کدخبر: ۲۰۲۷۶۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رایزنی رهبران روسیه، آلمان و فرانسه در مورد آتش بس سوریه

رئیس‌جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان قرار است امروز یکشنبه با رئیس‌جمهوری روسیه در مورد اجرای آتش‌بس تصویب‌شده در شورای امنیت برای توقف حملات در سوریه، گفتگو کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه قرار است امروز یکشنبه در مورد آتش بس سوریه که شب گذشته به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه گفتگو کنند.

شورای امنیت سازمان ملل، شب گذشته قطعنامه‌ای را تصویب کرد که خواستار برقراری آتش‌بس ۳۰ روزه در سراسر خاک سوریه «بدون فوت وقت» شده است.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه جمعه گذشته از ولادیمیر پوتین خواسته بودند تا از قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت حمایت کند. ساعتی پس از تصویب این قطعنامه بود که اعلام شد رهبران دو کشور اروپایی به دیدار رئیس‌جمهوری روسیه می‌روند.

دفتر ماکرون در بیانیه‌ای گفته‌ است گفتگوی پیش‌رو بر اجرای قطعنامه و نیاز موجود برای دستیابی به یک نقشه راه که بتواند ضامن صلحی پایدار در سوریه باشد، متمرکز خواهد بود.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از همه طرف‌ها خواسته تا در اجرای فوری آتش‌بس همت کرده و ابراز امیدواری کرده‌است که توقف درگیری‌ها در سوریه به امری پایدار تبدیل شود.

دقایقی پس از تصویب آتش‌بس، گزارش‌هایی مبنی بر ادامه درگیری‌ها در منطقه غوطه منتشر شد. سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است گزارش داده در حملات تازه دست‌کم ۲۲ نفر کشته و دهها تن زخمی شده‌اند.

سوئد و کویت، طراحان پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس، دو هفته پیش این طرح را به اعضای شورای امنیت سازمان ملل ارائه کردند ولی مذاکرات در مورد آن به سختی پیش رفت چون روسیه حاضر نبود از آن حمایت کند. مسکو خواهان اصلاحاتی در متن پیشنهادی شده بود؛ آتش‌بس فعلی گروه داعش و شاخه القاعده (جبهه النصره) در سوریه را شامل نمی‌شود.

در قطعنامه پیشنهادی سوئد و کویت پیش‌بینی شده که ۷۲ ساعت پس از تصویب، آتش‌بس برقرار شود و ۴۸ ساعت پس از آن هم اجازه کمک‌رسانی و خروج از منطقه برای دریافت خدمات پزشکی داده شود.

غوطه شرقی از سال ۲۰۱۲ به این سو در کنترل تروریست های حاضر در سوریه قرار دارد. خبرگزاری‌های بین‌المللی می‌گویند بیشتر این شورشیان را گروه‌های اسلام‌گرا و نیز شاخه القاعده در سوریه تشکیل می‌دهند.

طی روزهای گذشته حملات شدیدی در این منطقه جریان داشته و صدها نفر از جمله زنان و کودکان، جان خود را از دست داده‌اند؛ دبیرکل سازمان ملل، چندی پیش به اعضای شورای امنیت گفته بود ۴۰۰ هزار سکنه غوطه شرقی در دوزخی در زمین بسر می‌برند.