کدخبر: ۱۹۵۱۳۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آخرین وضعیت سطح هشدار زلزله از زبان شهردار تهران

فارس: شهردار تهران با اشاره به اینکه نگرانی زلزله بزرگ‌تر در تهران وجود ندارد، گفت: از صبح فردا (یکشنبه) وضعیت قرمز در تهران به وضعیت زرد می‌رسد.

محمدعلی نجفی پس از جلسه کمیته اضطرار مدیریت بحران شهر تهران، اظهار داشت: زلزله ملارد درعین‌حال که یک زلزله واقعی بود فرصتی برای مانور واقعی در شهر تهران بود که عملکرد مردم و مسئولان در این زلزله بررسی شود و آمادگی دستگاه‌های مختلف نیز مشخص شود.

وی بیان داشت: پس از وقوع زلزله بلافاصله ستاد مدیریت بحران شهر تهران برای هماهنگی‌های لازم تشکیل شد و در این جلسه نیز تصمیماتی اتخاذ گردید.

نجفی افزود: از صبح فردا شرایط تهران به صورت پایدار و سکون است و نگرانی زلزله بزرگ‌تر برطرف شده و وضعیت قرمز در شهر تهران برداشته و به وضعیت زرد می‌رسد.

شهردار تهران گفت: ‌در این جلسه ۱۰ مصوبه داشتیم و یکی از رویکردهای اصلی ما موضوع محله‌ای کردن مقابله با پدیده حوادث طبیعی است.

وی افزود: اگر به مردم آموزش‌های لازم داده شود تا در مواجهه اولیه باز زلزله امکانات اولیه را فراهم کنند جلوی بسیاری از مشکلات گرفته خواهد شد.

نجفی افزود: زلزله روز چهارشنبه موجب ترافیک شدیدی در تهران شد و موجب شد هر لحظه حادثه دیگری اتفاق بیفتد و این ترافیک قطعاً اگر زلزله مجددی در تهران رخ می‌داد، امدادرسانی را با مشکل مواجه می‌کرد.

شهردار تهران گفت: مردم باید جان‌پناه‌های محله و منطقه خود را بشناسند تا در مواقع حوادث طبیعی به آنجا مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه هجوم به پمپ بنزین‌ها بسیار کار خطرناکی بود، گفت: عده زیادی از همشهریان نیز با ظروف پلاستیکی برای جمع‌آوری بنزین اقدام کرده بودند که اقدام بسیار خطرناکی بود و ممکن بود هرلحظه با کوچک‌ترین جرقه‌ای در پمپ بنزین‌ها حادثه بزرگی رخ دهد.

نجفی تصریح کرد: در زلزله اخیر، دستگاه‌های اجرایی و مردم نقاط ضعف و قوت زیادی داشتند که باید نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را از بین ببریم.

شهردار تهران با تأکید بر آموزش شهروندی اظهار داشت: در آموزش و پرورش، شهرداری و صداوسیما باید آموزش‌های لازم به مردم داده شود.

وی ادامه داد: در سه ماه آینده در تمام مناطق شهر تهران، مانورهای جدی در خصوص زلزله برگزار می‌شود و مردم یک‌بار دیگر با نحوه مقابله با زلزله مواجه می‌شوند. مردم در حین آمادگی و آرامش در مقابله با حوادث طبیعی، برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند.

نجفی اضافه کرد: در سال ۸۹ دولت مصوبه‌ کاملی درباره وظایف دستگاه‌ها در هنگام حوادث طبیعی داشته است که مصوبه خوبی بوده، ولی اکثر دستگاه‌ها آمادگی انجام آن مصوبه را ندارند. به‌عنوان‌مثال هلال‌احمر باید اسکان و تغذیه یک میلیون نفر را ایجاد کند درصورتی‌که این اقدام صورت نگرفته است. در ضمن باید در این خصوص با مجلس و دولت تعامل بیشتری برقرار شود.

شهردار تهران افزود: در صبح روز چهارشنبه بنده و رئیس شورای شهر با رئیس مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای داشتیم که اصلی‌ترین موضوعات پایداری تهران و زلزله بوده است که قرار شد مجلس در بودجه سال ۹۷، کمک‌هایی در این خصوص به شهرداری داشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که چه اقدامی برای نوسازی بافت فرسوده انجام می‌گیرد، گفت: این درست نیست که با زلزله ۶ ریشتری ۵۰ درصد شهر تخریب می‌شود و موضوع زلزله به قدرت، شتاب و عمق آن بستگی دارد.

نجفی افزود: قطعاً اگر زلزله بزرگی در تهران اتفاق بیفتد خسارات زیادی وارد خواهد شد اما اینکه تمام بافت‌های فرسوده از بین خواهد رفت و تلفات زیادی خواهیم داشت، این‌طور نیست.

شهردار تهران افزود: تاکنون ۱۲۰ سوله در شهر تهران ایجاد شده است و تعدادی از این پایگاه‌ها نیز برای بهره‌وری به کاربری‌های دیگری داده شده است.

وی افزود: یکی از این کاربری‌ها، ورزش بانوان است که امیدواریم ضمن ساخت سوله‌های بیشتر، تمامی سوله‌هایی که کاربری آنها تغییر کرده نیز به مدیریت بحران بازگردانیم، البته اگر بعضی از فعالیت‌های ورزشی به مدیریت بحران لطمه‌ای نزد، همچنان آن فعالیت‌های ورزشی ادامه خواهد داشت.

نجفی بیان داشت: برای هر منطقه و محله نقشه‌هایی ایجاد شده است که در صورت بروز حادثه نزدیک‌ترین محل امن را معرفی می‌کند که شهروندان می‌توانند این نقشه‌ها را از سرای محلات و یا نسخه الکترونیک آن را از سایت شهرداری تهران تهیه کنند.

شهردار تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در فضای مجازی اعلام شده است که شما در هنگام حادثه در سفر کیش بوده‌اید، گفت: ۶ ماه است که بنده کیش نرفته‌ام و در روز پنجشنبه جلسات مختلفی داشتم که یکی از آنها جلسه با قرارگاه خاتم بود.

وی ادامه داد: از ساعت ۶ صبح پنجشنبه تا به امروز نیز موضوعات زلزله تهران را پیگیری می‌کردم و در جلسات مختلف نیز یا بنده و یا معاونان بنده حضور داشتند، البته ۳ ماه هم هست که مشهد نرفته‌ام و چند ماهی نیز سفر خارجی نداشته‌ام.