کدخبر: ۱۹۵۴۹۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

هارپ چیست و چه کسی اولین بار مدعی ایجاد زلزله با آن شد؟

«زلزله های اخیر ایران کار هارپ است» این سخنی است که این روزها در کوچه و خیابان و حتی در فضای مجازی دهان به دهان می چرخد و البته هیچ پایه و اساس علمی هم ندارد.

برای اولین بار هوگو چاوز رئیس جمهور مرحوم و مشهور ونزوئلا مدعی شد آمریکا با سلاح هارپ باعث زلزله مرگبار هاییتی شده است.

از سوی دیگر برژینسکی مشاور شناخته شده امنیت ملی ایالات متحده درباره هارپ می گوید: هارپ به عنوان سلاحی علیه کشورهای غیر متحد با واشنگتن است و تکنولوژی، روش‌هایی را در اختیار کشورهای بزرگ و قدرتمند جهان قرار می‌دهد تا به کمک آن بتوانند جنگ‌هایی سریع و غافلگیرکننده راه بیندازند.

این در حالی است که دکتر ناصر حافظی مقدس، زمین شناس، مهندس زلزله شناسی و استاد دانشگاه درباره پدیده هارپ می گوید: «پروژه مطالعاتی هارپ درخصوص مطالعه اصول فیزیکی کنترل کننده یونسفر است که علاوه بر آمریکا چند کشور دیگر نیز در آن مشارکت دارند. هدف اصلی این پروژه بهبود ارتباطات رادیویی بوده است اگرچه ارتش آمریکا در این پروژه بدنبال کنترل و نظارت بر ارتباطات رادیویی می باشد. دکتر حافظی مقدس می گوید: « مطرح شده که آمریکا در ادامه پروژه جنگ ستارگان بدنبال نوعی سلاح الکترومغناطیسی جدید است که با فشرده سازی بخشی از یونسفر و انعکاس آن امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا که قدرت حرارتی زیاد دارند را به مناطق مورد نظر در سطح کره زمین وارد کند. این مطلب فرضیه هایی است که مشخص نیست قابلیت اجرایی داشته باشد. 

این مهندس زلزله شناسی به ارتباط هارپ و زلزله اشاره می کند و می گوید: منشأ شایعاتی که درخصوص ارتباط زلزله با پروژه هارپ وجود دارد شاید از این طریق می باشد که زلزله های بزرگ همراه با تغییرات وسیع در اتمسفر بالای منطقه کانونی می باشند و اغتشاشاتی را در کره یونسفر ایجاد می کنند. تلاشهایی جهت استفاده از این پدیده برای پیش بینی زلزله نیز در حال انجام است. اما اینکه با هدایت امواج الکترومغناطیس بتوان در یک منطقه زلزله ایجاد نمود توجیه علمی ندارد

هارپ چیست؟

پروژه «HAARP» با عنوان کامل «High-frequency Active Auroral Research Program» یا برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا در واقع یک پروژه نظامی بوده که آمریکایی ها در سال 1993 برای انجام تحقیقات بر روی اتمسفر زمین آن را آغاز کردند.

اما نکته جالب اینکه برای این طرح تحقیقاتی- نظامی آمریکایی ها تنها نبودند بلکه کشورهایی مانند روسیه ،کانادا ، ژاپن و اتحادیه اروپا نیز در این پروژه تحقیقاتی دارند.

 آمریکایی ها ادعا کرده اند که این پروژه در واقع روی لایه  یونوسفر جو زمین تحقیق کند اما برخی کارشناسان و پژوهشگران معتقدند این پروژه می تواند به عنوان یک سلاح مخوف در آید و لایه فوقانی جو زمین را برای ایجاد تاثیرات اقلیمی در سطح زمین تحریک کند.