این هدفون سرگیجه را درمان می کند

کدخبر: 203406
کنسرسیومی آلمانی هدفونی ساخته که سرگیجه را درمان می کند.

سرگیجه پدیده ای غیر معمول نیست اما ارزیابی و درمان آن کار مشکلی است. در همین راستا کنسرسیومی آلمانی از جمله محققان موسسه فرانهوفر هدفونی مبتنی بر سیستم بیوفیدبک  EQUIVert ساخته اند. محققان ادعا می کنند این سیستم می تواند به درک بهتر وضعیت سرگیجه و درمان آن کمک کند.

EQUIVert  به طور خاص برای درمان سرگیجه هایی ساخته شده که ناشی از مشکلات عدم برقراری توازن اندام وستیبولار در گوش داخلی به وجود می آیند. این هدفون اختلال در اندام  گوش میانی را اصلاح نمی کند  بلکه به سیستم های حسی دیگر بدن آموزش می دهد تا این مشکل را جبران کنند.

به هرحال هدفون کاربر را در انجام چند تمرین راهنمایی می کند و همزمان سعی می کند و به او بیاموزد توزان بدن خود را حفظ کند. در  وضعیت توازن سر و بدن به طور مستقیم نگه داشته می شوند.  این درحالی است که افراد مبتلا به سرگیجه به دلیل اختلال در اندام وستیبولار  هنگام صاف ایستادن به طور ناخودآگاه به یک سمت متمایل می شوند. 

هدفون مذکور مجهز به سرعت سنج و حسگرهای چرخشی است که با کمک آنها خم شدن کاربر را رصد می کند و به آنها صوتی هشدار می دهد. به عنوان مثال اگر فرد به سمت راست خم شود، گوشی سمت چپ هدفون به او هشدار می دهد.

تمرین های این هدفون به تدریج پیشرفته تر می شود و بدن فرد نیز می آموزد چگونه توازن خود رابرقرا کند. محققان ادعا می کنند پس از طی این مراحل سرگیجه از بین می رود.

هرچند این هدفون برای استفاده خانگی ساخته شده اما می توان آن را به رایانه در مطب پزشک نیز متصل کرد. پزشک با کمک نرم افزار مخصوص این گجت می تواند میزان دقیق بی توازنی بدن را اندازه بگیرد و شدت سرگیجه را تخمین بزند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما