کدخبر: ۱۹۲۸۱۲ لینک کوتاه

هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به موج جدید "وبا" در یمن

سازمان بهداشت جهانی نسبت به احتمال موج جدید بیماری وبا در یمن هشدار داده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که حملات ائتلاف به رهبری عربستان سعودی موجب محاصره یمن شده و بسیاری از بیمارستان‌ها دسترسی کافی به برق و سوخت مورد نیاز خود را ندارند و امکان ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه برای غیرنظامیان به خصوص کودکانی که از گرسنگی رنج می‌برند، وجود ندارد، سازمان بهداشت جهانی نسبت به خطر شیوع موج جدیدی از بیماری وبا هشدار داده است.

دکتر "نویو زاگاریا" نماینده سازمان بهداشت جهانی در یمن در سخنانی تاکید کرد: بیش از 16 درصد کودکان یمنی زیر 5 سال از سوء تغذیه رنج می‌برند. 5.2 درصد کودکان یمنی با شرایط بسیار خطرناکی روبرو هستند و زندگی آنها به خطر افتاده و این مشکل روز به روز بیشتر می شود.

حدود 960 هزار یمنی مظنون به ابتلا به بیماری وبا هستند و تاکنون 2219 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند. این بیماری از آوریل امسال همه گیر شده است. کودکان حدود یک سوم مبتلایان به این بیماری را تشکیل می دهند.

زاگاریا تصریح کرد: گرچه تعداد موارد جدید ابتلا به بیماری وبا طی هفته‌های اخیر با کاهش روبرو شده است ولی 35 منطقه در یمن همچنان در معرض این بیماری قرار دارند.

بدتر شدن اوضاع اقتصادی و عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم موجب تشدید بحران انسانی در یمن شده است.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی در حال همکاری با مقام‌های محلی در یمن است تا مناطق پرخطر ناشی از همه‌گیرشدن بیماری وبا را شناسایی کند. یک کشتی حامل 35 تن تجهیزات پزشکی و دارویی که هفته‌ها در بندر حدیده منتظر تخلیه محموله بود، به سوی عدن تغییر مسیر داده است.

این مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی گفت: ما منتظریم و امیدواریم که شرایط محاصره هر چه زودتر حل و فصل شود.

سازمان ملل روز جمعه از ائتلاف سعودی خواست تا محاصره یمن را به طور کامل پایان دهد.آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از همه طرف‌ها در یمن خواست که حملات هوایی و زمینی در این کشور را متوقف کنند.

استفان دوجاریک، سخنگوی گوترش گفت: دبیرکل سازمان ملل از تشدید درگیری‌ها و حملات هوایی در صنعا و مناطق دیگر یمن طی روزهای گذشته که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها غیرنظامی شده، نگران است.

زاگاریا نیز افزود: سازمان بهداشت جهانی از 130 بیمارستان در سراسر یمن پشتیبانی می‌کند و سوخت، آب، اکسیژن، دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز آنها را تامین می‌کند.