کدخبر: ۱۹۲۵۱۲ لینک کوتاه

مشاور سابق ترامپ: به اف‌بی‌آی دروغ گفتم

مایکل فلن، مشاور امنیت ملی سابق رئیس‌جمهور آمریکا ضمن تسلیم خود به دفتر تحقیقات فدرال این کشور(اف‌بی‌آی) پذیرفت که به مقام‌های اف‌بی‌آی در رابطه با گفت‌وگوهایش با سفیر روسیه در دسامبر ۲۰۱۶ دروغ گفته است.

ایسنا : دیلی میل گزارش داد، اتهامات فلن در اسناد مربوط به دادگاه که روز جمعه از حالت مهر و موم خارج شد، ذکر شده‌اند.

این اسناد فلن را متهم می‌کند که در مورد تماس تلفنی که با سرگئی کیسلیاک، سفیر سابق روسیه در آمریکا داشته به ارائه اظهارات دروغین، ساختگی و جعلی به مقام‌های پلیس پرداخته است.

اظهاراتی که فلن دروغ بودن آنها را پذیرفته در تاریخ ۲۴ ژانویه، چهار روز بعد از آغاز به کار ترامپ در ریاست جمهوری آمریکایی مطرح شدند. فلن ۵۸ ساله در جلسه استماع صبح روز جمعه در شهر واشنگتن به اتهامات اقرار کرد.

مشاور امنیت ملی سابق ترامپ طبق اعلام اف‌بی‌آی به گناهکاری نسبت به یک فقره از اتهاماتش یعنی "ایراد عامدانه و آگاهانه اظهارات دروغین، ساختگی و جعلی" به اف‌بی‌آی اقرار کرده است.

فلن تنها سه هفته بعد از آغاز به کار خود در کاخ سفید تحت فشارها از سمتش استعفا داد.

او بعد از آن مجبور به استعفا شد که فاش شد قبل از ریاست جمهوری ترامپ درمورد آینده تحریم‌های آمریکا علیه روسیه با سفیر این کشور در واشنگتن یکسری گفت‌وگوهای بدون مجوز داشته و همچنین درمورد این گفت‌وگوها به مایک پنس، معاون ترامپ واقعیت را نگفته است.

کاخ سفید بی‌درنگ به اعترافات فلین واکنش نشان داد و گفت: «به خاطر چنین اظهاراتی بود که فلن در ماه فوریه از سمت خود برکنار شد».

در بیانیه کاخ سفید، برای تبرئه دونالد ترامپ از اظهارات مشاور امنیتی پیشین او، آمده است: «این اظهارات تنها به خود فلن برمی‌گردد و به کس دیگری مربوط نمی‌شود».

فلن پیش از جلسه دادگاه خود را تسلیم اف‌بی‌آی کرد. او همچنین قبول کرد که با تحقیقاتی که در ارتباط با ادعاهای مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا مطرح است،‌ همکاری خواهد کرد.

با توجه به اینکه فلن در دادگاه اتهاماتش را پذیرفت قاضی نیز اعلام کرد که او محاکمه نخواهد شد.

فلن در بیانیه خود ضمن پذیرفتن اشتباه بودن اقداماتش اظهار داشت که در راستای منافع آمریکا و همچنین خانواده خود با اف‌بی‌آی همکاری می‌کند.

یکسری رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که فلن حتی حاضر شده علیه خود ترامپ نیز شهادت دهد و بگوید زمانی که ترامپ کاندیدای انتخابات بوده از او خواسته که با روس‌ها ارتباط برقرار کند.

مایکل فلن در عین حال در بیانیه خود گفت که به غلط متهم به خیانت شده است.

در عین حال به گزارش رویترز یکسری اسناد نشان می‌دهند که حامیان یک طرح آمریکا – روسیه برای ساخت راکتورهای هسته‌ای در خاورمیانه بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا شدیدا خوشحال بودند از اینکه از حمایت مایکل فلن از پروژه خود که نیاز به رفع تحریم‌ها علیه روسیه داشت، برخوردار هستند.

این اسناد که پیش از این علنی نشده بودند جوانب جدیدی از این طرح از جمله پیشنهاد مشارکت یک شرکت روس تحریم شده از سوی آمریکا برای ساخت تجهیزات هسته‌ای را نشان می‌دهند.

این شرکت تحت عنوان شرکت بزرگ مهندسی و ساخت و ساز OMZ OAO در این ارتباط اظهارنظر نکرده است.

این اسناد با این حال مشخص نکرد که آیا فلن دست به اقدامات مشخصی برای پیشبرد این طرح پیشنهادی نزد ترامپ و دستیارانش زده بود یا خیر.

با این وجود این اسناد نشان می‌دهد که یک شرکت مشاوره انرژی هسته‌ای آمریکایی در واشنگتن به نام شرکت شرکای راهبردی ACU معتقد بوده که هم فلن که قبل از این مشاور این شرکت بوده و هم ترامپ به شدت حامی پروژه‌هایش هستند.

طبق یک سند آلکس کاپسون، مدیر این شرکت در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۶ به شرکای تجاری خود اعلام کرده بود "انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری تغییردهنده بازی است چون مهمترین اولویت سیاست خارجی ترامپ ایجاد ثبات در روابط آمریکا با روسیه است که در حال حاضر به شدت نزول یافته است."