کدخبر: ۱۹۲۳۵۷ لینک کوتاه

آمریکا پایگاه هوایی اردن را جایگزین پایگاه هوایی خود در قطر می‌کند

خبرنگاران جوان : آمریکا قصد دارد به صورت تدریجی پایگاه هوایی «موفق السلطی» اردن را جایگرین پایگاه هوایی «العدید» قطر کند

 به نقل از شبکه تلویزونی الحدث، آمریکا قصد دارد به صورت تدریجی پایگاه هوایی «موفق السلطی» اردن را جایگرین پایگاه هوایی «العدید» قطر کند.

بر این اساس، چند روز پیش کنگره آمریکا با افزودن 143 میلیون دلار به بودجه وزارت دفاع آمریکا برای توسعه و افزایش کارآیی پایگاه هوایی موفق السلطی در منطقه مرزی اردن با سوریه و عراق موافقت کرد. گزارش های نظامی احتمال می دهند این اولین اقدام آمریکا برای بی نیاز شدن تدریجی از پایگاه العدید قطر باشد.

گزارشگر این شبکه با بیان این مطلب گفت: این احتمال از سوی یک نشریه نظامی مطرح شده است و این نشریه معتقد است قطع روابط کشورهای عربی با قطر، واشنگتن را بر آن داشته است به دنبال جایگزین هایی برای پایگاه هوایی العدید باشد. این موضوعی است که تحلیلگران آن را بعید نمی دانند، به ویژه پس از یادآوری موضع دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا درباره تحریم قطر و بیان صریح این نکته که در صورتی که آمریکا مجبور شود پایگاه العدید را ترک کند، ده کشور تمایل دارند پایگاه آمریکایی در آنها ایجاد شود.

طبق گزارش آژانس انرژی اتمی آمریکا؛ پایگاه هوایی موفق السلطی که به پایگاه آبی مشهور است در یک منطقه راهبردی و مهم واقع شده است و نیازمند افزایش فوری سطح تأسیسات و توانمندی های نظامی است تا بتواند جایگزین پایگاه قطر باشد. اکنون پایگاه موفق السلطی دارای باند پرواز جنگنده ها و فضاهای مخصوص برای پشتیبانی ادوات نظامی و نیروها است، اما همچنان به منطقه ای نیاز است که شامل سیستم خدمت رسانی و زیر ساخت های پشتیبان باشد.