده بسیاری از ناظران و پیگیران امور لبنان، اوضاعی که در حال شکل گیری است، بسیار نگران کننده است و مکررا این سوال را مطرح می کنند تا کجا ممکن است که تماس های داخلی و خارجی ثبات و امنیت را در لبنان حفظ کند.