کدخبر: ۲۰۳۶۱۲ لینک کوتاه

ورود زنان عربستان به ارتش!

ولیعهد عربستان سعودی در راستای اجرای طرح اصلاحات گسترده در این کشور، از زنان عربستانی که واجد شرایط هستند برای خدمت به ارتش دعوت می کند.

نمناک؛ پس از امارات و کویت، عربستان سعودی نیز اعلام کرد که دخترانی که از دبیرستان فارغ التحصیل شده اند یامدرکی معادل دیپلم دریافت کرده اند می توانند به صورت اختیاری به خدمت سربازی بروند.مدیر کل اداره گذرنامه سعودی گفت که شرط پیوستن دختران به خدمت سربازی این است که تابعیت سعودی داشته و سن آنان بین 25 تا 35 سال باشد.

شبکه خبری واس که اخبار پادشاهی را منتشر می کند، گزارش داده است:«مقامات سعودی با فعالیت و جذب زنان در مشاغل نظامی با درجه سرباز موافقت کرده اند.»

این خبرگزاری در ادامه گزارش داد:اداره کل امنیت عربستان، مشاغل نظامی برای زنان با درجه سرباز را در شهر های ریاض، مکه مکرمه، مدینه منوره، القصیم، عصیر، الباحه والشرقیه پذیرفت. به گفته مقامات عربستان، زنان بین 25 تا 35 سال می توانند برای این کار درخواست دهند. از شروط این مشاغل، سعودی تبار بودن و ازدواج نکردن با اتباع غیر سعودی است. همچنین محل اسکان زنان و شغل ولی آن ها باید در همان استان محل وظیفه باشد.

خدمت سربازی زنان عربستانی

متقاضی نباید با یک غیر سعودی ازدواج کرده باشد، تا شایستگی خدمت در گذرگاه های زمینی و اداره گذرنامه را داشته باشد.حداقل قد متقاضی باید 155 سانتی متر و دارای وزن متناسب باشد و هیچ مشکلی برای کار در دیگر استان ها یا مناطق مرزی نداشته باشد و بتواند دوره آموزشی را در هر مکانی حتی خارج از شهر طی کند.

لازم به ذکر است که نخستین کسی که ایده سربازی زنان سعودی را مطرح کرد، شاهزاده متعب بن عبد الله، وزیر پیشین گارد ملی عربستان سعودی بود. او سال 2012 عنوان کرد که کمیته های گارد ملی در حال بررسی استخدامزنان در واحدهای نظامی تابع این دستگاه هستند.

ولیعهد عربستان خدمت سربازی را برای زنان آزاد کرد

چندی پیش نیز در محافل نزدیک به شاهزاده بن سلمان زمزمه هایی در رابطه با این پخش شد که ولیعهد سعودی در حال بررسی خدمت نظامی زنان است.معاون وزیر دفاع کویت نیز در راستای تحقق چشم انداز 2035 خود اعلام کرده است که به صورت جدی در حال بررسی مشارکت زنان در عرصه نظامی کشور و دوشادوش مردان هستند. این خبر در محافل فقهی و بین علمای کشور کویت جدل برانگیز شده است.

سربازی زنان در امارات اما با استقبال گسترده بانوان این کشور مواجه شده تا جایی که «حصه محمد بن زاید» دختر ولیعهد ابوظبی نیز در دوره آموزش نظامی شرکت کرده است. دوره خدمت سربازی بانوان اماراتی 9 ماه، شرط سنی 18 تا 30 سال، و کسب اجازه از ولی امر دختر لازم است و اردوگاه مختص بانوان و کادر آموزشی همه زن هستند.