کدخبر: ۱۹۵۵۲۲ لینک کوتاه

۴۰ جریان وابسته به معارضان سوری در نشست سوچی شرکت نمی کنند

۴۰ گروه از جریان های معارض سوری از جمله گروه های مسلح اعلام کرده اند که در نشست گفتگوهای ملی سوری در سوچی روسیه حضور پیدا نمی کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «رویترز»، ۴۰ گروه از معارضان سوری اعلام کرده اند در نشست گفتگوهای سوری-سوری که به ابتکار عمل روسیه در شهر سوچی برگزار خواهد شد، مشارکت نخواهند داشت.

این جریان های معارض که شماری از آنها را گروه های معارض مسلح تشکیل می دهند اعلام کرده اند که مسکو می خواهد مذاکرات صلح ژنو را که با نظارت سازمان ملل برگزار می شود، دور بزند.

در بیانیه ای که ۴۰ گروه از جمله شماری از گروه های مسلح که در نشست های پیشین ژنو مشارکت داشته اند منتشر کرده اند آمده که روسیه فشار لازم را به دولت سوریه وارد نمی کند تا دمشق به دنبال رویکرد سیاسی برای حل بحران سوریه باشد.

این جریان های معارض سوری همچنین روسیه را به مرتکب شدن جنایت جنگی در سوریه متهم کرده و افزوده اند: روسیه حتی یک گام در راستای کاهش رنج مردم سوریه بر نداشته است و در حالی به دولت سوریه برای رسیدن به راهکار سیاسی فشار وارد نکرده است که خود مدعی است که تضمین می دهد که در مسیری که به حل سیاسی بحران سوریه منجر شود گام بر می دارد.

بیانیه جریان های معارض سوری همچنین دولت روسیه را کشوری دشمن توصیف کرده است که با حملات هوایی خود و حمایت از سیاست های «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در چند سال گذشته جنایت جنگی مرتکب شده است.

این بیانیه در حالی منتشر شده است که دیگر جریان های معارض سوری اعلام کرده اند هنوز تصمیم خود برای مشارکت یا عدم مشارکت در این نشست را نگرفته اند.