کدخبر: ۲۰۰۸۴۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

عربستان به دنبال نفوذ نظامی در همسایگی ایران

فارس : یک هئیت عالی رتبه نظامی عربستان در راستای گسترش همکاری‌های فنی، نظامی و برگزاری رزمایش مشترک با جمهوری آذربایجان به باکو سفر کرد و با وزیر دفاع این کشور به رایزنی پرداخت.

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان و هیئتی به نیابت از وزارت دفاع  عربستان سعودی در باکو به دیدار و گفت‌و‌گو پرداختند.

به نوشته خبرگزاری «ترند»، ارتشبد «ذاکر حسن‌اوف» وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در دیدار با هئیت عربستانی ضمن خوشامدگویی، به توصیه‌های «الهام علی اف» رئیس جمهور این کشور درباره توسعه روابط بین باکو و ریاض در تمامی زمینه‌ها به ویژه نظامی و فنی، نظامی اشاره کرد.

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان همچنین به ملاقات چندی قبل خود با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه و «محمد بن سلمان» وزیر دفاع عربستان و تاکید بر اهمیت روابط دوستانه بین سران دو کشور پرداخت و افزود این روابط با موفقیت درحوزه‌های مختلف درحال توسعه هستند.

بر اساس این گزارش، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با پرداختن به موضوع‌های امنیتی در منطقه از حمایت عربستان از مواضع باکو در حل بحران قره‌باغ و عدم برقراری روابط دیپلماتیک بین ریاض و ارمنستان قدردانی کرد.

سرلشگر «علی بن ابراهیم فواز» سرپرست هئیت اعزامی عربستان به باکو نیز ضمن ابراز تشکر متقابل از جمهوری آذربایجان و ابلاغ تهنیت‌های پادشاه و وزیر دفاع عربستان گفت که ریاض، جمهوری آذربایجان را کشوری دوست و برادر می‌داند و بر اهمیت همکاری نظامی بین دو طرف تاکید دارد.

سرلشگر فواز افزود: «عربستان به عنوان کشوری مسلمان، رویکردهای تهاجمی ارمنستان را به شدت محکوم می‌کند.»

این منبع خبری در خاتمه نوشت: در جریان این دیدار بر تقویت همکاری بین ارتش‌های دو کشور، برگزاری رزمایش مشترک و دیگر موارد دوجانبه تاکید شد.

گفتنی است، عربستان در راستای نفوذ بیشتر در قفقاز و اثرگذاری در اوضاع منطقه درصدد افزایش همکاری با کشورهای این منطقه است.

 روابط ریاض و باکو در حالی در مسیر توسعه قرار گفته که برخی تحلیگران منطقه‌ای بر این باورند عربستان و رژیم صهیونیستی بدلیل همجواری جمهوری آذربایجان در نزدیکی مرزهای ایران همکارهای دفاعی و امنیتی با باکو را به شدت خواستارند.

از سویی دیگر، با توجه به این‌که  85 درصد مردم این کشور شیعه هستند، عربستان سعی دارد هم جامعه سنی و هم شیعیان جمهوری آذربایجان را هدف گیرد. باکو نیز به دلیل درگیری با ارمنستان از هرگونه همکاری دفاعی با دیگران استقبال می‌کند.