کدخبر: ۱۹۰۲۷۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آموزش حفاظت در مقابل باج افزارها

تعداد باج افزار ها هر روز زیاد تر می شود و در این حال شرکت های فناوری نیز در حال تولید برنامه هایی برا مقابله با آنها هستند.

WannaCry، Petya، NotPetya، DoubleLocker، Bad Rabbit، Loser و به طور کلی همه ی باج افزار ها، تاثیرات بسیار بدی در زندگی مجازی ما می گذارند و همچنین آسیب های زیادی به کسب و کار ما وارد خواهند کرد. Ransomware میتواند تهدیدی برای کاربران معمولی نیز باشد و اطلاعاتشان را به خطر بیاندازد. اما، می توان با کارهایی ساده و حرفه ای به محافظت از اطلاعات پرداخت.

در ادامه راه های مختلفی برای حفاظت از اطلاعات در مقابل باج افزارها را ارائه خواهیم کرد.

تهیه  نسخه  پشتیبان

معمولاً کاربران به تهیه ی نسخه ی پشتیبان اهمیت نمیدهند اما لازم به ذکر است که گرفتن یک نسخه Backup از اطلاعات در فضای ابری و یا در دستگاه های ذخیره سازی جانبی اهمیت زیادی دارد و میتواند خطر از دست دادن اطلاعات را با حمله ی باج افزار ها از بین ببرد.

پچ کردن یا Patch up

هر گونه نرم افزاری که استفاده می کنید، یک منبع برای آسیب رساندن به سیستم است و می تواند امنیت سیستم را به خطر بیندازد. بنابراین کنترل برنامه های کاربردی و سیستم عامل اهمیت زیادی دارد و میتواند از حملات مختلف جلوگیری کند. در واقع به روز رسانی نرم افزارها و سیستم عامل ضروری است، زیرا با هر بروزرسانی، امنیت بالاتری ارائه خواهد شد و آسیپ پذیری نرم افزار ها کاهش می یابد.

درک گسترش و انتشار باج افزار

ضروری است که در مورد نحوه گسترش باج افزارها اطلاعات کسب کنید تا بتوانید رفتارهای یک بد افزار و شیوه ی انتشار آن را شناسایی کنید. برای مثال حمله Bad Rabbit، توسط به روز رسانی جعلی Adobe Flash Player منتشر شد، بنابراین کلیک کردن بر روی هر پنجره یا لینک مشکوکی خطرناک است. در نتیجه لازم است تا یادآوری کنیم که از کلیک بر روی هر لینکی که به ایمیلتان فرستاده میشود خود داری نمایید و فایل های ناشناس را دانلود نکنید.

باید توصیه کنیم که از این پس کاربران علاوه بر استفاده از آنتی ویروس به یک anti-ransomware هم احتیاج دارند تا بتوانند از خطرات احتمالی جلوگیری کنند و رفتارهای مختلف سیستم، مقابل حملات باج افزار را کنترل نمایند. anti-ransomware همچنین میتواند به بازیابی فایل های قفل شده ی شما نیز بپردازد، در نتیجه با کمک آن، هیچ داده ای را در اثر حمله ی باج افزار از دست نخواهید داد.

از پرداخت هرگونه پول به باج افزار خودداری نمایید

این یک بازی و یک دروغ کثیف است که پس از پرداخت پول، اطلاعاتتان را دریافت خواهید کرد. در واقع باج افزار هیچگاه قصد بازگردانی فایل های قفل شده را ندارد. پس هیچگاه به باج افزارها، پول درخواستی را پرداخت نکنید و روش های حفاظت از اطلاعات را تقویت نمایید.