کدخبر: ۱۹۱۰۱۳ لینک کوتاه

سرپیچی ژنرال هسته ای آمریکا از فرمان «شلیک» ترامپ

اقتصادنیوز : لفاظی‌های ترامپ در مورد کره‌شمالی موجب شده است که نگرانی‌ها در مورد یک حمله هسته‌ای افزایش پیدا کند. این نگرانی‌ها اما محدود به مقامات سایر کشورها نبوده و به داخل ایالات‌متحده هم سرایت کرده است. در این مورد قانونگذاران و ژنرال‌های ارتش هم به نوعی به این سخنان ترامپ واکنش نشان داده‌اند.

 به گزارش رویترز فرمانده امور راهبردی ارتش آمریکا، روز شنبه گفت: در صورتی که دستوری از سوی دونالد ترامپ یا دیگر رئیسان جمهوری کشورش مبنی بر حمله اتمی ارائه شود و مشخص شود این دستور «غیرقانونی» است، ممکن است رد شود.

ژنرال جان هایتن، فرمانده ستاد راهبردی ارتش ایالات‌متحده، در جریان نشستی در کانادا گفته است او به دونالد ترامپ یا هر رئیس‌جمهوری که دستور به حمله اتمی دهد، خواهد گفت این فرمان ممکن‌ است با امتناع این ستاد روبه‌رو شده و اجرایی نشود. ژنرال هایتن می‌گوید: «ما در مورد این مسائل خیلی فکر می‌کنیم. وقتی چنین وظیفه‌ای به شما سپرده می‌شود، چطور ممکن است در مورد آن فکر نکرد؟» او افزوده است «من پیشنهادهای خود را به رئیس‌جمهوری ارائه می‌کنم؛ او به من خواهد گفت چه بکنم.» فرمانده امور راهبردی ارتش آمریکا اظهار کرد: «اگر دستوری غیرقانونی باشد، حدس می‌زنید چه خواهد شد؟ من می‌روم و می‌گویم که آقای رئیس‌جمهور، این دستور غیرقانونی است و حدس می‌زنید او چه خواهد گفت؟ او می‌گوید: چه چیزی حالت قانونی دارد؟ و آن‌موقع ما گزینه‌ها و مجموعه‌ای از راهکارها برای واکنش دادن به پیشامد را ارائه می‌کنیم. این‌طوری است. آن‌قدر هم پیچیده نیست.» هایتن که بر زرادخانه‌ هسته‌ای آمریکا نظارت دارد، گفت: «برخی‌ها فکر می‌کنند که ما احمق هستیم. ما افراد احمقی نیستیم و درباره چنین مسائلی خیلی فکر می‌کنیم.»

ستاد امور راهبردی ارتش ایالات‌متحده، وظیفه کنترل جنگ‌افزار هسته‌ای آن کشور در زمان جنگ را در اختیار دارد. این ستاد در عین حال مسوول امور فضای سایبری و دفاع موشکی آمریکا است. از آن‌جایی که موضوع استفاده از جنگ‌افزار اتمی، به‌خاطر تازه‌ترین تنش‌ها در شبه‌جزیره کره، بازتاب فراوانی پیدا کرده، سخنان اخیر ژنرال هایتن نیز مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته ‌است.

از هفته پیش سناتورهای آمریکایی شروع به رایزنی و گفت‌وگو در مورد حد و حدود اختیارات رئیس‌جمهوری برای استفاده از جنگ‌افزار اتمی کرده‌اند. سناتورها و کارشناسان بر این عقیده هستند که در زمان یک حمله اتمی قریب‌الوقوع یا در حال انجام، رئیس‌جمهوری مختار است برای دفاع از ملت و کشور خود تصمیمات لازم را بگیرد. ولی همزمان شماری از سناتورها این نگرانی را مطرح کرده‌اند رئیس‌جمهوری که شاید تحت تاثیر احساسات شدید خود قرار دارد و لزوما دوراندیشی نمی‌کند، این قدرت را خواهد داشت تا به‌صورت یک‌طرفه دست به حمله اتمی بزند.

در این راستا در جلسه کمیته امور خارجی به ریاست سناتور باب کورکر، چند تن از سناتورهای حاضر در نشست این شورا تردید خود را در مورد ««احاطه و صلاحیت» رئیس‌جمهوری ابراز داشته‌اند. به گفته‌ کریس مورفی، سناتور حزب دموکرات، ترامپ «ناپایدار و غیرقابل محاسبه» است. او افزود: «این نگران‌کننده است که رئیس‌جمهوری به تنهایی می‌تواند دستور حمله‌ای اتمی را بدهد.»

در جریان نشست برگزارشده در کنگره، ژنرال رابرت کهلر که فرماندهی ستاد راهبردی ارتش را در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ به عهده داشت، گفته است: «ارتش موظف است دستورات قانونی را اجرا کند، ولی موظف به اجرای دستورات غیرقانونی نیست.» در این شرایط در قانون اساسی آمریکا نیز پیش‌بینی شده است که اگر نظامیان دستورات غیرقانونی دریافت کنند می‌توانند از سمت خود استعفا کنند.  سی‌ان‌ان پیش‌تر فاش کرده بود که رئیس‌جمهوری آمریکا در چند جلسه در مورد حمله اتمی صحبت کرده بود.

او در لفاظی‌ها و سخنان خود علیه رهبر کره‌شمالی نیز سخنان تند و تیزی داشته است. همچنین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کره‌شمالی را به «نابودی کامل» تهدید کرده بود. بالا گرفتن تنش‌ها میان آمریکا و کره شمالی سبب بروز بحث و رایزنی نمایندگان هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا در مورد اختیارات رئیس‌جمهوری شده است.