کدخبر: ۲۰۰۰۷۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بالگردهای سپاه پاسداران و دوربین دید در شب + عکس

تسنیم: بالگردهای سپاه با تجهیز به سامانه دید در شب امکان پرواز در تاریکی مطلق و پشتیبانی از نیروهای عملیاتی در شب را هم پیدا کردند.

یکی از ابزارهای مورد نیاز بالگردها، تجهیزات دید در شب و روز است که به خلبان این امکان را می‌دهد که علاوه بر توانایی هدایت بالگرد در شرایط نا مساعد جوی و تاریکی شب، بتواند مسافت‌ دورتری را رصد کند که با چشم غیر مسلح این امکان برای خلبان میسر نیست. همچنین با استفاده از این تجهیزات بالگردها امکان تصویر برداری و شناسایی منطقه دشمن را نیز پیدا می‌کنند.

تا چند سال پیش بالگردهای ایران فاقد این سیستم بودند اما، چند سالی است که صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران موفق به ساخت سکوی های پیدار مراقبت هوایی برای نصب روی انواع بالگردها شده‌ است.

سیستم مدرن مراقبت هوایی الکترواپتیکی دید در شب و روز، سامانه‌ای است که بر اساس مکانیزم موتورهای بسیار کوچک پله‌ای ساخته شده است تا بتواند سرعت و دقت بالا و در عین حال دقت بالا و در عین حال  ابعاد کوچک و وزن کمتر از 12 کیلوگرم را تعیین کند.

طراحی و ساخت این سیستم به منظور مراقبت محیطی از مرزها و کاربرد نظامی در شب و روز صورت گرفته است. این سامانه قابلیت نصب روی انواع بالگرد، هواپیماهای سبک و بدون سرنشین را دارد. سنسورهای غیرسردشونده این سامانه، در طیف نوری 8 الی 12 میکرون عمل می‌کند و دارای بزرگ‌نمایی 27 برابر است.

از دیگر ویژگی‌های این سامانه می‌توان به سرعت نصب و راه اندازی بالا، گردش در محور افقی به صورت مداوم و سیستم ردیابی متحرک اشاره کرد.

دوربین دید در روز این سامانه می‌تواند در فاصله کانونی 4/5 الی 91 میلیمتر زوم کند و قابلیت فوکوس به صورت دستی و اتوماتیک را دارد. دوربین دید در شب این سامانه نیز از سنسورهای پیشرفته با قابلیت تفکیک بالا، فاصله کانونی 100 میلیمتر و زوم 2 الی 4 برابر بهره می‌برد.

همچنین این سامانه این قابلیت را دارد که به صورت آنلاین تصاویر بدست آمده را برای سایت‌های فرماندهی و کنترل ارسال کند.

اخیرا بالگردهای سپاه پاسداران انقالاب اسلامی نیز به این سامانه‌ها مجهز شده‌اند و از این پس بالگردهای سپاه این توانایی را پیدا کرده‌اند که در شب نیز پرواز کرده و علاوه بر پشتیبانی از نیروهای عملیاتی،  به اجرای آتش موثر عیله مواضع دشمن هم بپردازد.

در ادامه تصاویری سکوهای مدرن مراقبت هوایی دید در شب و روز می‌بینید:


سامانه دوربین دید در روز  نصب دوربین دید در روز  روی بالگرد میل 17 سپاه


دوربین دید در شبنصب دوربین دید در شب روی دماغه بالگرد 214 هوانیروز سپاه تصویر دوربین دید در شبنمونه تصویر دوربین دید در روز 

انتهای پیام/