کدخبر: ۱۹۲۷۰۷ لینک کوتاه

با نیروگاه هسته‌ای امارات که مورد حمله موشکی یمن قرار گرفت آشنا شوید + عکس

نیروهای یمنی امروز تاسیسات هسته ای براکه امارات متحده عربی را با یک فروند موشک کروز هدف قرار دادند.

نیروگاه هسته‌ای براکه  واقع در ۵۳ کیلومتری غرب شهر الرویس، یکی از نیروگاه‌های کشور امارات و اولین نیروگاه هسته‌ای این کشور با ظرفیت تولید ۵۶۰۰ مگاوات شامل ۴ رآکتور ۱۴۰۰ مگاواتی مدل APR-۱۴۰۰ طراحی شرکت برق کره (KEPCO) از نوع رآکتور آب فشرده پیشرفته است. تخمین زده می‌شود که نیاز برق امارات از ۱۵٫۵ گیگاوات به بیش از ۴۰ گیگاوات در سال ۲۰۲۰ برسد.

نیروگاه براکه

در دسامبر ۲۰۰۹، شرکت انرژی هسته‌ای امارات (ENEC) طی قراردادی با شرکت برق کره معروف به کپکو (KEPCO) با رقم پیشنهادی ۲۰ میلیارد دلار، توافق برای ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای در امارات متحده عربی صورت گرفت. بنا به قرارداد، ۴ رآکتور مدل APR-۱۴۰۰ به ترتیب ساخته می‌شود که شروع تولید برق از سال ۲۰۱۷ خواهد بود.

نیروگاه براکه

مراسم کلنگ‌زنی نیروگاه در ۱۴ مارس ۲۰۱۱ برگزار شد، از جمله افرادی که در این مراسم حضور داشتند، رئیس‌جمهور کره جنوبی لی میونگ باک بود. ساخت واحد اول در ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۲ شروع شد، در مه ۲۰۱۳، ساخت و ساز واحد دوم شروع شد.

در سال ۲۰۱۴ کشتی حامل رآکتور شماره ۱ براکه در محل تحویل داده شد و آماده‌سازی سایت برای تحویل رآکتور شماره ۳ و ۴ شروع شد. قرار است که واحد ۱ در سال ۲۰۱۷ و بقیه واحدها به ترتیب هر سال یک واحد وارد مدار شوند تا واحد ۴ که قرار است در سال ۲۰۲۰ تجاری شود.

نیروگاه براکه

همچنین امارات متحده عربی، پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را امضاء کرده‌است.

در سال ۲۰۱۱ خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که به دنبال موافقت نامه‌های مالی، هزینه ساخت نیروگاه ۳۰ میلیارد دلار قرارداد شده بود که شامل ۱۰ میلیارد دلار سهام، ۱۰ میلیارد دلار بدهی آژانس صادرات و اعتباری و ۱۰ میلیارد دلار بدهی‌های بانک‌ها است. همچنین، ممکن است کره جنوبی بابت راه‌اندازی، نگهداری و عرضه سوخت، ۲۰ میلیارد دلار بگیرد.